Παναθηναϊκός… ύπνος, «άγγιξε» ανατροπή από το -21 το Περιστέρι!

-

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τελευταία περίοδο από το +21 αλλά ήταν ΤΡΑΓΙΚΟΣ στο φινάλε και είδε το Περιστέρι να μειώνει στον πόντο (70-69) και τελικά πήρε τη νίκη κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ (72-71)!

Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Γουόλτερς, Καλαϊτζάκης, Πονίτκα, Γουίλιαμς, Γκουντάιτις.
Περιστέρι (Β. Σπανούλης): Μπίλαν, Φρανσίσκο, Ντένμον, Κασελάκης, Αγραβάνης.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ, με τον Γιώργο Καλαϊτζάκη να βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και να πετυχαίενι τους πρώτους 7 πόντους της ομάδας, έχοντας και ένα κλέψιμο. Ο Έλληνας γκαρντ βρήκε στήριγμα στον Γουίλιαμς, που με δύο τρίποντα διαμόρφωσε το 13-3, ενώ στην συνέχεια ανέλαβε δράση ο Αρτούρας Γκουντάιτις. Ο Λιθουανός σέντερ είχε ήδη κάνει δύο εντυπωσιακές τάπες και με 4 σερί πόντους έκανε το 18-8, για να έρθουν άλλοι 5 πόντοι του εξαιρετικού Μαντζούκα για το 23-8 της περιόδου. Άξιο αναφοράς μάλιστα είναι το γεγονός πως όλοι οι πόντοι των φιλοξενούμενων προήλθαν από τον πρώην «πράσινο» Κασελάκη!

Ανάλογα ήταν τα πράγματα και στο δεύτερο δεκάεπτο, με τον Λι να σκοράρει για τρεις (26-8) και τον Παπαγιάννη να διαμορφώνει με άλει ουπ το 28-13. Το Περιστέρι άρχισε σταδιακά να βρίσκει κάποιους πόντους, όμως το «Τριφύλλι» έφτασε σε νταμπλ σκορ (32-16) με τον Γουόλτερς και μετά από ένα τρίποντο των φιλοξενούμενων ξέσπασε! Πονίτκα και Γκουντάιτις σκόραραν από τις βολές, ο Μαντζούκας πέτυχε ένα πανέξυπνο καλάθι από κλέψιμο σε ριμπάουντ και ο Γουόλτερς με απανωτά καλάθια έκανε το 41-19. Το σύνολο του Σπανούλη βρήκε άλλους 9 πόντους μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως το τρίποντο του Λι και το buzzer-beater του Γκουντάιτις έφεραν το σκορ στο επιβλητικό 46-28.

Η διακοπή έδωσε στους φιλοξενούμενους την δυνατότητα να ανασυνταχθούν και να επιστρέψουν καλύτεροι στο παρκέ, με τον Πανθηναϊκό να εμφανίζεται… κοιμισμένος και να βλέπει την διαφορά να πέφτει στους 7 (48-41)! Κάπου εκεί όμως ήρθε μια εντυπωσιακή αντίδραση, με ένα σερί 13-0 και εξαιρετικές άμυνες που «σφραγίστηκαν» από κλεψίματα. Ο Λι με τρίποντο έκανε το 51-41 και οι Γουόλτερς, Πονίτκα και Γκουντάιτις σκόραραν με άνεση, φέρνοντας το σκορ στο 61-41. Ο Λι με ωραία επίθεση διατήρησε την διαφορά στους 20 (63-43), ενώ με buzzer-beater του Γουόλτερς οι «πράσινοι» πήγαν στην τελευταία περίοδο από το υπέρ τους 65-44.

Ενώ όλα έμοιαζαν τελειωμένα λοιπόν, ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός στην τέταρτη περίοδο και στα πρώτα 6 λεπτά δεν είχε καταφέρει να βρει ούτε έναν πόντο, με το Περιστέρι να μειώνει σε 65-58 και τον Ράντονιτς να αδυνατεί να βρει ρόπο να του «σπάσει» το μομέντουμ! Η διαφορά έπεσε μέχρι και τους 5 (65-60), με τον Πονίτκα να βάζει το πρώτο καλάθι των «πράσινων» και να κάνει τον Σπανούλη να καλέσει τάιμ άουτ. Το σκορ έφτασε στο 68-62 με βολή του Λι από τεχνική ποινή, με τους Περιστεριώτες να βρίσκουν τρίποντο και τον Λι με φοβερό καλάθι να «γράφει» το 70-65. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ξανά ενόψει του τελευταίου λεπτού (70-67), με τον Παναθηναϊκό να κάνει δύο λάθη και να προκαλεί τις αποδοκιμασίες του ΟΑΚΑ. Με επιθετικό ριμπάουντ το ματς πήγε στο 70-69, με τον Λι να κάνει το 72-69 από τις βολές. Στην συνέχεια όμως ο Αμερικανός έκανε 0/2 και ο Ντένμον είχε με το σκορ στο 72-71 την τελευταία επίθεση, αστοχώντας και δίνοντας έτσι τη νίκη στο «Τριφύλλι».

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις πραγματοποίησε την κορυφαία του εμφάνιση με την πράσινη φανέκα κι έφτασε σε ένα επιβλητικό νταμπλ-νταμπλ (10π. – 10ασ.), ενώ είχε και 3 τάπες. Κυριάρχησε απόλυτα και στις δύο μεριές του παρκέ, έχοντας πάντως για άλλη μια φορά τραγικά ποσοστά στις βολές (2/7)!