Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Κολοσσό Ρόδου (poll)

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον Κολοσσό Ρόδου με 64-88 και ο Στέφανος Αλαφάκης σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν άστοχος, ξεκίνησε με 0/6 τρίποντα και δεν μπορούσε να συνδεθεί με το αντίπαλο καλάθι. Στην επανάληψη ωστόσο… ξύπνησε, «βομβάρδισε» τον Κολοσσό και κατάφερε να γίνει ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, μοιράζοντας και ασίστ και οδηγώντας το «Τριφύλλι» στη νίκη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Ο Αμερικανός ήταν εύστοχος μέσα στην Ρόδο και βοήθησε τον Παναθηναϊκό να πάρει τη νίκη, συνεχίζοντας από εκεί που… σταμάτησε στο δεύτερο μέρος κόντρα στον Ολυμπιακό. Τότε βέβαια οι πόντοι του δεν είχαν αντίκρισμα, αφού το ματς είχε ουσιαστικά κριθεί, όμως σήμερα είχε καθοριστική συμβολή στο θετικό αποτέλεσμα των «πράσινων».

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Μεστή εμφάνιση από τον Έλληνα φόργουορντ, που ήταν σταθερός στους περισσότερους τομείς. Έβαλε τρίποντα, μάζεψε ριμπάουντ και γενικά δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα, δίχως πάντως να καταφέρει ο ίδιος να ξεχωρίσει με τα πεπραγμένα του στο παρκέ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4.5

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ:

Δεν έχει βρει τον καλό του εαυτό ο Αμερικανός, που ουσιαστικά πήρε χρόνο προς το τέλος του αγώνα. Στα 9 λεπτά που έπαιξε σούταρε μόλις μια φορά και αρκέστηκε σε 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, όταν το ματς είχε κριθεί.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Επιθετικά πήρε για άλλη μια φορά ελάχιστες προσπάθειες, όμως ο Κουβανός προσπάθησε να συνεισφέρει σε όλους τους υπόλοιπους τομείς. Ήταν ο κορυφαίος δημιουργός της ομάδας, μάζεψε ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο, έπαιξε άμυνες και γενικά η παρουσία του ήταν αδιαμφισβήτητα θετική.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

Καλό ματς από τον Αμερικανό, που βρήκε πόντους και μάζεψε ριμπάουντ, αφήνοντας πίσω την… τραγική του εικόνα απέναντι στον Ολυμπιακό. Στο πρώτο μέρος αντιμετώπισε κι αυτός πολλά προβλήματα, όμως -όπως και όλη η ομάδα- ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο και έπαιξε ρόλο στην ανατροπή και τη νίκη του «Εξάστερου».

Μια ακόμα… κλασική εμφάνιση από τον Έλληνα σέντερ. Έχασε το νταμπλ-νταμπλ για ένα ριμπάουντ, έκανε μια τάπα και γενικά πήρε ξανά πάρα πολύ χρόνο συμμετοχής, αποτελώντας έναν από τους «πυλώνες» του Παναθηναϊκού για να έρθει η νίκη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7

Ο Πρίφτης του έδωσε χρόνο προς το τέλος του αγώνα, όταν όλα είχαν κριθεί, με τον ίδιο πάντως να μην κάνει ιδιαίτερα πράγματα. Επιχείρησε μόλις 1 σουτ και μέτρησε 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ, στα 7 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Πήρε χρόνο στα τελευταία λεπτά του αγώνα, δίχως να ξεχωρίσει. Υπέπεσε σε πολλά λάθη, έβαλε μόνο ένα καλάθι και γενικά δεν μπόρεσε να κάνει και πολλά.

Πήρε χρόνο συμμετοχής, όμως δεν κατάφερε να κάνει και πολλά, όντας σε κακή μέρα. Άστοχος επιθετικά, συνεισέφερε ουσιαστικά μόνο στον τομέα των ριμπάουντ, δίχως πάντως να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Για ακόμα μια φορά φέτος, ο Παναθηναϊκός μπήκε… υπνωτισμένος στο παιχνίδι και στο ημίχρονο ήταν πίσω απέναντι στον Κολοσσό. Αυτή την φορά πάντως «ξύπνησε» τους παίκτες του στην ανάπαυλα, με την ομάδα να αλλάζει πρόσωπο στο δεύτερο μέρος. Εκεί οι «πράσινοι» κυριάρχησαν απόλυτα και μετέτρεψαν σε… περίπατο ένα ματς που στο πρώτο ημίχρονο έμοιαζε ντέρμπι, κάτι που πιστώνεται και ο Έλληνας τεχνικός.