«Αγριεμένος» Πρωταθλητής στον τελικό και στο βάθος… Ολυμπιακός!

-

Ο Παναθηναϊκός υπέταξε τον Άρη (81-68) στον πρώτο ημιτελικό του Super Cup και τώρα, περιμένει τον «αιώνιο» αντίπαλό τον στον τελικό.

Παναθηναϊκός AKTOR (Εργκίν Αταμάν): Γκραντ, Ναν, Γκριγκόνις, Μήτογλου, Λεσόρ
Άρης (Γιάννης Καστρίτης): Μποχωρίδης, Ντε Τζούλιους, Νόλεϊ, Μαντζούκας, Μπανκς

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 44-30, 66-46, 81-68.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα κάρφωμα του Λεσόρ για το 2-0, όμως ο Άρης απάντησε γρήγορα με τρίποντο του Μποχωρίδη (2-6). Στη συνέχεια, ο Μαντζούκας ισοφάρισε με τρίποντο (3-3), ενώ ο Λεσόρ κάρφωσε ξανά για το 6-6. Ο Γκραντ ανέβασε το σκορ στο 6-8 υπέρ του «Τριφυλλιού», αλλά ο Μποχωρίδης απάντησε και πάλι για το 6-10.

Ο Λεσόρ και πάλι με φόλοου έκανε το 8-10, ενώ ο Μαντζούκας με νέο τρίποντο έκανε το 11-13. Ο Ναν, που ήταν ιδιαίτερα δραστήριος, πέτυχε τρίποντο και έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά στο σκορ με 14-13. Ο Χατζηδάκης και ο Ναν συνέχισαν να σκοράρουν με το σκορ να διαμορφώνεται σε 18-17 υπέρ των «πράσινων». Ο Τολιόπουλος λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου σημείωσε τρίποντο, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 20-20, αφού πριν είχε ευστοχήσει σε ζευγάρι βολών ο Γκριγκόνις.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν δυναμικά το δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Σλούκα και τον Γιουρτσεβέν να πρωταγωνιστούν σε σημαντικές φάσεις. Ο Τούρκος σέντερ σημείωσε καλάθι και φάουλ, ανεβάζοντας το σκορ στο 23-20, ενώ ο αρχηγός έδωσε συνέχεια με ακόμα ένα καλάθι και φάουλ, κάνοντας το 25-20. Το σερί συνεχίστηκε με βολές του Ναν που ανέβασε τη διαφορά στους 6 πόντους (26-20).

Ο Άρης προσπάθησε να αντιδράσει με τον Μπανκς και τον Χατζηδάκη, που σημείωσαν καλάθια για να διατηρήσουν την ομάδα τους κοντά στο σκορ (28-24, 35-28). Παρά τις προσπάθειές τους, οι Θεσσαλονικείς βρήκαν εμπόδια στην άμυνα του Παναθηναϊκού, ενώ οι πράσινοι συνέχισαν να αυξάνουν τη διαφορά.

Ένα τρίποντο του Μήτογλου ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα για τον «Επτάστερο», φέρνοντας το σκορ στο 40-30. Ο Γκριγκόνις στη συνέχεια ευστόχησε επίσης σε τρίποντο για το 42-30, ενώ μερικά δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Καλαϊτζάκης κέρδισε τρεις βολές από φάουλ του Γούντμπερι.

Οι «πράσινοι» τελείωσαν το δεκάλεπτο με ισχυρή άμυνα και καλή κυκλοφορία της μπάλας, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 44-30 και θέτοντας τις βάσεις για την επικράτησή τους στον ημιτελικό.

Στο τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα οι «πράσινοι» ανέβασαν ταχύτητα και κυριάρχησαν, διευρύνοντας τη διαφορά. Ο Μποχωρίδης ξεκίνησε την περίοδο για τον Άρη με καλάθι, μειώνοντας σε 44-32, αλλά ο Σλούκας αμέσως απάντησε με τρίποντο, γράφοντας το 47-32. Ο Μποχωρίδης χτύπησε ξανά με τρίποντο, μειώνοντας σε 47-35, αλλά ο Ναν απάντησε με δικό του τρίποντο, ανεβάζοντας το σκορ σε 50-35.

Ο Λεσόρ ήταν καθοριστικός στη ρακέτα, σημειώνοντας διαδοχικούς πόντους και ανεβάζοντας το σκορ στο 52-37, ενώ ακολούθησε νέο τρίποντο του Ναν που έγραψε το 55-37. Ο Μήτογλου συνέχισε τη δυναμική του παρουσία, αυξάνοντας το προβάδισμα των «πρασίνων» με το σκορ να διαμορφώνεται στο 60-39.

Παρά τις προσπάθειες του Άρη, με τον Μπανκς να σημειώνει καλάθι και φάουλ για το 60-41, ο «Επτάστερος» δεν επέτρεψε περαιτέρω προσέγγιση στο σκορ. Ο Παπαπέτρου και ο Καλαϊτζάκης σημείωσαν κρίσιμα καλάθια, ανεβάζοντας το σκορ στο 66-44, με τον Ρόμπερτς του Άρη να διαμορφώνει το τελικό σκορ της περιόδου σε 66-46 υπέρ του Παναθηναϊκού.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Γκιουζέλη να πετυχαίνει δύο ελεύθερες βολές για τον Άρη, μειώνοντας το σκορ σε 69-48. Ο Γιουρτσεβέν με καλάθι και φάουλ ανέβασε τη διαφορά για τον Παναθηναϊκό στο 72-50, ενώ στη συνέχεια ακολούθησε εντυπωσιακή συνεργασία με τον Καλαϊτζάκη για ένα alley-oop στον Χουάντσο, χαρίζοντας θέαμα στο κοινό. Ο Μποχωρίδης με δύο ελεύθερες βολές έγραψε το 72-52 για τον Άρη, αλλά αποβλήθηκε αμέσως μετά με αντιαθλητικό φάουλ.

Ο Ρόμπερτς με καλάθι και φάουλ μείωσε για τον Άρη στο 75-55, ωστόσο το ματς είχε πάρει έναν πιο χαλαρό ρυθμό, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τον έλεγχο. Το σκορ έφτασε στο 79-62 με τρίποντο του Καλαϊτζάκη, ενώ ο νεαρός Πουρλίδας ευστόχησε σε τρίποντο και μείωσε σε 79-65 για τον Άρη. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Σαμοντούροβ σκόραρε το τελευταίο καλάθι του αγώνα, διαμορφώνοντας το τελικό 81-68 υπέρ του Πρωταθλητή Ελλάδας και Ευρώπης.

Τι να πει κανείς για τον Κέντρικ Ναν; Ό,τι και να ψελλίσει, λίγο θα είναι! Ο Αμερικανός παικταράς ήταν ξανά όλα τα λεφτά για τον Παναθηναϊκό, βάζοντας την μπάλα με κάθε τρόπο στο καλάθι του Άρη, από κοντά κι από μακριά. Ειλικρινά, δεν είμαστε… έτοιμοι για όσα θα δούμε απ’ αυτόν τον τύπο φέτος!

Ο Χουάντσο ήταν ξανά δραστήριος στην άμυνα, όμως στην επίθεση δεν κατάφερε βρει ιδιαίτερα ρυθμό, αστοχώντας σε δύο αμαρκάριστα τρίποντα που πήρε στο πρώτο ημίχρονο του ημιτελικού. Γενικώς, το επιθετικό κομμάτι συνεχίζει να παραμένει θέμα για τον πολυσύνθετο, κατά τα άλλα, Ισπανό.

Δείτε εδώ τα στατιστικά των παικτών των δύο ομάδων.