Είδε τον Χάρο με τα μάτια του και τον… σκότωσε!

-

Ο Παναθηναϊκός ήταν κάκιστος για τρεις περιόδου, βρέθηκε να χάνει μέχρι και 12 πόντους διαφορά (55-43), ωστόσο στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Όντεντ Κάτας σοβαρεύτηκαν και με πρωταγωνιστές τους Παπαπέτρου – Παπαγιάννη «απέδρασαν» από το Περιστέρι, επικρατώντας με 68-74.

Περιστέρι: Μάντζαρης, Πέτεγουεϊ, ΜακΛίν, Βασιλόπουλος, Τζόουνς
Παναθηναϊκός: Σαντ-Ρος, Παπαπέτρου, Μήτογλου, Ουάιτ, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-37, 55-48, 68-74

Το Περιστέρι μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια στην αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό. Αν και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με Παπαπέτρου (0-2) και Παπαγιάννη (2-4), οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία του σκορ, φτάνοντας να προηγηθούν μέχρι και με 4 πόντους διαφορά (8-4, 13-9, 15-11). Σε εκείνο το σημείο, ο «Εξάστερος» έβγαλε αντίδραση. Με τρίποντο του Μήτογλου και 2/2 εύστοχες βολές του Μποχωρίδη, το «Τριφύλλι» πέρασε μπροστά (15-16), έφτασε μέχρι και στο +3 (15-18, 17-20), αλλά το Περιστέρι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Με επιμέρους σκορ 7-1 και απίθανο buzzer beater τρίποντο του Σαλούστρου από το κέντρο, το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου να προηγείται με 24-21.

Στην δεύτερη περίοδο, το Περιστέρι συνέχισε να βρίσκει τρόπους να κρατάει το προβάδισμα. Με καλάθι και φάουλ του Σαντ-Ρος, οι «πράσινοι» μείωσαν στον πόντο (25-24), αλλά με συνεχόμενα καλάθια από Γκουτιέρες και Σαλούστρο, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με 5 πόντους διαφορά (29-24). Η αντίδραση του «Εξάστερου» ήταν άμεση και με τρίποντο και δίποντο από Ουάιτ και Χεζόνια αντίστοιχα, το ματς ήρθε ξανά… στα ίσια (29-29). Μάλιστα, με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Παπαπέτρου, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά (29-32) και στη συνέχεια… κατέρρευσε. Με σερί 13-2, το Περιστέρι βρέθηκε στο +8 (42-34), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 45-37.

Αν και με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός βρήκε άμεσα σκορ με ανάποδο λέι απ του Μακ (45-39), οι παίκτες του Όντεντ Κάτας συνέχισαν να είναι νευρικοί. Με σερί 5-0, έπειτα από αντιαθλητικό φάουλ του Σαντ-Ρος, το Περιστέρι προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων (50-39), αναγκάζοντας τον Ισραηλινό τεχνικό να πάρει τάιμ άουτ. Με ένα μικρό σερί 4-0, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 50-43, ωστόσο οι γηπεδούχοι απάντησαν με σερί 5-0, παίρνοντας διαφορά 12 πόντων (55-43), με το «Τριφύλλι» να απαντά εκ νέου με δικό του σερί 5-0 και την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 55-48.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, ο «Εξάστερος» μπήκε στο παρκέ με σκοπό να παίξει τα «ρέστα» του. Με κάρφωμα του Παπαγιάννη και καλάθι του Σαντ-Ρος, οι «πράσινοι» μείωσαν στους 3 πόντους (55-52), ωστόσο το Περιστέρι βρήκε και πάλι απαντήσεις, παίρνοντας ανάσα 6 πόντων (61-55). Από εκείνο το σημείο και ύστερα, η εικόνα του αγώνα άλλαξε ολοκληρωτικά. Με σερί 7-0, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε (61-62), το Περιστέρι πήρε το τελευταίο του προβάδισμα με καλάθι του Τζόουνς (63-62) και από τότε το «Τριφύλλι» πέρασε μπροστά (63-65) και δεν… ξανακοίταξε πίσω, φτάνοντας σε δύσκολη νίκη με 68-74.

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Ιωάννης Παπαπέτρου

Παναθηναϊκός – Συλλαλητήριο: Το μεγάλο «ΟΧΙ» στον Αλαφούζο σε εικόνες και βίντεο (pics/vid)

Παναθηναϊκός – Συλλαλητήριο: Ζωντανά η εξέλιξη της πορείας – Πόσος κόσμος προσήλθε! (vid)