Editorial

Panathinaikos και τύχη… βίοι αντίθετοι: Τρεις σερί τελευταίες θέσεις, χωρίς να αξίζει καμία!

-

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε για τρίτη σερί φορά τις υποχρεώσεις του σε όμιλο του Europa League στην τελευταία θέση, κάτι που ωστόσο δεν άξιζε καμία εξ’ αυτών! Γράφει ο Στέφανος Αλαφάκης.

Ο Παναθηναϊκός ολοκλήρωσε τις φετινές του ευρωπαϊκές υποχρεώσεις καταλαμβάνοντας την 4η θέση του ομίλου του, κάτι που κανείς δεν μπορούσε να προβλέψει μετά το επιβλητικό 2-0 επί της Βιγιαρεάλ στο ΟΑΚΑ, στην πρεμιέρα. Ακολούθησε η ισοπαλία με την Μακάμπι Χάιφα (0-0) στο Ισραήλ, σε ματς όπου το «Τριφύλλι» είχε δοκάρι με τον Ιωαννίδη και καθαρό πέναλτι που δεν του δόθηκε στον Σπόραρ στα τελευταία λεπτά.

Ακόμα κι έτσι, οι 4 βαθμοί στα 2 πρώτα ματς ήταν ένα εξαιρετικό ξεκίνημα και έφεραν την ομάδα στην πρώτη θέση. Ακολούθησαν τα δύο παιχνίδια με την Ρεν, η οποία νίκησε τόσο στην Λεωφόρο, όσο και στην Γαλλία. Στο «σπίτι» τους οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς ήταν σαφώς ανώτεροι, έχασαν σωρεία ευκαιριών και γνώρισαν μια ήττα εντελώς άδικη με βάση την εικόνα του ματς.

Στην Γαλλία βρέθηκαν να παίζουν με παίκτη παραπάνω και το σκορ στο 1-1, όμως δέχτηκαν δύο γκολ σε αντεπιθέσεις και ηττήθηκαν. Ακολούθησε το εκτός με την Βιγιαρεάλ, όπου ο Παναθηναϊκός… πέταξε 60 λεπτά και βρέθηκε πίσω με 3-0, από τραγικά ατομικά λάθη. Στην μισή ώρα που έπαιξε κανονική μπάλα πέτυχε δύο γκολ, έχασε τεράστιες ευκαιρίες και έχει κάθε λόγο να διαμαρτύρεται για πέναλτι στην εκπνοή!

Τέλος έχουμε το χτεσινό ματς με την Μακάμπι Χάιφα, όπου το «Τριφύλλι» ήταν κακό στο πρώτο ημίχρονο αλλά απόλυτα κυρίαρχο στο δεύτερο, σπαταλώντας και πάλι πάρα πολλές ευκαιρίες. Αντιθέτως, η Μακάμπι προηγήθηκε με… παιδικό λάθος των Λοντίγκιν Σένκεφελντ και πέτυχε δεύτερο γκολ στην μοναδική της κατεβασιά στην επανάληψη, το οποίο ήταν μάλιστα και οφσάιντ. Ο Παναθηναϊκός πίεσε, έχασε τα… άχαστα, μείωσε, αλλά δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

Στην πραγματικότητα, η μοναδική πραγματικά κακή εμφάνιση του Παναθηναϊκού είναι στο εκτός έδρας ματς με την Ρεν, που δεν αξιοποίησε το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Την Βιγιαρεάλ την «πάτησε» στο ΟΑΚΑ και θα έπαιρνε πιθανότατα Χ εάν του δινόταν το πέναλτι στην Ισπανία, ακόμα και με 60 λεπτά… ανυπαρξίας. Εντός με την Ρεν ήταν ανώτερος, εντός με την Μακάμπι ήταν καθολικά ανώτερος και εκτός με την Μακάμπι οι δύο ομάδες ήταν ισάξιες.

