«ΛΕΟΝΤΑΣ» Γουίλιαμς, «ΞΕΣΚΙΣΕ» τη Μπολόνια ο «Εξάστερος»!

-

Αν και ξεκίνησε αρνητικά, ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε μια μεγάλη ανατροπή στη συνέχεια του παιχνιδιού, μετέτρεψε το παιχνίδι σε… θρίλερ στο φινάλε και εν τέλει κατάφερε να πάρει μια άκρως πολύτιμη νίκη απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια στο ΟΑΚΑ.

Παναθηναϊκός (Ντ. Ράντονιτς): Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς, Μπέικον, Γουίλιαμς, Παπαγιάννης
Βίρτους Μπολόνια (Σ. Σκαριόλο): Κορντινιέ, Τζαϊτέ, Χάκετ, Λούντμπεργκ, Μίκι

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85 (παρ.)

Σαν να βρισκόταν ακόμη… στην Κωνσταντινούπολη, ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια με πολύ αρνητικό τρόπο κι αυτό φυσικά αποτυπώθηκε και στον πίνακα του σκορ άμεσα. Οι «πράσινοι» βρέθηκαν αρχικά μπροστά (6-3, 3′), όμως στη συνέχεια σκόραρε με το… σταγονόμετρο, έχοντας μάλιστα ένα «νεκρό» διάστημα δίχως καλάθι για περίπου 4′, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να βρεθούν σε πλεονεκτική θέση και να φτάσουν ακόμη και στο +12 (7-19, 8′). Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του 1ου δεκαλέπτου ήταν να μειώσουν σε 12-21.

Ευτυχώς, στο 2ο δεκάλεπτο το πρόσωπο που έδειξε η ομάδα του Ράντονιτς, τουλάχιστον σε επιθετικό επίπεδο, ήταν εντελώς διαφορετικό. Παρά το αρνητικότατο ξεκίνημα, το «Τριφύλλι» συνήλθε, σοβαρεύτηκε και μέχρι τα μισά της περιόδου έφτασε να βρίσκεται στο -2 (28-30, 15′), όντας πολύ κοντά στην ανατροπή. Εν τέλει, ανατροπή δεν υπήρξε ολοκληρωμένη, ωστόσο ο «Εξάστερος» κατάφερε να «μαζέψει» τη διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια όντας πίσω με μονάχα ένα τρίποντο (38-41). Κύριοι εκφραστές του Παναθηναϊκού επιθετικά, οι Γουόλτερς και Μπέικον.

Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός επέστρεψε… πεινασμένος στο παρκέ. Παίζοντας πολύ καλή άμυνα, αλλά και επίθεση, προεξάρχοντος του Γουόλτερς, οι «πράσινοι» έκαναν το ολικό comeback. Με ένα εντυπωσιακό επιμέρους 17-2, ο «Εξάστερος» ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς στο +7 (62-55, 29′), με τους διαιτητές να χρεώνουν με ανύπαρκτη τεχνική ποινή τον Ράντονιτς, «σπάζοντας» τον ρυθμό που είχε «ανάψει» από το… φυτίλι του Γουόλτερς, το οποίο είδαν οι Γουίλιαμς και Λι και αφηνίασαν. Με το ΟΑΚΑ να έχει πάρει «φωτιά», η περίοδος δεν θα μπορούσε να μην ολοκληρωθεί με τον ιδανικότερο τρόπο για τους γηπεδούχους, που με buzzer beater τρίποντο του Γουίλιαμς «έκλεισαν» στο 67-62. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι Γουόλτερς, Λι και Γουίλιαμς σημείωσαν και τους 29 πόντους του Παναθηναϊκού στο 3ο δεκάλεπτο.

Πλέον, το μόνο που είχε να κάνει το «Τριφύλλι» ήταν να διαχειριστεί το προβάδισμα που απέκτησε. Ο γρήγορος ρυθμός που είχε δώσει η ομάδα του Ράντονιτς στο ματς στο 3ο δεκάλεπτο «έπεσε» στο 4ο δεκάλεπτο έπειτα από προσπάθεια της Βίρτους, που κατάφερε να διατηρηθεί στο -3 μέχρι το 37′ και να μειώσει τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της αμέσως μετά (74-73, 38′). Οι «πράσινοι» εμφάνισαν σημάδια άγχους, έχασαν το καθαρό μυαλό τους και έδωσαν το δικαίωμα στον Τεόντοσιτς να σηκωθεί και να πετύχει ένα τρίποντο, που έβαλε την ιταλική ομάδα ξανά μπροστά μετά από ώρα (76-74, 39΄). Η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι και τα 11.6″, όταν ο Λι με λέι απ ισοφάρισε (76-76, 39′), αναγκάζοντας τον Σκαριόλο να καλέσει τάιμ άουτ. Στην επαναφορά, ο Τεόντοσιτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Λι πέταξε τη μπάλα από μακριά, αλλά δεν βρήκε στόχο για λίγο και το ματς οδηγήθηκε σε παράταση!

το ξεκίνημα της παράτασης δεν έκανε κανέναν… σοφότερο. Οι δύο ομάδες πορεύονταν για ώρα μαζί στο σκορ, με μικρές εναλλαγές στο προβάδισμα, ενώ η κούραση έκανε όλο και περισσότερο την εμφάνισή της στους παίκτες (80-80, 44′). Το αναπάντεχο τρίποντο του Χάκετ 1′ πριν το φινάλε ανάγκασε τον Ράντονιτς να καλέσει τάιμ άουτ (80-83, 44′) και πια ο Παναθηναϊκός βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο ξανά. Τότε, εμφανίστηκε ο μέχρι πρότινος… άφαντος Μπέικον, για να ισοφαρίσει με καλάθι και φάουλ (83-83, 44′), με τον Λούντμπεργκ να απαντά με δίποντο (83-85, 44′) και τον Γουίλιαμς να γίνεται ο άνθρωπος του αγώνα. Ο Αμερικανός με νέο άκρως σημαντικό τρίποντο στο φινάλε του χρόνου της επίθεσης έβαλε σε θέση οδηγού το «Τριφύλλι» (86-85, 44′), με 16.2″ μόλις να απομένουν στο ρολόι. Οι «πράσινοι» κλήθηκαν να αμυνθούν για να πάρουν τη νίκη, με τον Λούντμπεργκ να κάνει επιθετικό φάουλ και τον Παναθηναϊκό να παίρνει την κατοχή 8.7″ πριν το τέλος! Ο Μπέικον πήγε στις βολές, έκανε το 88-85, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του ματς.

Νέιτ Γουόλτερς και Ντέρικ Γουίλιαμς ήταν… μαγικοί, αλλά θα πάμε με τον δεύτερο. Ο Αμερικανός ήταν απλά άψογος. Σημείωσε ορισμένα άκρως κρίσιμα σουτ, κυρίως μακρινά, τα τα οποία μπορούν να περιγραφούν ως καθοριστικά. Παράλληλα, η συμβολή του στα ριμπάουντ ήταν συγκλονιστική.