Πάλεψε σαν ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ, αλλά ο Ράντοβιτς κι η παρέα του ήθελαν… Ρεάλ!

-

Ο Παναθηναϊκός ήταν μαχητής στη Μαδρίτη, αλλά πάνω που πήγε να προσπεράσει στο τρίτο δεκάλεπτο και να παλέψει για το «διπλό», ο Ράντοβιτς κι η παρέα του έπιασαν… δουλειά, «ψηφίζοντας» Ρεάλ (90-86)!

Ρεάλ Μαδρίτης (Τσους Ματέο): Καμπάτσο, Αμπάλντε, Μούσα, Εντιαγέ, Ταβάρες
Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Μπράουν, Ναν, Οσμάν, Μήτογλου, Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 43-38, 70-58, 90-86.

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης Ρεάλ Μαδρίτης – Παναθηναϊκός εξελίχθηκε με τη «Βασίλισσα» να ξεκινάει πολύ δυνατά και να κυριαρχεί από την αρχή, παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα χάρη στην ευστοχία της από την περιφέρεια. Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στον Εντιαγέ, ενώ στη συνέχεια ο Μούσα ευστόχησε σε τρίποντο, κερδίζοντας και φάουλ, κάνοντας το σκορ 5-0.

Οι Ισπανοί συνέχισαν να κυριαρχούν με τον Αμπάλντε να πετυχαίνει κι άλλο τρίποντο και να ανεβάζει το σκορ στο 8-0. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να απαντήσει με κάποιες προσπάθειες, αλλά ο Μήτογλου αστόχησε, αφήνοντας τη Ρεάλ να διευρύνει το προβάδισμά της. Ο Οσμάν έδωσε λίγη επιθετική ώθηση στον Παναθηναϊκό, μειώνοντας σε 8-3 με δικό του τρίποντο. Η Ρεάλ συνέχισε να είναι πολύ αποτελεσματική από την περιφέρεια, με τον Εντιαγέ και τον Μούσα να ευστοχούν διαδοχικά και να ανεβάζουν το σκορ στο 14-3 και αργότερα στο 19-5 με νέο τρίποντο του Καμπάτσο. Ο Ναν απάντησε άμεσα με δικό του καλάθι για το 19-7, αλλά η Ρεάλ δεν έχασε το ρυθμό της, συνεχίζοντας να σκοράρει με τον Χουάντσο Ερνανγκόμεθ να ευστοχεί σε τρίποντο για το 19-10 και τον Ταβάρες να ακολουθεί για το 21-10.

Ο Παπαπέτρου προσπάθησε να κρατήσει τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ, ευστοχώντας σε ένα κρίσιμο τρίποντο για το 23-14, αλλά η Ρεάλ, με τον Ντεκ και τον Καμπάτσο να σκοράρουν βολές, διατήρησε το προβάδισμα στο 25-14. Ο καταπληκτικός Χουάντσο έδωσε νέα ώθηση στη Ρεάλ με ένα ακόμη τρίποντο για το 25-17, πριν ο Καμπάτσο κλείσει την περίοδο με ένα ακόμα τρίποντο, διαμορφώνοντας το σκορ στο 28-17. Ο Παπαπέτρου μείωσε ελαφρώς στο τέλος με μία ωραία προσπάθεια, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 28-19 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η δεύτερη περίοδος συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά που είχε χτίσει η Ρεάλ στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ ξεκίνησε δυνατά με τον Ράταν-Μέις να σκοράρει για το 30-19. Ο Γιουρτσεβέν κατάφερε να μειώσει σε 30-21 με μια εντυπωσιακή προσπάθεια, αλλά ο Καμπάτσο βρήκε ξανά στόχο, κάνοντας το 32-21. Ο «Επτάστερος», προσπαθώντας να μείνει στο παιχνίδι, βρήκε απάντηση με τρίποντο από τον Σλούκα για το 32-24. Ακολούθησε τρίποντο του Γιουλ με ταμπλό, κάνοντας το 35-26, ενώ ο Λεσόρ ξανά, κράτησε κοντά τον Παναθηναϊκό με καλάθι που μείωσε το σκορ σε 35-28.

Η Ρεάλ συνέχισε να βρίσκει λύσεις από τα 6.75μ, με τον Ντεκ να ευστοχεί σε τρίποντο και να ανεβάζει το σκορ στο 40-31. Ο Παπαπέτρου, σε ένα από τα καλύτερά του βράδια πέτυχε ακόμη ένα σημαντικό τρίποντο, μειώνοντας σε 37-31. Η αντίδραση των Μαδριλένων ήταν πάντως και εκεί άμεση, με τον Ντεκ να απαντάει ξανά με τρίποντο για το 40-31.

