«Εξάστερος» και… (Σαλε)μένος!

-

Στο πρώτο επίσημο ευρωπαϊκό παιχνίδι του με τον κόσμο στο πλευρό του στο ΟΑΚΑ μετά τα lock downs, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Φενέρμπαχτσε του «Σάλε» με σκορ 91-87 και… έσπασε το ρόδι στη φετινή Euroleague.

Παναθηναϊκός: Μέικον, Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Φλόιντ
Φενέρμπαχτσε: Σαγιόκ, Χένρι, Πιέρ, Μπούκερ, Βέσελι

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-46, 64-67, 91-87

Με παρά πολλές εναλλαγές στο σκορ ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ Παναθηναϊκού και Φενέρμπαχτσε στο ΟΑΚΑ. Αρχικά οι Τούρκοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν (6-8, 5’), με τους γηπεδούχους να ανατρέπουν την εις βάρος τους κατάσταση και να αποκτούν εκείνοι το προβάδισμα (13-8, 6’), φτάνοντας στο +5 μέσα σε διάστημα 1’ και τρέχοντας ένα σερί 7-0. Όμως, η Φενέρμπαχτσε απάντησε με ένα δικό της σερί και με ένα αναπάντητο 9-0 ήταν η σειρά της να φτάσει στο +4 (13-17, 8’). Πάντως, η ομάδα του Πρίφτη κατάφερε να μειώσει και να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο έχοντας ρίξει τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της (20-21).

Από την πλευρά της, η Φενέρμπαχτσε μπήκε στο παρκέ καλύτερα στο 2ο δεκάλεπτο, τρέχοντας ένα επιμέρους 7-2 (22-28, 13’) και διευρύνοντας ξανά το προβάδισμά της. Η διαφορά μεταξύ των δυο ομάδων δεν άλλαξε σημαντικά ούτε στη συνέχεια, με την τουρκική ομάδα να διατηρείται σε θέση οδηγού (32-37, 16’) μέχρι και λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Τότε, ο «Εξάστερος» αύξησε την πίεση και έφτασε στο τρίποντο, για να έρθει ο Παπαπέτρου με ένα αδιανόητο buzzer beater δίποντο από μακριά για το 45-46!

Από τη στιγμή που μείωσε τη διαφορά στη μικρότερη δυνατή τιμή της, ο Παναθηναϊκός φάνηκε αποφασισμένος να κρατηθεί κοντά σκορ και να μην αφήσει τη Φενέρμπαχτσε να κάνει το παιχνίδι της. Μέχρι τα μέσα του 3ου δεκαλέπτου έδειχνε να τα καταφέρνει, όντας στο -4 (51-55, 25’) από την ομάδα του Τζόρτζεβιτς, με το… ξέσπασμα των νταμπλούχων Ελλάδος να έρχεται και πάλι προς το φινάλε της περιόδου. Οι «πράσινοι» ακόμα και στο -8, όμως με ωραίες προσπάθειες και καλάθι του Νέντοβιτς μείωσαν στο καλάθι (62-64, 29’) κι ανάγκασαν τον «Σάλε» να καλέσει τάιμ αουτ. Αμέσως μετά με follow κάρφωμα ήρθε και η ισοφάριση (64-64, 29’), αλλά το τρίποντο του Πολονάρα… πάγωσε το ΟΑΚΑ (64-67).

Στο 4ο δεκάλεπτο ο «Εξάστερος» προσπάθησε να κάνει εν τελεί την ανατροπή για να πάρει τη νίκη, θέλοντας να βρει ρυθμό μέσω της άμυνας. Τα δεδομένα της αναμέτρησης δεν άλλαξαν ιδιαίτερα στο πρώτο μισό της περιόδου, ώσπου ο Νέντοβιτς με 2/2 βολές έκανε το «Τριφύλλι» να προσπεράσει στο σκορ μετά από πολλή ώρα (77-76, 35’), βάζοντας εκ νέου… φωτιά στο ματς. Λίγο αργότερα ήταν η σειρά του Ουάιτ να πάρει το ριμπάουντ μετά από σουτ του Σέρβου γκαρντ και να στείλει τον Παναθηναϊκό στο +3 (82-79, 37’) σε ένα κομβικό σημείο, με τον Πιέρ όμως να μειώνει ξανά (82-81, 38’). Στα κρίσιμα οι «πράσινοι» έδειξαν να… λυγίζουν, με την τουρκική ομάδα να φτάνει στο 84-87 μόλις 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ματς, με τους διαιτητές να δίνουν εξόφθαλμο αντιαθλητικό υπέρ του Παναθηναϊκού. Ο Μέικον έκανε το 2/2, μείωσε σε 86-87 και ο Μπούκερ 2.9 δευτερόλεπτα προτού ακουστεί η κόρνα της λήξης σώριασε τον Νέντοβιτς στο παρκέ, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει ένα ακόμη αντιαθλητικό! Έτσι, οι «πράσινοι»… κλείδωσαν τη νίκη με 91-87 και σημείωσαν την πρώτη τους εφετινή νίκη στη Euroleague έπειτα από ένα τρομερό παιχνίδι!