Άρης – Παναθηναϊκός 65-75: «Τέζαρε» το «Αλεξάνδρειο» το «Τριφύλλι»!

Δια πυρός και σιδήρου από το «Αλεξάνδρειο» πέρασε ο Παναθηναϊκός, νικώντας τον Άρη στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Basket League.

Άρης (Καστρίτης): Μποχωρίδης, Κατσίβελης, Γκάλινατ, Σανόγκο, Ντε Σόουζα
Παναθηναϊκός (Αταμάν): Βιλντόζα, Γκραντ, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Κ. Αντετοκούνμπο

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 33-32, 44-55, 65-75

Την παράδοση των τελευταίων ετών που τον θέλει να δυσκολεύεται πολύ στη Θεσσαλονίκη κόντρα στον Άρη επιβεβαίωσε ο Παναθηναϊκός στο 1ο ημίχρονο, αλλά και ειδικότερα στο 1ο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Μπορεί οι «πράσινοι» να ξέφυγαν στο +7 (2-9, 5′) σύντομα, αλλά οι γηπεδούχοι με ένα επιμέρους 13-5 στο δεύτερο μισό της περιόδου ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και πήραν το προβάδισμα στην εκπνοή (15-14), έχοντας τον Τολιόπουλο σε καλή κατάσταση.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν αν βρίσκονται πολύ κοντά και στο 2ο δεκάλεπτο. Με οδηγό του την καλή άμυνα, ο Άρης δεν επέτρεψε στον «Εξάστερο» να βρει ρυθμό στην επίθεση, κρατώντας χαμηλά το σκορ. Κατά τη διάρκεια της 2ης περιόδου, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν ακόμη και στο +3 (22-19, 13′), ενώ το «Τριφύλλι» απάντησε φτάνοντας εκείνο στο +2 (29-31, 18′) αργότερα, έχοντας αρχίσει να ευστοχεί σε ορισμένα τρίποντα με Γκραντ και Βιλντόζα. Όμως, τελικά πάλι τον τελευταίο λόγο τον είχαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με ένα αδιανόητο alley oop κάρφωμα του Μπάνκστον οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια όντας στο +1 (33-32).

Το παιχνίδι δεν άλλαξε ιδιαίτερα μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου στα πρώτα λεπτά του 3ου δεκαλέπτου. Το σκορ ξανά δεν ξέφυγε αρχικά, με τον Άρη να συνεχίζει να δίνει μεγάλη έμφαση στην άμυνα. Παρόλα αυτά, αυτό που άλλαξε στη συνέχεια ήταν η σκυτάλη στο προβάδισμα, την οποία ανέκτησε ο Παναθηναϊκός (39-43, 25′), ο οποίος για πρώτη φορά μετά το 5′ προηγήθηκε και με +7 (39-46, 26′). Μάλιστα, η ομάδα του Αταμάν έδειξε να σοβαρεύεται αρκετά στο δεύτερο μισό της περιόδου, με αποτέλεσμα να φτάσει επίσης για πρώτη φορά στο +11 (44-55), με τους Θεσσαλονικείς να έχουν «πέσει» και επιθετικά. Πρωταγωνιστής για τους φιλοξενούμενους ο Λεσόρ, που έγινε ο πρώτος διψήφιος των «πράσινων» (11π.).

Ο Άρης έψαξε την αντίδραση στο 4ο δεκάλεπτο και κατάφερε να τη βρει κατευθείαν. Με ένα επιμέρους 9-2 οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν «ζεστά» στο ματς (53-57, 34′) και άγχωσαν ξανά τους φιλοξενούμενους, που ξεκίνησαν εκ νέου τις λάθος επιλογές στην επίθεση. Ωστόσο, τη στιγμή που η ομάδα του Καστρίτη είχε πλησιάσει στο -4 και είχε αναπτερώσει τις όποιες ελπίδες για νίκη, βγήκε μπροστά ο Μήτογλου, ο οποίος με ένα προσωπικό σερί έστειλε τον «Εξάστερο» και πάλι στο +10 (55-65, 36′). Πλέον, ήταν σαφές ότι δεν υπήρχαν πολλές πιθανότητες… επιστροφής για τον Άρη, ο οποίος, όμως, επιχείρησε να μειώσει ξανά (62-69, 39′), αλλά ήταν αργά. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έφυγε με τη νίκη από τη Θεσσαλονίκη με σκορ 65-75.

Ντίνος Μήτογλου. Ο Έλληνας power forward βγήκε μπροστά στο 4ο δεκάλεπτο όταν ο Άρης μείωσε στο -4 και άγχωσε τους «πράσινους», αφού με προσωπικό σερί έδωσε σαφές προβάδισμα στην ομάδα του. Εκπληκτική δουλειά και στον τομέα τον ριμπάουντ από τον ίδιο.

Κέντρικ Ναν. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε το ντεμπούτο του στην Basket League με την πράσινη φανέλα, αλλά σε περίπου 9′ συμμετοχής ήταν απελπιστικά άστοχος (0/5 σουτ), με αποτέλεσμα να μη χρησιμοποιηθεί πολύ από τον Αταμάν. Εκτός κλίματος ο παίκτης ως τώρα.