Καρυδάτη ανατροπή στις καθυστερήσεις!

-

Μια μνημειώδη νίκη σημείωσε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Πανιώνιο στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, με σκορ 2-1! Οι κυανέρυθροι προηγήθηκαν στο 85ο λεπτό με τον Μπουμάλ, όμως οι πράσινοι κατόρθωσαν να πετύχουν την ολική ανατροπή σημειώνοντας δύο γκολ στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, έχοντας ως δράστες τους Ατζαγκούν και Πέτριτς.

Ο Γιάννης Αναστασίου αποφάσισε να ανακατέψει την τράπουλα και παρέταξε μια ενδεκάδα με αρκετές εκπλήξεις. Επέλεξε τον Κοτσόλη κάτω από τα δοκάρια, τους Σίλντενφελντ και Μέντες ως κεντρικούς αμυντικούς, στα δεξιά τους τον Μπούρμπο, ενώ στο αριστερό άκρο της άμυνας αγωνίστηκε ο Νάνο. Στο χώρο του κέντρου τοποθετήθηκαν οι Λαγός, Ζέκα και Πράνιτς, ενώ στα άκρα επιλέχθηκαν οι Ντίνας και Κλωναρίδης, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα. Ο Πέτριτς ήταν ο εκλεκτός του ”Ολλανδού” για την κορυφή της επίθεσης, αφήνοντας τον Καρέλη στον πάγκο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυναμικά από πλευράς Παναθηναϊκού, με την πρώτη φάση να σημειώνεται μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, όπου ο Μέντες επιχείρησε σουτ εντός περιοχής με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει. Οι πράσινοι συνέχισαν να πιέζουν τους κυανέρυθρους, δημιουργώντας προϋποθέσεις για γκολ, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει κατακόρυφα μετά το 10ο λεπτό.

Η συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ήταν απογοητευτική, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν κατόρθωσε να απειλήσει ουσιαστικά την αντίπαλη εστία. Το παιχνίδι περιορίστηκε σε μάχες σώμα με σώμα στο χώρο του κέντρου, ενώ τα πολλά λάθη στις μεταβιβάσεις δεν βοήθησαν στην έκβαση των φάσεων. Ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0, έχοντας παρουσιάσει προβληματική εικόνα στην ανάπτυξή του.

Χωρίς αλλαγές ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός με εμφανή διάθεση πλέον να πιέσει και να βγει μπροστά. Οι πράσινοι έλεγχαν το παιχνίδι, όμως ακόμη δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις για γκολ. Έτσι, ο Γιάννης Αναστασίου πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Νίκο Καρέλη στη θέση του Ντίνα, με τον πρώτο να τοποθετείται δίπλα στον Πέτριτς. Από το 60ο λεπτό κι ύστερα, το Τριφύλλι δημιούργησε σωρεία ευκαιριών, με τον Γιαννακόπουλο να κρατά ανέπαφη την εστία του, τόσο σε δυνατό σουτ του Πράνιτς, όσο και σε τακουνάκι του Μέντες από κοντινή απόσταση.

Οι παίκτες του Αναστασίου δεν πτοήθηκαν και συνέχιζαν να πιέζουν τους Νεοσμυρνιώτες με αμείωτο ρυθμό, με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να παίρνει το ρίσκο, βάζοντας τον Μπούι στη θέση του Μπούρμπου, έχοντας πλέον στην άμυνα μόλις τρεις παίκτες. Αυτό κόστισε στους πράσινους, αφού σε μια αντεπίθεση που εκδηλώθηκε από πλευράς Πανιωνίου, οι παίκτες του Τερεζόπουλου βρήκαν τον απαραίτητο χώρο στα μετόπισθεν, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπουμάλ στο 85ο λεπτό.

Στα ελάχιστα λεπτά που απέμειναν, το Τριφύλλι βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να απειλήσει ξανά και στις καθυστερήσεις του αγώνα κατόρθωσε να φέρει το ματς στα ίσια, έπειτα από πλασέ του Ατζαγκούν.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε ενώ άπαντες πίστευαν ότι το παιχνίδι θα λήξει ισόπαλο. Ο Μλάντεν Πέτριτς με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Ζέκα, νίκησε τον Γιαννακόπουλο, λυτρώνοντας τον Παναθηναϊκό στο 92ο λεπτό!