Παναθηναϊκός – ΑΕΚ 79-72: «Πράσινη»… ξεπέτα πρόκρισης!

-

Δίχως να ζοριστεί ιδιαίτερα και χωρίς να ανεβάσει πολλές στροφές, ο Παναθηναϊκός ΑΚΤΟR… ξεπέταξε την ΑΕΚ Betsson στον προημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδος στο κλειστό «Δύο Αοράκια» και έκλεισε τη θέση του στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
ΑΕΚ Betsson (Ζούρος): ΜακΡάε, Νάιτ, Κουζμίνσκας, Αγραβάνης, Ραντλ

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-30, 59-48, 79-72

Κλειστό και νευρικό αποδείχθηκε το 1ο δεκάλεπτο του 1ου προημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδος, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ καθ΄ όλη τη διάρκειά του. Από την πλευρά της ΑΕΚ ο Κουζμίνσκας ήταν αυτός που ξεχώρισε και έδωσε ρυθμό επιθετικά στον «Δικέφαλο», ενώ οι Γκριγκόνις και Γκραντ έδειχναν ορεξάτοι από τους «πράσινους». Περίπου 2′ πριν το τέλος της 1ης περιόδου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +6 (18-12, 8′) και τελικά έκλεισε στο +5, με 20-15.

H AEK μπήκε πιο δυναμικά στο 2ο δεκάλεπτο και με ένα επιμέρους 2-8 τα έφερε… τούμπα (22-23, 14′) και πήρε και πάλι το προβάδισμα στο σκορ, αυτή τη φορά με τον Κουζέλογλου να πρωταγωνιστεί. Όμως, η εν λόγω συνθήκη δεν κράτησε για πολύ. Ο Παναθηναϊκός με Ναν και Μήτογλου (17π.)… πήρε φόρα και παρά το 20% στα τρίποντα παρέσυρε τους «κιτρινόμαυρους», που μέσα σε λίγα λεπτά είδαν το +1 να μετατρέπεται σε -9, με το 1ο ημίχρονο να ολοκληρώνεται υπέρ του «Τριφυλλιού» (39-30).

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ απόλυτα αποφασισμένος να τελειώσει το ματς μια και καλή. Έτσι, μέσα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα βρέθηκε να προηγείται με +14 (46-32, 22′), στην πρώτη διψήφια διαφορά στο ματς. Μάλιστα, με μικρές αυξομειώσεις η διαφορά διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (57-43, 28′), με την ΑΕΚ να δείχνει ανήμπορη να επιστρέψει στο παιχνίδι με αξιώσεις για τη νίκη, παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των Ραντλ και Κουζμίνσκας. Πάντως, αυτό που κατάφερε ο «Δικέφαλος» με ένα τρίποντο του ΜακΡάε ήταν να μειώσει στο -11 (59-48).

Με πάρα πολλά λάθη στην επίθεση ξεκίνησε το 4ο δεκάλεπτο για το «Τριφύλλι». Οι «πράσινοι» απώλεσαν τη συγκέντρωσή τους, επέτρεψαν στην ΑΕΚ να μειώσει κι άλλο (59-52, 33′) και εξόργισαν τον Αταμάν, που κάλεσε τάιμ άουτ. Η διακοπή φάνηκε χρήσιμη στον Παναθηναϊκό, που μπόρεσε να συνέλθει και να αυξήσει το προβάδισμά του και πάλι στο +9 (68-59, 35′). Από τη δική της πλευρά η Ένωση αποπειράθηκε να αντιδράσει για μια τελευταία φορά στο φινάλε του παιχνιδιού, μειώνοντας στο -4 (74-70, 39′), ενώ αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Ναν. Παρόλα αυτά, οι «πράσινοι» διατήρησαν την ψυχραιμία τους και διαχειρίστηκαν το προβάδισμά τους, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη με 79-72.

Ντίνος Μήτογλου. Φοβερό ματς από τον Έλληνας power forward. Πέτυχε 17 πόντους από τους 39 του Παναθηναϊκού στο 1ο ημίχρονο και έκανε τη μισή… δουλειά στο πρώτο μέρος, όταν οι «πράσινοι» δεν είχαν πατήσει ακόμη «γκάζι».

Λούκα Βιλντόζα. Όλα… μηδέν από τον Αργεντινό γκαρντ. Δεν βοήθησε την ομάδα του, έκανε λάθη, ενώ δεν ξεχώρισε ούτε στην άμυνα. Με αυτόν στην 5άδα, η ΑΕΚ βρήκε ξανά ρυθμό.