Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με ΠΑΟΚ (poll)

-

Ο Παναθηναϊκός πήρε μία άνετη νίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ, χωρίς να δυσκολευτεί σε κανένα σημείο του αγώνα, και ο Ιάσονας Αλαφάκης σχολιάζει τις αποδόσεις των παικτών αλλά και την προσέγγιση του Πρίφτη.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Δεν μπόρεσε να κάνει την διαφορά στο πρώτο μέρος του αγώνα, έχοντας μόνο 5 πόντους, ενώ ξεκίνησε πολύ άστοχα τον αγώνα (1/4 σουτ). Στο δεύτερο ημίχρονο, συνέχισε να είναι άστοχος (3/10), όμως κατάφερε να φτάσει τους 10 πόντους, πήρε 5 ριμπάνουντ και μοίρασε 3 ασίστ. Φανερά ήταν… μακριά από τον καλό του εαυτό, ενώ είχε και 4 λάθη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Αγωνίστηκε μόλις 6 λεπτά στο πρώτο ημίχρονο και ήταν τραγικός, δεν πέτυχε ούτε έναν πόντο, και του μόνο που κατάφερε να κάνει ήταν ένα φάουλ. Στο δεύτερο ημίχρονο, έμεινε πολύ ώρα στο γήπεδο, δεν είχε καλή επαφή με το καλάθι (2/7), ενώ δεν βοήθησε στην δημιουργία. Τελείωσε με 7 πόντους, 2 ασίστ, 1 λάθος και 1 κλέψιμο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Δεν πήρε πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο έδωσε βοήθεια στην άμυνα, και έκανε αρκετή δουλειά που δεν αποτυπώνεται στην στατιστική. Τελείωσε το παιχνίδι με 7 πόντους, είχε 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 λάθος. Όπως στους περισσότερους αγώνες, δεν έκανε την διαφορά, όμως έδωσε πολύτιμες βοήθειες και στην άμυνα και στην επίθεση.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Όπως ήταν λογικό, δεν είχε ρυθμό ο αρχηγός του Παναθηναϊκού στην επιστροφή του, και φάνηκε πως θα χρειαστεί χρόνο προσαρμογής, όμως είχε 2/3 τρίποντα στα 7:19 που έπαιξε στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν έμεινε για πολύ ώρα στο παρκέ, όμως κατάφερε να τελειώσει το παιχνίδι με 11 πόντους. Θετική η εικόνα του μετά από ένα μεγάλο διάστημα χωρίς αγωνιστική δράση.

Έμεινε στο γήπεδο για 15:47 και πήρε μόλις 1 σουτ, στο οποίο αστόχησε. Το μόνο που έκανε ήταν να μαζέψει 4 ριμπάουντ και να… σκάσει μία τάπα. Για κανέναν λόγο δεν έπρεπε να μείνει τόση ώρα στο γήπεδο.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2

Ξεκίνησε δυναμικά από την αρχή του παιχνιδιού, τόσο στο σκορ όσο και στην δημιουργία. Ήταν ο καλύτερος παίκτης του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, οργανώνοντας την επίθεση ενώ αμυντικά πάντα δυσκόλευε τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Στο δεύτερο ημίχρονο, συνέχισε την τρομερή του εμφάνιση, και κατάφερε να ηγηθεί τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Είχε μία πολύ καλή παρουσία στο πρώτο ημίχρονο, δίνοντας λύσεις στην επίθεση για την ομάδα του Πρίφτη, ενώ είχε και 4 ριμπάουντ… σκεπάζοντας την «πράσινη» μπασκέτ. Έφτασε διψήφιο αριθμό πόντων (10), μοίρασε ασίστ, κυριάρχησε στον αέρα, και έκανε μία από τις καλύτερες εμφανίσεις του με την πράσινη φανέλα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Στο πρώτο ημίχρονο δεν έχασε ούτε ένα καλάθι (4/4 2π, 3/3 βολές), έκανε ό,τι ήθελε κάτω από την μπασκέτ του «Δικεφάλου», ωστόσο αμυντικά θα μπορούσε να ήταν καλύτερος, έχοντας 2 ριμπάουντ. Στο δεύτερο ημίχρονο συνέχισε να κυριαρχεί επιθετικά, τελείωσε το παιχνίδι με 17 πόντους, ενώ εντύπωση προκαλεί πως μοίρασε και 5 ασίστ. Αμυντικά ήταν καλός (7 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο) και ήταν ξανά από τους καλύτερους παίκτες του «Τριφυλλιού».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 9

Αγωνίστηκε για σχεδόν δύο λεπτά στο παιχνίδι, χωρίς να μπορέσει να προσφέρει κάτι στην ομάδα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 1

Τρομερός στα 6 λεπτά που ήταν στο παρκέ, έχοντας 4 πόντους (2/2 σουτ), μάζεψε 5 ριμπάουντ, όντας κυρίαρχος στον αέρα και έδειξε (έστω και σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα) πως έχει αδικηθεί μέσα στην σεζόν.

Έμεινε 6 λεπτά στο γήπεδο και τελείωσε το παιχνίδι χωρίς πόντους, με 1 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Ο Έλληνας τεχνικός προετοίμασε σωστά την ομάδα του, η οποία από τα πρώτα λεπτά μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, είχε αρκετές λύσεις επιθετικά (παρά την κακή μέρα του Νέντοβιτς), ενώ αμυντικά δεν άφησε τον ΠΑΟΚ να πλησιάσει ποτέ στο σκορ ώστε να κινδυνέψει το παιχνίδι. Θα μπορούσε να δώσει περισσότερο χρόνο σε παίκτες (Μαντζούκας, Καββαδάς), όμως έκανε σωστή διαχείρηση στο παιχνίδι.