Hasta la Vi(c)toria siempre!

Ένας… μάγκας Παναθηναϊκός έπαιξε ασύλληπτο μπάσκετ στο 1ο ημίχρονο, τέλειωσε τη… δουλειά στην επανάληψη και “άλωσε” τη “Fernando Buesa Arena”, νικώντας τη Μπασκόνια με σκορ 63-72.

-

Ένας… μάγκας Παναθηναϊκός έπαιξε ασύλληπτο μπάσκετ στο 1ο ημίχρονο, τέλειωσε τη… δουλειά στην επανάληψη και “άλωσε” τη “Fernando Buesa Arena”, νικώντας τη Μπασκόνια με σκορ 63-72. Εξαιρετικά σημαντικό το αποτέλεσμα για τους “πράσινους”, που πλέον διατηρούν αρκετές ελπίδες για το πλεονέκτημα της έδρας στα Play-Offs της Euroleague.

Μπασκόνια: Λάρκιν, Χάνγκα, Σενγκέλια, Βόιτμαν, Μπάντινγκερ
Παναθηναϊκός: Φελντέιν, Καλάθης, Νίκολς, Γκιστ, Σίνγκλετον

Ενθαρρυντικά ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Παναθηναϊκός, σκοράροντας δύο γρήγορα καλάθια με Γκιστ και Σίνγκλετον (0-4, 2′), ενώ βρίσκοντας ρυθμό από την καλή αμυντική του λειτουργία, έφτασε στο +5 έπειτα από γκολ-φάουλ του Καλάθη (2-7, 4′). Στη συνέχεια, ο Γκιστ έδειξε πόσο πολύτιμος είναι για το “Τριφύλλι”, καθώς αρχικά με δίποντο και ύστερα με τρίποντο έκανε το 4-12 στο 5′, κάνοντας τον Αλόνσο να καλέσει τάιμ άουτ. Τα σχέδια του Ισπανού τεχνικού φάνηκε να μην αποτυπώνονται στο παρκέ, καθώς στα επόμενα 2 λεπτά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να διευρύνει το προβάδισμά του και να στείλει τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς σε διψήφιες διαστάσεις (4-16, 7′). Προς το τέλος του 1ου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μπορεί να ανέκοψαν το επιμέρους σερί 11-0 του “Τριφυλλιού” (6-18, 8′), όμως ο Σίνγκλετον με τρίποντο από την κορυφή έκανε το 6-21 κι έτσι οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν προπορευόμενοι με 6-24, χάρη σε τρίποντη… “βόμβα” του Γκάμπριελ.

Premium quality – Ultras quality – Ultras Streetwear

Με τρίποντο του Λάρκιν μπήκε στο 2ο δεκάλεπτο η Μπασκόνια, ενώ ο Παναθηναϊκός έμεινε άποντος μέχρι το 3ο λεπτό της εν λόγω περιόδου, όταν ο Τζέιμς απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 9-27. Ακόμη δύο σερί τρίποντα των Ισπανών έδειχναν να αλλάζουν το μομέντουμ του αγώνα (12-27, 14′), με τον Παππά ωστόσο να δίνει επιθετική ανάσα στους “πράσινους” με εύστοχο δίποντο (12-29, 14′). Τη στιγμή που το “Τριφύλλι” είχε αρχίσει να αντιμετωπίζει επιθετικά προβλήματα, ο Τζέιμς ήταν αυτός που με lay up υψηλού βαθμού δυσκολίας έδωσε μια ένεση ηθικού στους συμπαίκτες του για τη συνέχεια, διατηρώντας παράλληλα τη διαφορά σε ενθαρρυντικά επίπεδα (18-33, 16′). Η εκπληκτική αμυντική λειτουργία που επέδειξε ο Παναθηναϊκός, δεν επέτρεψε στην ομάδα του Αλόνσο να πλησιάσει ουσιαστικά στο σκορ, με αποτέλεσμα οι “πράσινοι” να ολοκληρώσουν το 1ο ημίχρονο προπορευόμενοι με το άκρως θετικό 21-37.

