Η κριτική των παικτών του Παναθηναϊκού με Προμηθέα (poll)

-

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 68-85 τον Προμηθέα και ο Άρης Αντωνόπουλος σχολιάζει την απόδοση των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη.

Μπορεί να μέτρησε μόλις 2/11 τρίποντα, όμως παρά την κακή μέρα στην οποία βρέθηκε, ο Σέρβος γκαρντ ήταν αυτός που άλλαξε το μομέντουμ του αγώνα και γύρισε τον… διακόπτη στον Παναθηναϊκό την κρίσιμη στιγμή. Δείγμα μεγάλου παίκτη να μπορεί κανείς να ξεχωρίζει ακόμη και όταν δεν παίζει καλά. Ακόμη, ήταν θετικότατος στην άμυνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 7.5

Πρόκειται για το χειρότερό του ματς με την πράσινη φανέλα. Αν και αγωνίστηκε για 17 λεπτά, παρέμεινε άποντος, όντας παντελώς άστοχος. Τουλάχιστον, προσπάθησε να φανεί χρήσιμος στην άμυνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 3

Αν και ξεκίνησε πολύ άσχημα το παιχνίδι, αγωνιζόμενος δίχως καμία συγκέντρωση, όταν επέστρεψε στο παρκέ στο 2ο ημίχρονο ήταν καλύτερος και φάνηκε χρήσιμος. Παρόλα αυτά, γενικότερα έμεινε πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 4

Μετά το παρατεταμένο ντεφορμάρισμά του, ο Αμερικανός γκαρντ κατάφερε να επιστρέψει στις καλές εμφανίσεις, βρίσκοντας τον εαυτό του. Απέφυγε τα λάθη, βρήκε ρυθμό από το δίποντο, έπαιξε άμυνα και μοναδική… παραφωνία αποτέλεσαν τα ποσοστά του στα δίποντα (2/7).

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6

Δεν αγωνίστηκε και δεν μπορεί να κριθεί.

Δεν έδωσε… απολύτως καμία σημασία στο σκοράρισμα, όντας πλήρως αφοσιωμένος στην άμυνα και στη δημιουργία. Σε αυτούς τους τομείς ήταν εξαιρετικός, μοιράζοντας 4 πάσες στους συμπαίκτες του και παίζοντας «σκυλίσια» άμυνα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5

Ολοκληρωτική κι επιβλητική η εμφάνιση του Αμερικανού power forward/center, ο οποίος καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ήταν σταθερά εξαιρετικός. Εκπληκτικά τα ποσοστά του από παντού (2/2 βολές, 5/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα), ενώ κι αμυντικά ήταν εντυπωσιακός! Δυστυχώς, δεν κατάφερε να αποφύγει ορισμένα λάθη, αλλά έκανε double-double πόντων και ριμπάουντ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 8.5

Επιθετικά αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα, αν και εν τέλει κατάφερε να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό στο σκοράρισμα, κυρίως μετά το 1ο δεκάλεπτο. Αμυντικά απέδωσε εξαιρετικά, έκανε κλεψίματα και μπλοκ και δυσκόλεψε τα γκαρντ του Προμηθέα.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 5.5

Ξανά θετικός ο Αμερικανός power forward σε άμυνα κι επίθεση! Δείχνει να έχει βρει σταθερότητα στο παιχνίδι του και ο Παναθηναϊκός το έχει ανάγκη. Κομβική η συμβολή του στη συγκομιδή ριμπάουντ.

Στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα φάνηκε να δυσκολεύεται. Αρχικά, δεν απέδιδε καλά και ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω στο σκορ. Παρόλα αυτά, στο 4ο δεκάλεπτο βγήκε μπροστά, αφηνίασε και κυριάρχησε σε άμυνα κι επίθεση, κάνοντας κυριολεκτικά τα πάντα. Κυρίαρχος στα ριμπάουντ.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 6.5

Έπαιξε ελάχιστα (περίπου 2′), αλλά κατάφερε να παίξει καλή άμυνα και να σημειώσει και 2 τρίποντα. Θετική η εμφάνισή του, ίσως αξίζει περισσότερα λεπτά συμμετοχής.

Ούτε σήμερα κατάφερε να βρει άμεσα λύση στο πολύ κακό ξεκίνημα της ομάδας του. Παράλληλα, θα πρέπει να προβληματιστεί που και πάλι ο Παναθηναϊκός μπήκε στο ματς πολύ νωθρά, αργώντας να παίξει μπάσκετ. Πάντως, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο, κατόρθωσε να επαναφέρει το «Τριφύλλι» σε θέση οδηγού στο ματς και να πάρει την πρόκριση.