Παραλίγο…Δράμα!

-

Τον…χάρο με τα μάτια του είδε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΚΑΟΔ, καθώς επικράτησε στην παράταση με 85-87, δείχνοντας πως οι παίχτες του “Τριφυλλιού” βρισκόταν στην Κρήτη και στον τελικό του κυπέλλου κόντρα στον Άρη.

Οι παίχτες του Αργύρη Πεδουλάκη δεν φανέρωσαν την απαιτούμενη σοβαρότητα από την αρχή του αγώνα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να είναι κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Η πρώτη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό να προηγείται με  18-21, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ να είναι 36-40 υπέρ των “πρασίνων”.

Το τρίτο δεκάλεπτο ωστόσο, ήταν τραγικό για το “Τριφύλλι”, με το επιμέρους σκορ να είναι 23-13 υπέρ των Δραμινών και τον Πεδουλάκη να μην μπορεί να βρει λύσεις απέναντι στον εξαιρετικά επιθετικά Τζόουνς, ο οποίος είχε άξιο συμπαραστάτη τον Μπράουν. Ο Παναθηναϊκός υστερούσε και επιθετικά, με αποτέλεσμα η λήξη της τρίτης περιόδου να βρει τον ΚΑΟΔ να προηγείται με 59-53.

Οι “πράσινοι” μπήκαν αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση στην τελευταία περίοδο και κάνοντας ένα σερί 0-5 με τους Ματσιούλις και Διαμαντίδη, μείωσαν το σκορ σε 58-59. Οι Τζόουνς και Μπράουν όμως ήταν σε μεγάλα κέφια με αποτέλεσμα να αυξήσουν και πάλι τη διαφορά στο 64-59. Το παιχνίδι μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας βρήκε τις ομάδες να πορεύονται μαζί στο σκορ, για να φτάσουμε στα 25” πριν το τέλος όταν και ο Διαμαντίδης με 2/2 βολές έκανε το 71-72 για την ομάδα του Πεδουλάκη. Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Βον πήρε επιθετικό ριμπάουντ για τον ΚΑΟΔ, κέρδισε το φάουλ και με 1/2 εύστοχες βολές έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 72-72.

Στην παράταση ο αγώνας ήταν και πάλι… ντέρμπι, όμως ο Γιόνας Ματσιούλις ήταν αυτός που πέτυχε το πιο καθοριστικό καλάθι, καθώς με τρίποντο 22” πριν τη λήξη έκανε το 80-84 για τον Παναθηναϊκό. Η απάντηση του Μπράουν, ο οποίος είχε 28 πόντους (!) ήταν άμεση και με τρίποντο έκανε το 83-84. Το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στη “ρώσικη ρουλέτα” των βολών, με τον Διαμαντίδη με δύο εύστοχες να κάνει το 84-87 για τους “πράσινους” και τον Μπράουν με 1/2 βόλες να μειώνει σε 85-87, τους γηπεδούχους να πέρνουν το ριμπάουντ από την χαμένη βολή, όμως να μην μπορούν να σκοράρουν, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να πάρει την πολύ δύσκολη νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-21, 36-40, 59-53, 72-72, 85-87

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 2, Τζόουνς 22(1),