«Κάρφωσε» τον ΠΑΟΚ ο «Big-Papa»!

-

Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να πραγματοποιεί υπέροχη εμφάνιση, ο Παναθηναϊκός νίκησε με 77-67 τον ΠΑΟΚ, στην επιστροφή του Ιωάννη Παπαπέτρου στην δράση!

Παναθηναϊκός: Σαντ-Ρος, Νέντοβιτς, Κασελάκης, Ουάιτ, Παπαγιάννης
Κολοσσός Ρόδου: Ρίβερς, Λι, Λοβ, Μάντζαρης, Γιάνκοβιτς

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-31, 63-48, 77-67

Ο Παναθηναϊκός μπήκε ορεξάτος στο παιχνίδι, με τον Σαντ-Ρος να βρίσκει έξι σερί πόντους με γκολ-φάουλ και τρίποντο και τους Ουάιτ και Παπαγιάννη να κυριαρχούν και να διαμορφώνουν το 15-4. Ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να συνδέεται με το «πράσινο» καλάθι, αλλά με τον Κουβανό να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση οι «πράσινοι» έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +6 (22-16), έχοντας τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη άρχισαν να ανεβάζουν ρυθμούς, ενώ ο Ιωάννης Παπαπέτρου έδειξε πως βρίσκεται σε καλή κατάσταση παρά την σχεδόν δίμηνη απουσία του, ευστοχώντας σε απανωτά τρίποντα. Από κοντά κι ο Οκάρο Ουάιτ, που με δικό του σουτ πίσω από τα 6.75μ. έκανε το 39-26, ενώ ο Παπαγιάννης με γκολ-φάουλ έστειλε την διαφορά στους 16 (42-26)! Στην τελική ευθεία του ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ βρήκε κάποια σουτ, όμως η διαφορά ήταν σταθερά σε επίπεδα ασφαλείας για τον «Εξάστερο».

Ο Παναθηναϊκός δεν κατέβασε πάντως ρυθμούς και ξεκίνησε με ένα 9-0 το δεύτερο μέρος, φτάνοντας στο 53-31 με τρίποντο του Νέντοβιτς. Το τρίποντο του Κασελάκη διατήρησε την διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (58-37), με το «Τριφύλλι» να ελέγχει απόλυτα την κατάσταση και να φτάνει στο 63-45 με γκολ-φάουλ του Παπαπέτρου. Και οι Θεσσαλονικείς πάντως βρήκαν εύστοχα σουτ στα τελευταία λεπτά της περιόδου, μειώνοντας στους 15, την στιγμή που η διαφορά είχε φτάσει και τους 22 πόντους.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ουσιαστικά διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να κάνουν πολύ γρήγορα 5 φάουλ και τον Παναθηναϊκό να βρίσκει σκορ και από την γραμμή των βολών. Στην «εξίσωση» μπήκε μάλιστα και ο «άποντος» έως τότε Μέικον, ενώ ένα εκπληκτικό κάρφωμα του «Big-Papa» διαμόρφωσε το 73-53. Κάπου εκεί ήρθε η… χαλάρωση των «πράσινων», που δέχτηκαν 11 αναπάντητους πόντους (73-64), με τον Πρίφτη να καλεί τάιμ άουτ στα 2 λεπτά από το φινάλε. Το τρίποντο του Μέικον ανέβασε ξανά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα (76-64), με το τελικό 77-67 να αποτυπώνει και την εικόνα του αγώνα.