Μπαρτσελόνα – Παναθηναϊκός 80-72: Το… πάλεψε μέχρι το τέλος!

-

Την ήττα στην Ισπανία από τη Μπαρτσελόνα γνώρισε ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της κανονικής περιόδου της Euroleague. Δεν είχε Σλούκα και Βιλντόσα στη διάθεσή του ο Εργκίν Αταμάν.

Μπαρτσελόνα (Γκριμάου): Σατοράνσκι, Αμπρίνιες, Κάλινιτς, Ντα Σίλβα, Βέσελι
Παναθηναϊκός (Αταμάν): Γκάι, Γκραντ, Ερνανγκόμεθ, Μήτογλου, Λεσόρ

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-33, 71-47, 80-72

Έχοντας καλή ψυχολογία από την εκτός έδρας νίκη του επί του Ολυμπιακού στο ελληνικό Πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ καλά στο ματς με τη Μπαρτσελόνα στην Ισπανία, όμως εκεί είχε να αντιμετωπίσει για μια ακόμη φορά μια εχθρική διαιτησία. Παρότι οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιβάλλουν από την αρχή τους δικούς τους κανόνες, οι φιλοξενούμενοι δεν επέτρεψαν κάτι τέτοιο, με οδηγό τους την πολύ καλή και σκληρή άμυνά τους και τις έξυπνες επιθετικές επιλογές τους. Οι Καταλανοί έκαναν τις περισσότερες ζημιές τους με Βέσελι και Σατοράνσκι, ενώ οι «πράσινοι» είχαν σε πολύ καλή κατάσταση τον Γκραντ. Έτσι, η διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων δεν ξέφυγε, με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου να τις βρίσκει στο 21-20.

Από την περίοδο είχε γίνει εμφανές ότι οι διαιτητές επέτρεπαν σε ορισμένες περιπτώσεις στη Μπαρτσελόνα να αντιμετωπίζει τις απειλές της ομάδας του Αταμάν ακόμη και με άμυνες που υπερέβαιναν τη νομικότητα, με το φαινόμενο αυτό να εντείνεται στο 2ο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα ανέδειξε ως νέους πρωταγωνιστές τους Πάρκερ και Παουλί, ενώ την ίδια στιγμή ο «Εξάστερος» ζοριζόταν πολύ τόσο στο σκοράρισμα, όσο και στα ριμπάουντ, δίνοντας πολλές δεύτερες ευκαιρίες στον αντίπαλο. Περί τα μέσα της περιόδου η «Μπάρτσα» έφτασε στο +9 (31-22, 14′), ο Παναθηναϊκός επέστρεψε, αλλά οι Καταλανοί έκλεισαν στο +12 (45-33).

Στο 3ο δεκάλεπτο τίποτα δεν πήγε καλά για το «Τριφύλλι». Η διαφορά όχι μόνο δεν μειώθηκε, αλλά αυξήθηκε, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν στο +17 (56-39, 25′), εν πολλοίς χάρη στον αλάνθαστο Πάρκερ να έχει τεράστια συμβολή. Λίγο αργότερα, για πρώτη φορά στο παιχνίδι η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε ακόμη και με 20 (61-41, 27′) και πλέον φάνηκε ότι τα πράγματα ήταν μη αναστρέψιμα. Μάλιστα, η λήξη του 3ου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό ακόμη πιο πίσω, στο βαρύ -24 (71-47).

Φυσικά, το 4ο δεκάλεπτο εκ πρώτης όψεως έδειχνε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. ο Αταμάν αξιοποίησε τη συνθήκη για να δώσει περισσότερα λεπτά συμμετοχής σε Μαντζούκα, Μπαλτσερόφσκι και Μωραΐτη, θέλοντας παράλληλα να δώσει ανάσες σε ορισμένους παίκτες. Στο μεταξύ, μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου είχαν αλλάξει κάποια πράγματα. Ο Παναθηναϊκός βρισκόταν πίσω με -16 (75-59, 36′), όμως πλέον υπήρχε και η πίεση χρόνου στο «πράσινο» στρατόπεδο. Από την πλευρά τους, οι Ισπανοί δεν μπορούσαν να σκοράρουν με ευκολία, αλλά αξιοποίησαν πολύ καλά το γεγονός πως το χρονόμετρο κυλούσε αντίστροφα υπέρ τους. Παρά τις πολλές αλλαγές, οι «πράσινοι» πλησιάσαν μέχρι και στο -8 (78-70, 39′) λίγο πριν τη λήξη, αλλά ακόμη και τότε οι διαιτητές δεν του επέτρεψαν να διεκδικήσει το οτιδήποτε, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 80-72.

Τζέριαν Γκραντ. Αν και η ήττα στη Βαρκελώνη είναι βαριά, ο Αμερικανός γκαρντ τράβηξε πολύ από το… κουπί της περιφέρειας μόνος του εξαιτίας των απουσιών Σλούκα και Βιλντόσα και τα πήγε αρκετά καλά. Ειδικά στο 1ο δεκάλεπτο, που ήταν και στη ζώνη του λυκόφωτος, ο Παναθηναϊκός ήταν μέσα στο ματς.

Χουάντσο Ερνανγκόμεθ. Σκιά του καλού εαυτού του για μια ακόμη φορά ο Ισπανός. Πήρε πάρα πολύ χρόνο συμμετοχής και δεν σημείωσε ούτε… μισό πόντο, ενώ και στην άμυνα φάνηκε να εξοργίζει σε ορισμένες περιπτώσεις τον προπονητή του με τη συμπεριφορά του.