Editorial

Η νύχτα του Αγίου… Μπαρτολομιέι!

-

Αυτά που έλαβαν χώρα το βράδυ της 21ης Φεβρουαρίου στο ιστορικό γήπεδο της Λεωφόρου αγγίζουν τα όρια του μεταφυσικού. Γράφει ο Στέφανος Αλαφάκης.

Εάν ήταν ταινία, θα ήταν ακατάλληλη για ανηλίκους ή καρδιακούς. Εάν ήταν βιβλίο, θα συγκαταλεγόταν σε αυτά που ο κόσμος αδυνατεί να τελειώσει. Τα όσα έλαβαν χώρα το χτεσινό βράδυ στο ιστορικό γήπεδο της Λεωφόρου ξεπερνούν κάθε λογική και δείχνουν ότι ο Παναθηναϊκός… θα πάρει το Κύπελλο!

Η ομάδα είχε κάνει ένα εξαιρετικό ματς στην Τούμπα, σχεδόν αψεγάδιαστο τακτικά, βρίσκοντας γκολ με τον Σπόραρ και ούσα με το… μισό πόδι στον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης. Το μόνο που έπρεπε να κάνει ήταν να υπερασπιστεί το σκορ αυτό, κόντρα σε έναν ΠΑΟΚ που προερχόταν από συνεχόμενα αρνητικά αποτελέσματα και ειδικά από τον διασυρμό από τον Ολυμπιακό στην Τούμπα.

Οι ενοχλήσεις του Τσέριν από το ζέσταμα και η αναγκαστική αλλαγή πριν την έναρξη του αγώνα ήταν ένα αρνητικό σημάδι, όμως έφεραν από… σπόντα τον Γερεμέγεφ στον πάγκο, αφού ο Τερίμ είχε αποφασίσει να τον αφήσει εκτός αποστολής. Απορίας άξιο το πώς γίνεται αυτό το πράγμα με τον Σουηδό επιθετικό, που κυριολεκτικά έχει… τρελάνει τους πάντες με την «τρομακτική» ικανότητά του στο σκοράρισμα.

Ο κόσμος έδωσε… βροντερό «παρών» παρά την βροχή και ήταν έτοιμος να στήσει το δικό του πάρτι, όμως η εικόνα των «πράσινων» δεν βοηθούσε. Οι Θεσσαλονικείς ήταν αδιαμφισβήτητα καλύτεροι στον αγωνιστικό χώρο, χωρίς βέβαια να φτιάχνουν μεγάλες φάσεις. Στην μοναδική τέτοια του πρώτου ημιχρόνου, ο Ντραγκόφσκι ήταν εκεί και… προϊδέασε για τα όσα θα ακολουθούσαν.

Πέρα από τον ΠΑΟΚ βέβαια, οι παίκτες του Φατίχ Τερίμ είχαν να αντιμετωπίσουν και τον τραγικό Ζίμπερτ, που πήγε μόνος του να… τινάξει το ματς στον αέρα. Αγκωνιά του Σβαμπ στον Ιωαννίδη στο 8′, χωρίς κάρτα. Προβολή του ίδιου παίκτη με τις τάπες στον Μπακασέτα, ξανά ούτε κίτρινη. Φράγμα του Μεϊτέ που είχε ήδη κάρτα στο 87′, ούτε τώρα αποβολή! «Χαρισμένη» κάρτα στον Κουλιεράκη, που τελικά… κιτρινίστηκε στην παράταση. Αγκωνιές, προβολές, τάκλιν, οι παίκτες του «Δικέφαλο του Βορρά» έπαιζαν πάρα πολύ σκληρά, αφού είχαν την ασφάλεια.

Δεν είναι τυχαίο που ο… λαλίστατος Ραζβάν Λουτσέσκου δεν έκανε αυτή την φορά αναφορά στο… κατεστημένο της Αθήνας και το σύστημα που ευνοεί τον Παναθηναϊκό. Στο ματς του Πρωταθλήματος, που δόθηκε το πεντακάθαρο πέναλτι για το πάτημα στον Μπακασέτα, είχε… ανακαλύψει εύνοια των «πράσινων». Για να μην πει κάτι τέτοιο χτες, σημαίνει πως και ο ίδιος αντιλήφθηκε ότι ο Γερμανός ρέφερι τον έπαιξε… 90-10 και μάλιστα μέσα στην Λεωφόρο.

Αφού λοιπόν έμεινε με 11 παίκτες ενώ θα έπρεπε να κλείσει το 90λεπτο με 9, ο ΠΑΟΚ οδήγησε το ματς στην παράταση και εκεί ήταν που το «Τριφύλλι» έμοιαζε να… ξυπνάει. Το πρώτο τέταρτο του έξτρα χρόνου ήταν και το μόνο διάστημα που ήταν ανώτερο από τον αντίπαλό του, όμως εκεί οι φιλοξενούμενοι βρήκαν γκολ από κόρνερ, ακριβώς στην λήξη του ημιχρόνου. Την στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε ξοδέψει όλες του τις στημένες φάσεις χωρίς να πάρει τίποτα. Ο συνδυασμός όλων αυτών έδειχνε πως τα πάντα είχαν τελειώσει.