Λίγο αργότερα, ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ ευστόχησε στο τρίτο του διαδοχικό τρίποντο, κρατώντας τον Παναθηναϊκό κοντά στο σκορ με 40-34. Το «Τριφύλλι» συνέχισε να πιέζει και ο Ναν, κερδίζοντας φάουλ για τρεις βολές από τον Γιουλ, κατάφερε να μειώσει περαιτέρω σε 40-36. Εν τέλει, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Ντεκ να κερδίζει φάουλ και να ευστοχεί στη μία από τις δύο βολές, διαμορφώνοντας το σκορ του ημιχρόνου στο 43-38 υπέρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός με τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Ναν μπροστάρη ήταν αποφασισμένος να καταθέσει σώμα και ψυχή, κατεβάζοντας τη διαφορά από τους 16 στους 7, χάρη σε εύστοχο ζευγάρι βολών του Γιουρτσεβέν (78-71).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ κατάφερε να διατηρήσει και να αυξήσει το προβάδισμά της, με το σκορ να κλείνει στο 70-58. Ο Παναθηναϊκός, παρά την προσπάθειά του, βρέθηκε να παλεύει τόσο με την επιθετική ευχέρεια της «Βασίλισσας» όσο και με τη διαιτησία. Η Ρεάλ ξεκίνησε δυναμικά το δεκάλεπτο με τον Μούσα να απαντά σε τρίποντο του Ναν, κάνοντας το 47-43. Ο Παπαπέτρου προσπάθησε να διατηρήσει τον Παναθηναϊκό κοντά, ευστοχώντας σε τρίποντο για το 45-43, όμως η Ρεάλ απάντησε ξανά άμεσα με τον Μούσα να σκοράρει για το 47-43. Ο Ναν συνέχισε την εντυπωσιακή του εμφάνιση με τρίποντο, μειώνοντας σε 50-48, ωστόσο, ο Αμπάλντε απάντησε αμέσως για τη Ρεάλ, ανεβάζοντας το σκορ στο 53-48.

Οι διαιτητές συνέχισαν να προκαλούν εκνευρισμό με τα σφυρίγματά τους, χρεώνοντας τον Ναν με αντιαθλητικό φάουλ στον Αμπάλντε, ο οποίος ευστόχησε στις βολές και έγραψε το 55-48. Στη συνέχεια, ο Ταβάρες με κάρφωμα ανέβασε το σκορ στο 57-48, ενώ τα χαμένα ριμπάουντ του Παναθηναϊκού επέτρεψαν στη Ρεάλ να κρατήσει το προβάδισμα. Η Ρεάλ συνέχισε να κυριαρχεί, με τον Αμπάλντε να σκοράρει τρίποντο για το 59-48, πριν ο Παπαπέτρου κερδίσει φάουλ και μειώσει σε 59-49 με βολές. Ωστόσο, η Ρεάλ διατήρησε το ρυθμό της με τον Μούσα να σκοράρει και πάλι, κάνοντας το 61-49.

Αργότερα, ο Αμπάλντε ευστόχησε ξανά από τα 6.75, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 15 πόντους (64-49). Με τον Παναθηναϊκό να παλεύει να μείνει κοντά, ο Γιουρτσεβέν σκόραρε για το 66-51, αλλά η Ρεάλ με τον Καμπάτσο και τον Ταβάρες κράτησε τον έλεγχο του αγώνα με το σκορ στο 70-53. Στο φινάλε του δεκαλέπτου, ο Ναν σημείωσε ακόμα δύο πόντους μειώνοντας σε 70-55, ενώ ο Οσμάν πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο στην εκπνοή, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ της περιόδου στο 70-58 υπέρ της Ρεάλ.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός με τον ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ Ναν μπροστάρη ήταν αποφασισμένος να καταθέσει ψυχή για την ανατροπή, κατεβάζοντας τη διαφορά από τους 16 στους 7, χάρη σε εύστοχο ζευγάρι βολών του Γιουρτσεβέν (78-71). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν πλησίασε εκ νέου κοντά με το τέταρτο αποψινό τρίποντο του Χουάντσο, αλλά στο τέλος δυστυχώς το μόνο που κατάφερε, ήταν να πάρει έστω την ήττα με μια διαχειρίσιμη διαφορά, χάρη στο τελικό 90-86 δια χειρός Οσμάν.

Ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ έκανε ένα από τα καλύτερά του παιχνίδια με τη φανέλα του Παναθηναϊκού, αλλάζοντας όλη την εικόνα του ματς μόλις πέρασε στο παρκέ μαζί με τον Ιωάννη Παπαπέτρου. Πραγματικά, ο Ισπανός είναι άλλος άνθρωπος και επιθετικά φέτος, εξελισσόμενος σε σπουδαία εσωτερική μεταγραφή. Από κοντά φυσικά και ο ασταμάτητος Ναν, που πήρε μπρος κυρίως στο δεύτερο μέρος.

Ο Ντίνος Μήτογλου ξεκίνησε αστοχώντας στα τρία πρώτα σουτ που επιχείρησε και μοιραία, ο Αταμάν τον τράβηξε στον πάγκο. Με όσα τρομερά έκανε εν συνεχεία στο παρκέ ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, δεν μπόρεσε ποτέ ουσιαστικά να βρει χρόνο και ρυθμό.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.