«ΕΠΤΑΣΤΕΡΗ»… ΦΑΠΑ στους «αιώνιους» ΠΕΛΑΤΕΣ!

-

Με… μέταλλο πρωταθλητή Ελλάδος και Ευρώπης, ο Παναθηναϊκός εξολόθρευσε τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ και πήρε τον πρώτο λόγο για το πλεονέκτημα της έδρας στους τελικούς της GBL.

Stoiximan… Το παιχνίδι ξεκινά από εσένα

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Φουρνιέ
Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Μπράουν, Γκραντ, Ναν, Ερνανγκόμεθ, Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 38-48, 55-62, 71-78

Το ντέρμπι ξεκίνησε με απόλυτη ισορροπία, αλλά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, δείχνοντας από νωρίς τις διαθέσεις του. Οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και, με ένα εντυπωσιακό σερί, έφτασαν μέχρι και το 16-23 στο 8ο λεπτό, επιβάλλοντας το ρυθμό τους με γρήγορες επιθέσεις και πιεστική άμυνα. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι δεν έμειναν πίσω και με δική τους αντεπίθεση στο τέλος της περιόδου κατάφεραν να ισοφαρίσουν το σκορ, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 23-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός βρήκε τον ρυθμό του από την περιφέρεια και ο Κέντρικ Ναν ανέλαβε τον ρόλο του «μπομπέρ», σημειώνοντας συνεχόμενα τρίποντα που άνοιξαν τη διαφορά υπέρ του «Επτάστερου». Παρόλο που ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με 28-27 στο 13’, οι «πράσινοι» αντέδρασαν δυναμικά και με εντυπωσιακή αντεπίθεση εκτόξευσαν τη διαφορά στους 10 πόντους. Τα σουτ από τα 6,75 και η συνολική επιθετική λειτουργία έφεραν τον Παναθηναϊκό στο +10 στο τέλος του ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 38-48.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο και στο τρίτο δεκάλεπτο, παραμένοντας σταθερά μπροστά στο σκορ και διατηρώντας διαφορές κοντά στα διψήφια επίπεδα. Οι Ναν και Λεσόρ έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι, με τον πρώτο να σκοράρει από την περιφέρεια και τον δεύτερο να κυριαρχεί κάτω από το καλάθι. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Γουόκαπ να πετυχαίνει τρίποντο με τη λήξη της περιόδου, μειώνοντας το σκορ στο 55-62.

Το ξεκίνημα του «Τριφυλλιού» στο 4ο δεκάλεπτο ήταν εξαιρετικό. Παρά την πίεση που άσκησε η ομάδα του Μπαρτζώκα, οι «πράσινοι» με τον Ναν να συνεχίζει να βρίσκεται στη… ζώνη του λυκόφωτος όχι μόνο άντεξε, αλλά έφτασε και στο +14 (55-69, 32′), αναγκάζοντας σε τάιμ άουτ τον τεχνικό των γηπεδούχων. Όμως, πλέον ήταν αργά. Οι «πράσινοι» έδειχναν να διατηρούν με άνεση το σαφές προβάδισμά τους, ενώ το ΣΕΦ είχε σιγήσει για τα καλά, μιας και ήταν φανερό ότι γυρισμός δεν υπήρχε. Τελικό σκορ 71-78 και ο Παναθηναϊκός ο απόλυτος κυρίαρχος στο Φάληρο!

Κέντρικ Ναν. Θέλει κι ερώτημα; Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν ό,τι καλύτερο είδαμε στο παρκέ του ΣΕΦ, οχι μόνο για τον Παναθηναϊκό, αλλά κι από τις δύο ομάδες. Σε δαιμονιώδη κατάσταση εντός κι εκτός περιφέρειας, έδειξε γιατί θα πρέπει να θεωρείται ο κορυφαίος παίκτης στην Ευρώπη.

Τζέντι Οσμάν. Με 1/5 τρίποντα δεν βρήκε ποτέ ρυθμό ο Τούρκος παίκτης, που δεν δικαίωσε τον Αταμάν για την επιλογή του να τον δηλώσει στην εξάδα ξένων για το ντέρμπι.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.