Τα στατιστικά του 1ου ημιχρόνου

Στο +18 έφτασε ο Παναθηναϊκός με το… “καλημέρα” του 2ου ημιχρόνου, χάρη σε δίποντο του Σίνγκλετον από τα “αποδυτήρια” (21-39, 31′), ενώ 3 λεπτά αργότερα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +21 όταν ο Φελντέιν δεν δίστασε να εκτελέσει από τα 6.75 μ. όντας ανενόχλητος (23-44, 34′) και ο Σίνγκλετον στη συνέχεια μιμήθηκε τον Δομινικανό γκαρντ (25-47, 34′) σκορπώντας τον ενθουσιασμό στο “πράσινο” στρατόπεδο. Όπως αναμενόταν, ο Αλόνσο κάλεσε ξανά τάιμ άουτ με σκοπό να διορθώσει με κάποιο τρόπο την εικόνα της ομάδας του, η οποία το μόνο που κατάφερε μέχρι και το 18′ ήταν να ρίξει τη διαφορά στους 18 πόντους (31-49, 18′). Στην εκπνοή του 3ου δεκαλέπτου οι Ισπανοί μείωσαν στο -14, όμως ο Γκάμπριελ με buzzer beater τρίποντο επανέφερε τα πράγματα σε… τάξη για το 37-54 υπέρ του “Τριφυλλιού”.

Η απώλεια συγκέντρωσης για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο χειρότερο χρονικό σημείο, το οποίο δεν ήταν άλλο από το κρισιμότατο 4ο δεκάλεπτο. Οι “πράσινοι” με συνεχόμενα λάθη στην επίθεση επέτρεψαν στη Μπασκόνια να ρίξει τη διαφορά στους 13 πόντους (43-56, 33′), με τον Πασκουάλ να καλεί τους παίκτες του στον πάγκο, ώστε να μην χυθεί η… καρδάρα με το γάλα στο τέλος. Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκονται εκτός κλίματος παιχνιδιού, με τους Ισπανούς να ρίχνουν μετά από αρκετή ώρα τη διαφορά σε μονοψήφιες διαστάσεις, ενώ το αντιαθλητικό του Γκιστ έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους να κάνουν το 48-56 στο 35′. Ουσιαστικά, πριν το lay up και το δίποντο που πέτυχε ο Τζέιμς (50-60, 36′), η Μπασκόνια “έτρεξε” ένα επιμέρους σκορ 11-2 σε βάρος του “Τριφυλλιού”, το οποίο έδειχνε να μετατρέπει σε θρίλερ τα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού. Με το χρονόμετρο να κυλά βασανιστικά, η ομάδα του Αλόνσο δεν έδειχνε διατεθειμένη να αφήσει… σε ησυχία τον Παναθηναϊκό, όμως ο Τζέιμς συνέχιζε να “πληγώνει” το καλάθι των γηπεδούχων, διατηρώντας τον “Εξάστερο” στο +10 (57-67, 38′), μόλις 1:53 πριν το τέλος. Παρά τα 3 σερί λάθη στα τελευταία δεύτερα του ματς και το 63-69, έπειτα από σωτήριο καλάθι του Γκιστ, οι “πράσινοι” κατόρθωσαν να μην… “αυτοκτονήσουν” για μια ακόμη φορά σε εκτός έδρας παιχνίδι το οποίο έλεγχαν, παίρνοντας μια άκρως σημαντική νίκη με 63-72.

Τα στατιστικά του αγώνα

Τα δεκάλεπτα: 6-24, 21-37, 37-54, 63-72

“Όλα Πράσινα” MVP of the Game: Κρις Σίνγκλετον

Μετά τις… χαμηλές “πτήσεις” του στο ΟΑΚΑ κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο, ο Κρις Σίνγκλετον επέστρεψε στις εξαιρετικές εμφανίσεις στις οποίες μας έχει συνηθίσει, όντας ο πρωταγωνιστής του Παναθηναϊκού στο “διπλό” στη Βιτόρια. Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός πέτυχε 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ και 1 λάθος σε 32:18 λεπτά συμμετοχής, φτάνοντας πολύ κοντά στο double-double.