Κάτι τα… τραγικά λάθη (Μπρινιόλι με την Ρεν, Αράο με την Βιγιαρεάλ, Λοντίγκιν Σένκεφελντ με την Μακάμπι), κάτι οι αδιανόητες διαιτητικές αποφάσεις (πέναλτι που δεν δόθηκε στο 0-0 με την Μακάμπι εκτός, πέναλτι που δεν δόθηκε στο 3-2 με την Βιγιαρεάλ εκτός, οφσάιντ το 0-2 της Μακάμπι στην Λεωφόρο) οδήγησαν τον Παναθηναϊκό στην τελευταία θέση, που βάσει εικόνας δεν άξιζε ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.

Οι «σφαγές» με Στραματσόνι

Η προηγούμενη παρουσία της ομάδας σε ευρωπαϊκό όμιλο ήταν το 2016-17, με προπονητή τον Στραματσόνι. Μετά από μια εξαιρετική πορεία στα προκριματικά, το «Τριφύλλι» ξεκινάει τις υποχρεώσεις του στην Λεωφόρο κόντρα στον Άγιαξ. Βρίσκει γρήγορο γκολ με τον Μπεργκ όμως δέχεται την ανατροπή, σε ένα ματς όπου δεν ήταν αρνητική η εικόνα του. Εκείνος ο Άγιαξ άλλωστε ήταν φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα, κάτι που έδειξε στο Champions League τα επόμενα χρόνια.

Και ακολουθούν οι δύο… σφαγές στα εκτός έδρας ματς με Θέλτα και Σταντάρ Λιέγης! Στην Ισπανία ακυρώνεται πεντακάθαρο γκολ του Μπεργκ στο 0-0, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν δύο γκολ στο τελευταίο 5λεπτο και να κερδίζουν με 2-0. Και στην Λιέγη ο Παναθηναϊκός προηγείται με 0-2 χάρη στις γκολάρες του Ιμπάρμπο, με τον διαιτητή να… ανακαλύπτει πέναλτι του Κουτρουμπή στην εκπνοή του ημιχρόνου και να ξαναβάζει στο ματς την Σταντάρ, που κατάφερε στα τελευταία λεπτά να ισοφαρίσει σε 2-2.

Ο Παναθηναϊκός άξιζε τουλάχιστον 4 πόντους στα δύο αυτά ματς, αρκέστηκε στον έναν κόντρα στην Σταντάρ και μετά τον πήρε η… κάτω βόλτα. Στα τρία τελευταία παιχνίδια η ομάδα ήταν κακή και ηττήθηκε εύκολα, όμως εάν είχε πάρει αυτά που δικαιούταν από τους διαιτητές στην 2η και την 3η αγωνιστική όλα θα ήταν αλλιώς, σε μια χρονιά που γενικά κύλησε με πολύ… περίεργο τρόπο.

Τελευταίος με… ένα κακό ματς!

Και φτάνουμε στην σεζόν 2014-15, όταν ο Παναθηναϊκός του Γιάννη Αναστασίου κληρώνεται με τις Ντιναμό Μόσχας, PSV Αϊντχόβεν και Εστορίλ. Πρώτο ματς στην Λεωφόρο και ήττα με 1-2 από τους Ρώσους, με το «Τριφύλλι» να δείχνει καλή εικόνα, να σκοράρει με τον Ντίνα και να χάνει ευκαιρίες.

Ακολουθεί το εκτός έδρας 2-0 από την Εστορίλ, στην μοναδική απαράδεκτη εμφάνιση της ομάδας. Στα δύο ματς με την PSV ο Παναθηναϊκός έδειξε τον χαρακτήρα του, μένοντας στο 1-1 στην Ολλανδία και γνωρίζοντας ήττα με 2-3 στην Αθήνα, σε μια ματσάρα με… τρελό ρυθμό και γκολάρες από τους «πράσινους».

Η ήττα στην Μόσχα με 2-1 ήταν επίσης κόντρα στην ροή του αγώνα, ενώ το αποκορύφωμα ήρθε στην τελευταία αγωνιστική. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να γλιτώσει τουλάχιστον την τελευταία θέση, ενώ έχασε ΑΔΙΑΝΟΗΤΕΣ ευκαιρίες για να βάλει… 4 και 5 γκολ στην Εστορίλ. Το ματς ωστόσο έληξε στο 1-1, με τους Πορτογάλους να παίρνουν την τρίτη θέση και τους «πράσινους» να μένουν τελευταίοι, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν τους άξιζε.