Απουσίες, ατυχία και διαιτησία… λύγισαν το «Τριφύλλι» στο ΣΕΦ!

-

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε σκληρά ως το τέλος κόντρα στον Ολυμπιακό, τις πολλές απουσίες του (Πονίτκα, Γουόλτερς, Π. Καλαϊτζάκης και Τόμας) και τη διαιτησία, αλλά στο φινάλε δεν είχε τις λύσεις για να σπάσει το σερί, γνωρίζοντας την ήττα στο ΣΕΦ (81-73) στο ντέρμπι της EuroLeague.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Ολυμπιακός (Γ. Μπαρτζώκας): Ουόκαπ, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Βεζένκοφ, Φαλ
Παναθηναϊκός (Χρ. Σερέλης): Λι, Τόμας, Μπέικον, Ουίλιαμς, Παπαγιάννης

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 33-38, 57-48, 81-73.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε συγκεντρωμένος και αποφασισμένος να μην παρασυρθεί από τον ρυθμό που θα επιδίωκαν οι γηπεδούχοι.

Ο Φαλ μπορεί να έκανε εκ νέου ζημιά με την παρουσία του, χρεώνοντας με δύο φάουλ τον Παπαγιάννη, όπως και η δημιουργία του Ουόκαπ, ωστόσο οι παίκτες του Σερέλη έψαξαν τις καλύτερες επιλογές και δικαιώθηκαν, τελειώνοντας με το μικρότερο προβάδισμα την πρώτη περίοδο (16-17), έχοντας 5 ασίστ ως τότε. Παράλληλα ανάγκασε σε 0/5 τρίποντα τους παίκτες του Μπαρτζώκα.

Μάλιστα οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο με την είσοδο του Γκριγκόνις, για να χτίσουν +6 (16-22, 11′), αλλά η αλλαγή του Μπλακ αντί του Φαλ έδωσε πνοή στους Πειραιώτες, ώστε με 9 σερί πόντους του Αμερικανού σέντερ να εξανεμιστεί αυτό το ξέσπασμα (23-22, 13′).

Η απάντηση ήρθε με το ίδιο νόμισμα από το «Τριφύλλι», που φρόντισε να δώσει την μπάλα στον Γκουντάιτις και ο Λιθουανός φόρτωσε γρήγορα με 10 πόντους το καλάθι του Ολυμπιακού (28-27, 16′), αλλά και 3 επιθετικά ριμπάουντ, παρότι οι γηπεδούχοι ήταν… μόνιμοι στη γραμμή του φάουλ (13-4 οι βολές ως εκείνο το σημείο).

Μάλιστα η καλά οργανωμένη άμυνα που έδινε μόνο σουτ υπό κακές προϋποθέσεις στους «ερυθρόλευκους», δρομολόγησε μαζί με την ενεργοποίηση του Μπέικον το 31-36 (18′) με επιμέρους 3-11.

Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με +5 (33-38), με 0/9 τρίποντα του Ολυμπιακού, αποτέλεσμα της καλής άμυνας. Το προβάδισμα θα μπορούσε να είναι και μεγαλύτερο, καθώς οι «πράσινοι» έχασαν κάποιες εύκολες επιθέσεις, ενώ είχαν το πάνω χέρι στα ριμπάουντ (15-20).

Μετά την ανάπαυλα οι παίκτες του Παναθηναϊκού επέστρεψαν χαλαροί στην άμυνα και αιφνιδιάστηκαν, δεχόμενοι πανεύκολους πόντους από το ζωγραφιστό, μαζί με αντίστοιχα εύκολα φάουλ από τους διαιτητές, με αποτέλεσμα οι Πειραιώτες να ανακάμψουν γρήγορα και με δικό τους 11-1 να περάσουν μπροστά (44-39, 23′).

Η κακή συμπεριφορά στην άμυνα επηρέασε και την επίθεση, με επιλογές δίχως λογική, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να ξεφύγει ο αντίπαλος (55-46, 29′) με τον Βεζένκοφ.

Μετά βίας σκόραραν 10 πόντους οι παίκτες του Σερέλη στο τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα το 57-48 (30′), όσο οι βολές είχαν φτάσει πλέον στο… 27-9, λες και οι «πράσινοι» δεν είχαν δικαίωμα είτε να ακουμπήσουν τους αντίπαλους, είτε να κερδίσουν φάουλ!

Παρά την εχθρική αντιμετώπιση των διαιτητών και την απώλεια του Τόμας που λόγω ενοχλήσεων στη μέση δεν είχε τη δυνατότητα να βοηθήσει, ο Παναθηναϊκός δήλωσε παρών με τον Μαντζούκα (57-56, 31′), για να προσθέσει άγχος στους γηπεδούχους.

Παρά το νέο +6 του Ολυμπιακού (68-62, 35′) το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει (68-67, 36′). Ωστόσο οι λεπτομέρειες δεν ευνόησαν τον Παναθηναϊκό. Ένα εύστοχο τρίποντο του Βεζένκοφ υπό πίεση, ένα άστοχο του Μαντζούκα, ένα λάθος του Λι κι ένα κάρφωμα του Μπλακ έφεραν ξανά τους «ερυθρόλευκους» στο +6 (73-67, 37′).

Παρά την επιμονή των «πράσινων», δε μπόρεσαν να βγάλουν τις μεγάλες άμυνες για να πλησιάσουν ξανά πέρα από το 73-70 (38′), με τον Λι να μη μπορεί μόνος του να κάνει τα πάντα, με αποτέλεσμα το τελικό 81-73.

Ο Αρτούρας Γκουντάιτις ήταν συγκλονιστικός στο ΣΕΦ και έδωσε τα πάντα για τον Παναθηναϊκό. Ο Λιθουανός σέντερ κέρδισε πολλές μάχες, ενώ οι γηπεδούχοι μόνο εν τη απουσία του, όταν κουράστηκε και όταν φορτώθηκε με φάουλ, κατάφεραν να κερδίσουν τη μάχη του ζωγραφιστού. Με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 19 στην αξιολόγηση ο Γκουντάιτις ήταν ο κορυφαίος και βάσει αριθμών της ομάδας του Σερέλη, που θα ήθελε σίγουρα να τον έχει παραπάνω, ώστε να τον εκμεταλλευτεί παραπάνω.

Το «Όλα Πράσινα» … σαρώνει στο YouTube! Πάτα ΕΔΩ, κάνε subscribe στο κανάλι μας και μάθε πρώτος τις μεταγραφές του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.