Αποκλεισμός… χαστούκι για τον Παναθηναϊκό από το Περιστέρι!

-

Όντας σαφώς αγωνιστικά ανέτοιμος, ο Παναθηναϊκός τα βρήκε… σκούρα απέναντι στο Περιστέρι στον δεύτερο ημιτελικό του Super Cup και υπέστη ήττα με σκορ 82-90, αλλά και απρόσμενο αποκλεισμό, χάνοντας τον πρώτο τίτλο της σεζόν.

Οι αρχικές πεντάδες

Παναθηναϊκός: Τζάκσον, Φόστερ, Παπαπέτρου, Ουάιτ, Παπαγιάννης
Περιστέρι: Πέτεουεϊ, Γκρέι, Γκάντι, Βασιλόπουλος, Τζόουνς

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-42, 61-67, 82-90

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Το παιχνίδι

Παρότι ξεκίνησε το ματς με θετικό τρόπο, ο Παναθηναϊκός φάνηκε να χάνει τη συγκέντρωσή του προς το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Αρχικά, οι «πράσινοι» βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 5 πόντους (14-9, 5′) στα μέσα της περιόδου, όμως το Περιστέρι με Πέτεουεϊ, Βασιλόπουλο και Γκρέι «έτρεξε» ένα σερί 7-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (14-16, 7′), κάνοντας την ανατροπή. Ύστερα, η ομάδα του Βόβορα ισοφάρισε, αλλά δύο σερί τρίποντα από Γκρέι και Άρλετζ οι Περιστεριώτες ξέφυγαν στο 16-22, για να κλείσει το 1ο δεκάλεπτο με 19-22 σε βάρος του «Εξάστερου».

Στο 2ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε ξανά το παιχνίδι, ωστόσο ποτέ δεν κατόρθωσε να ξεφύγει ουσιαστικά στο σκορ. Από πλευράς «πράσινων» ο Μπέντιλ αποτέλεσε «αιχμή του δόρατος», ενώ από την άλλη η ομάδα των Δυτικών Προαστίων «πλήγωνε» το αντίπαλο καλάθι κυρίως με εύστοχα τρίποντα (29-29, 15′). Στο δεύτερο μισό της περιόδου, το +3 έμελλε να είναι το μεγαλύτερο προβάδισμα για τον «Εξάστερο» (36-33, 17′) με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια ισόπαλες με 42-42.

Με το «καλημέρα» στο 3ο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +5 (7-42, 21′) μετά από πάρα πολλή ώρα, όμως το Περιστέρι κατόρθωνε να μένει διαρκώς κοντά στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα για μια ακόμη φορά στην ισοφάριση (52-52, 25′) στα μέσα της περιόδου, με τον Βόβορα να καλεί τάιμ άουτ. Παρόλα αυτά, οι φωνές του προπονητή του «Τριφυλλιού» δεν είχαν ουσιαστικό αντίκρισμα, καθώς οι τυπικά φιλοξενούμενοι και… πρακτικά γηπεδούχοι έφτασαν στο 58-64, για να ολοκληρώσουν ιδανικά το 3ο δεκάλεπτο με 61-67 σε βάρος του «Εξάστερου».

Στο ξεκίνημα του 3ου δεκαλέπτου, το Περιστέρι έφτασε για πρώτη φορά στο ματς στο +7 (65-72, 32′) θέτοντας πλέον τον Παναθηναϊκό σε αναγκαία θέση για να αντιδράσει. Αρχικά, οι «πράσινοι» επιχείρησαν με ένα σερί 4-0 να πλησιάσουν, όμως ένα τρίποντο του Βασιλόπουλου έδωσε νέα «ανάσα» στην ομάδα της Δυτικών Προαστίων (69-75, 34′). Αμέσως μετά, ο «Εξάστερο» βρέθηκε ακόμα και στο -8 (70-78, 35′), πλησίασε ξανά στο -4 (74-78, 36′), αλλά το Περιστέρι με νέο τρίποντο του Γκρέι παρέμεινε σε θέση οδηγού (74-81, 36′). Σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο Σαντ-Ρος αποδείχθηκε καθοριστικός σε άμυνα κι επίθεση και βοήθησε τα μέγιστα ώστε ο Παναθηναϊκός να μπει στο τελευταίο 3λεπτο του ημιτελικού, όντας πίσω μονάχα για ένα τρίποντο (78-81, 37′). Αυτή η διαφορά χώριζε τις δύο ομάδες και 1 λεπτό πριν το φινάλε, όμως η ομάδα του Βόβορα φάνηκε να χάνει εντελώς τη συγκέντρωσή της σε καθοριστικό σημείο (82-88, 39′), με αποτέλεσμα να υποστεί ήττα – αποκλεισμό με σκορ 82-90.

«Όλα Πράσινα» MVP of the Game: Νεμάνια Νέντοβιτς