Editorial

Το πλεονέκτημα του Παναθηναϊκού κόντρα στην Μπαρτσελόνα που… χάθηκε!

-

Ο Παναθηναϊκός διεκδίκησε στα ίσα τη νίκη απέναντι στην Μπαρτσελόνα, όμως ο προπονητής του ουσιαστικά… εξουδετέρωσε το μεγαλύτερο πλεονέκτημα που είχε η ομάδα για αυτή την βραδιά. Γράφει ο Στέφανος Αλαφάκης.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε στα ίσα απέναντι στην Μπαρτσελόνα και θα μπορούσε να πανηγυρίσει μια σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ, εάν οι διαιτητές δεν «έκλειναν» τα μάτια στο οφθαλμοφανές φάουλ του Λαπροβίτολα στον Νέντοβιτς, λίγα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Όπως και να ‘χει, το ροζ φύλλο αγώνος δεν ήρθε και ίσως ο Δημήτρης Πρίφτης μπορούσε να μεγιστοποιήσει τις πιθανότητες του «Εξάστερου», διευρύνοντας λίγο το rotation ακόμα και με παίκτες που έχει δείξει ότι δεν εμπιστεύεται σε μεγάλο βαθμό στην Ευρώπη.

Το ματς αυτό ήταν το δεύτερο της «διαβολοβδομάδας», με τις δύο ομάδες να κουβαλούν κούραση. Η Μπαρτσελόνα όμως είχε και 5 σημαντικότατες απουσίες, με αποτέλεσμα να παραταχθεί στο κλειστό του ΟΑΚΑ με μόλις 11 διαθέσιμους παίκτες.

Από αυτούς, ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους χρησιμοποίησε τους 10 (DNP ο Ουμπάλ), ενώ ο Καϊσέδο έπαιξε για 2:37 λεπτά, ουσιαστικά… αναγκαστικά. Μέσα στην σεζόν εξάλλου μετράει συνολικά 35 λεπτά στην Euroleague, στις 6 εμφανίσεις που έχει πραγματοποιήσει.

Επομένως, οι Καταλανοί βασίστηκαν σε 9 παίκτες, οι οποίοι 48 ώρες πριν είχαν δώσει ένα ακόμα παιχνίδι υψηλού επιπέδου. Ο Παναθηναϊκός από την άλλη είχε απών μονάχα τον Τζεχάιβ Φλόιντ, όμως το ροτέισον του Πρίφτη… έσβησε το πλεονέκτημα που θα μπορούσε να αποκομίσει η ομάδα.

Ο Έλληνας τεχνικός δεν χρησιμοποίησε ούτε δευτερόλεπτο τους Μποχωρίδη και Καββαδά, ενώ ο Μαντζούκας πάτησε παρκέ για 1:19 λεπτά. Επομένως, όπως και οι φιλοξενούμενοι, έτσι και οι «πράσινοι» αγωνίστηκαν πρακτικά με 9 παίκτες, οι οποίοι επίσης «κουβαλούσαν» την κούραση από την αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο.

Φυσικά, δεν υποστηρίζει κάποιος πως ο Λευτέρης Μποχωρίδης και ο Βασίλης Καββαδάς είναι παίκτες που μπορούν να κερδίσουν την Μπαρτσελόνα, όμως η χρησιμοποίησή τους για κάποια λεπτά θα έδινε τις απαραίτητες «ανάσες» σε Νέντοβιτς Μέικον και Παπαγιάννη. Θα μπορούσαν να «ξοδέψουν» φάουλ, να κουράσουν την αντίπαλη ομάδα και να δώσουν την ευκαιρία στην βασική πεντάδα να επιστρέψει με πιο «καθαρό» μυαλό στα κρίσιμα σημεία.

Εξάλλου ο Μποχωρίδης είναι μάλλον ο πιο αξιόπιστος γκαρντ του «Τριφυλλιού» στον αμυντικό τομέα, ενώ απέναντι στην Αρμάνι μέτρησε 3 πόντους και 2 ασίστ, συγκομιδή όχι αρνητική για τα σχεδόν 8 λεπτά που αγωνίστηκε. Ένα πεντάλεπτο ή δεκάλεπτο κόντρα στους «μπλαουγκράνα» πιθανότατα θα είχε οφέλη για τον Παναθηναϊκό, ενώ το ίδιο ισχύει και για τον Έλληνα σέντερ.

Σε κάθε περίπτωση, ο «Εξάστερος» πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις και -όπως προαναφέραμε- εάν οι διαιτητές σφύριζαν ό,τι έπρεπε, αυτή την στιγμή δεν θα γινόταν καμία κουβέντα για «λάθη», μιας και η ομάδα θα είχε πάρει μια πολύ σπουδαία νίκη, απέναντι στην καλύτερη ομάδα της Ευρώπης.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.