Στη Λεωφόρο δεν γλιτώνει!

-

Με 1-0 ηττήθηκε ο Παναθηναϊκός στο Ηράκλειο από τον ΟΦΗ, στο πλαίσιο του πρώτου ημιτελικού του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι “πράσινοι” ήταν πολύ κακοί, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο δεν άξιζαν σε καμία περίπτωση την ήττα, καθώς και οι κρητικοί δεν απείλησαν καθόλου, πέρα από τη φάση του γκολ. Ο Παπάζογλου ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα στο 69′. Τραγική διαιτησία από τον Παππά.

Ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναθηναϊκό με τον Στέφανο Κοτσόλη κάτω από τα δοκάρια, τους Νάνο, Κουτρουμπή, Σίλντενφελντ και Τριανταφυλλόπουλο στην άμυνα, με τους Μέντες, Ζέκα, Δώνη και Αμπεΐντ να αποτελούν την τετράδα του κέντρου. Ο Αμπντούλ Ατζαγκούν κινήθηκε λίγο πιο μπροστά από τους παραπάνω, με τον Μάρκους Μπεργκ να αποτελεί τον μοναδικό προωθημένο στην επίθεση του “Τριφυλλιού”.

Το πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε πραγματική δυσφήμηση του ποδοσφαίρου, καθώς καμία από τις δύο ομάδες δεν έδειξε ιδιαίτερη διάθεση να επιτεθεί, με τους δύο προπονητές να έχουν ρίξει το μεγαλύτερο βάρος στην άμυνα. Ο ΟΦΗ προσπάθησε να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ, κανένα από τα οποία δεν έγινε υπό καλές προϋποθέσεις. Από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός είχε μία ανούσια κατοχή της μπάλας (58%-42% υπέρ του στο πρώτο μέρος), καθώς σε ολόκληρο το πρώτο 45λεπτο δεν είχε ούτε μία αξιόλογη τελική προσπάθεια. Ευθύνη για το κακό παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε, είχε και ο διαιτητής Παππάς, καθώς σταματούσε συνεχώς το παιχνίδι με υπερβολικά σφυρίγματα, εκνευρίζοντας τους παίχτες των δύο ομάδων και κυρίως του Παναθηναϊκού. Έτσι, το 0-0 ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να δημιουργήσει καν τις προοπτικές για να σκοράρει.

Στο δεύτερο μέρος, ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στο γήπεδο και είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων. Είχε μάλιστα δύο καλές στιγμές για να προηγηθεί, με πρωταγωνιστή τον Μεχντί Αμπεΐντ, όμως το μακρινό σουτ του Αλγερινού στο 66′ απομακρύνθηκε από τον Μιλιάζες πριν η μπάλα φτάσει στο τέρμα, ενώ στο 68′ ο Καρέλης δεν πρόλαβε την τελευταία στιγμή να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα μετά το γύρισμα του ίδιου παίχτη. Ένα λεπτό αργότερα, ο ανύπαρκτος επιθετικά ΟΦΗ στο παιχνίδι, ευτύχησε να προηγηθεί με κεφαλιά του Παπάζογλου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μιλιάζες, σε ένα από τα πραγματικά δεκάδες φάουλ που σφύριξε ο Παππάς υπέρ των γηπεδούχων, έξω από την περιοχή του Κοτσόλη. Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αντιδράσει και είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 74′, όταν και ο Σίλντενφελντ πήρε ωραία κεφαλιά μετά από κόρνερ του Νάνο, όμως ο Φερνάντες απόκρουσε εξ επαφής τη μπάλα. Στη συνέχεια οι “πράσινοι” ανέβασαν τον ρυθμό τους, πίεσαν τον αντίπαλο, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη ευκαιρία, με αποτέλεσμα το 1-0 υπέρ του ΟΦΗ να παραμείνει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του Παππά.

Έτσι, η ομάδα του Γιάννη Αναστασίου, βρίσκεται πλέον σε μειονεκτική θέση, όσον αφορά στην υπόθεση πρόκριση, όμως τα πάντα μπορούν να ανατραπούν στη ρεβάνς της Λεωφόρου στις 16 Απριλίου.