Όπως είπε όμως και ο Τερίμ, εάν δεν το πει ο Παναθηναϊκός, τίποτα δεν τελειώνει! Η αύρα της Λεωφόρου μπορεί να μην εξηγείται λογικά, όμως λειτούργησε για μια ακόμα φορά. Το «Τριφύλλι» βρήκε το γκολ της… λύτρωσης στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης, με τον Γερεμέγεφ -που αρχικά ήταν εκτός αποστολής- να συμμετέχει στην φάση και τον Λημνιό να βάζει το πρώτο του γκολ με την πράσινη φανέλα, σαν να περίμενε εξ’ αρχής την κατάλληλη στιγμή. Κόντρα στην πρώην ομάδα του, στην εκπνοή ενός ημιτελικού.

Η αισιοδοξία κυριάρχησε αλλά μόνο για λίγα λεπτά, αφού ο Σπόραρ δεν κατάφερε να νικήσει τον Κοτάρσκι στο πρώτο πέναλτι. Δεν ήταν κακή η εκτέλεσή του, όμως η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα. Γενικά ο Σλοβένος έχει φέτος μια… κατάρα από πάνω του, παρ’ όλο που γενικά σκοράρει (11 γκολ). Το ακριβώς αντίθετο με τον Γερεμέγεφ, που βάζει γκολ ακόμα και… κατά λάθος και από τα 11 βήματα δεν θα μπορούσε να αστοχήσει, δίνοντας το έναυσμα της αντεπίθεσης.

Ο ΠΑΟΚ όμως δεν αστοχούσε. Κι όταν ο Μλαντένοβιτς ισοφάρισε σε 4-4, ο Ντεσπόντοφ πήρε την μπάλα για να στείλει την ομάδα του στον τελικό. Ο Ντραγκόφσκι με «κρύο» αίμα έκανε την επέμβαση του αγώνα -για λίγα δευτερόλεπτα- και γύρισε ξανά το ψυχολογικό αβαντάζ στον Παναθηναϊκό. Για πολύ λίγο όμως, αφού ο Λημνιός πήγε να γίνει από ωραίος… μοιραίος, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Τα σύννεφα έγιναν ξανά σκούρα, αλλά ο Ντραγκόφσκι έκανε και δεύτερη απόκρουση και κράτησε ξανά «ζωντανή» την ομάδα του. Όταν λίγο μετά ο Αράο σημάδεψε το δοκάρι, κανείς δεν πίστευε ότι ο Παναθηναϊκός θα επιβιώσει και από τρίτο… ματς-μπολ. Κανείς, εκτός από τον ΠΟΛΩΝΟ ΘΕΟ, που με την τρίτη του επέμβαση έφερε ξανά την ισορροπία.

Τρία πέναλτι σε μια διαδικασία έχουν αποκρούσει αρκετοί τερματοφύλακες στην ιστορία. Τρία… ματς-μπολ όμως, που όποιο εξ’ αυτών και εάν έμπαινε, έδινε πρόκριση, δεν ξέρω αν και πότε έχει ξαναγίνει. Μπορεί στην Λεωφόρο να γράφτηκε για μια ακόμα φορά ιστορία. Η πρώτη φορά πάντως που ολοκληρώθηκε διαδικασία πέναλτι στο «Απ. Νικολαΐδης» δεν πρόκειται να ξεχαστεί από κανέναν και ειδικά από όσους την έζησαν live, είτε στις εξέδρες είτε στις τηλεοράσεις τους.

Η τρίτη απόκρουση του ΘΕΟΥ είχε γείρει οριστικά την ψυχολογική πλάστιγγα στο «Τριφύλλι». Όλο το σύμπαν είχε συνωμοτήσει ώστε η ομάδα να πάει τελικό. Ο Σένκεφελντ ευστόχησε, ο Σαμάτα γλίστρησε και έστειλε την μπάλα στα… περιστέρια και ακολούθησαν μοναδικές στιγμές, με τον Ντραγκόφσκι να βλέπει τον κόσμο να φωνάζει ρυθμικά το όνομά του και τους συμπαίκτες του να τον πετούν στον αέρα.

Ο Παναθηναϊκός νίκησε τον κακό του εαυτό, τον τραγικό διαιτητή και τον καλύτερο -χτες- ΠΑΟΚ και είναι έτοιμος να διεκδικήσει το τρόπαιο. Και πώς να το χάσει; Κατάφερε να αποκλείσει τον Ατρόμητο με γκολ του Μλαντένοβιτς στην εκπνοή των καθυστερήσεων, τον Ολυμπιακό στα πέναλτι και τον ΠΑΟΚ με γκολ του Λημνιού στην εκπνοή της παράτασης ΚΑΙ στα πέναλτι.

Όλα αυτά μοιάζουν μεταφυσικά. Σαν μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία. Η κούπα αυτή έχει ήδη «βαφτεί»… πράσινη. Και μένει να δούμε εάν θα είναι η μόνη που θα σηκώσει φέτος η ομάδα, ή εάν το «άστρο» του Τερίμ θα την οδηγήσει και στο πρώτο Πρωτάθλημα μετά από 14 χρόνια.