«Ξύλο» και διαιτητής τού στέρησαν τη νίκη!

Προσομοίωση… ελληνικού πρωταθλήματος αποτέλεσε για τον Παναθηναϊκό το φιλικό παιχνίδι απέναντι στη Μπρέντα, το οποίο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα.

-

Προσομοίωση… ελληνικού πρωταθλήματος αποτέλεσε για τον Παναθηναϊκό το φιλικό παιχνίδι απέναντι στη Μπρέντα, το οποίο ολοκληρώθηκε δίχως τέρματα. Ακυρώθηκε καθαρό γκολ του Μακέντα στο 42′, αντιαθλητική η συμπεριφορά των Ολλανδών, με τους Πούγγουρα και Κολοβέτσιο να ματώνουν.

Ο Παναθηναϊκός παρατάχθηκε με σύστημα 4-4-2, με τον Γιώργο Δώνη να προτιμά τον Κότσαρη κάτω από τα δοκάρια και τους Κολοβέτσιο και Πούγγουρα στις θέσεις των στόπερ. Στα μπακ τοποθετήθηκαν οι Γιόχανσον και Ινσούα δεξιά και αριστερά αντίστοιχα, ενώ στον άξονα βρέθηκε ο Χρήστος Δώνης, με τον Κολοβό να κινείται ως μεσοεπιθετικός. Τέλος, ως εξτρέμ αγωνίστηκαν οι Χατζηθεοδωρίδης και Χατζηγιοβανης, με τους Μακέντα και Κόναν να συνθέτουν το επιθετικό δίδυμο της ομάδας.

Μόλις στο δεύτερο λεπτό του αγώνα απείλησε ο Παναθηναϊκός την εστία της Μπρέντα, με τον Χατζηγιοβάνη να πρωταγωνιστεί. Ο νεαρός Έλληνας μεσοεπιθετικός πήρε την μπάλα από τα αριστερά και με έναν ωραίο ελιγμό σούταρε λίγο έξω από την περιοχή των Ολλανδών, με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 3ο λεπτό του αγώνα, οι “πράσινοι” λίγο έλειψε να κάνουν το 1-0, όταν ο Ινσούα έγινε αποδέκτης της μπάλας στα αριστερά του γηπέδου, με το γύρισμα του στην περιοχή να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα. Παρόλα αυτά, η μπάλα δεν κατέληξε στα δίχτυα, καθώς η άμυνα της Μπρέντα κατάφερε να αποφύγει τον κίνδυνο όταν ο Κόναν υπέπεσε σε φάουλ.

Από το 10ο λεπτό και έπειτα οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεσή στα “πράσινα” καρέ, όμως πέρα από μια προσπάθεια που κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Κότσαρη δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια κλασσική ευκαιρία για γκολ.

Πάντως, στο 28′ ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, με τον Χρήστο Δώνη να σουτάρει από απόσταση περίπου 25 μέτρων όντας αφύλαχτος, όμως ο “κεραυνός” που εξαπέλυσε δεν βρήκε εστία.

Στο 30′-40′ του 1ου ημιχρόνου ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε αισθητά, με τις δύο ομάδες να έχουν από μια καλή στιγμή η καθεμιά για να προηγηθούν.

Πρώτα η Μπρέντα στο 36′ με τον Κουντιμπανά παραλίγο να κάνει το 1-0, όμως ο Κότσαρης νίκησε στο τετ-α-τετ τον αντίπαλό του, με τη η μπάλα να φτάνει στον Στόκερς, που σούταρε άουτ (υπήρξε καθαρό φάουλ στον γκολκίπερ των “πράσινων”, αλλά δεν δόθηκε κάτι). Ύστερα στο 39′ ήταν η σειρά του Παναθηναϊκού να απειλήσει, όταν ο Χατζηθεοδωρίδης από την γωνία έξω από την περιοχή έκανε δυνατό συρτό σουτ, όμως έφυγε λίγο άουτ.

Πάντως, το τελευταίο πεντάλεπτο πριν συμπληρωθούν τα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα ανήκαν εξ ολοκλήρου στο “Τριφύλλι”, το οποίο έκανε το 0-1, όμως ο διαιτητής ακύρωσε λανθασμένα το τέρμα που επετεύχθη. Συγκεκριμένα, στο 42′ ο Μακέντα βρήκε τη μπάλα με προβολή εντός περιοχής και την έστειλε στα δίχτυα από κανονική θέση, όμως ο βοηθός αποφάσισε να σηκώσει τη σημαία του μετά από 6-7 δευτερόλεπτα, υποδεικνύοντας στον διαιτητή να ακυρώσει το τέρμα του Ιταλού επιθετικού (δείτε τη φάση εδώ).

Ακόμη, θα πρέπει να αναφερθεί ότι οι Ολλανδοί καθ’ όλη τη διάρκεια του 1ου ημιχρόνου έπαιξαν στα όρια του αντιαθλητικού, με τον Κουντιμπανά να είναι ο αρνητικός πρωταγωνιστής του παιχνιδιού, προκαλώντας αιμορραγία σε Κολοβέτσιο και Πούγγουρα.

Στο 2ο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο ορεξάτοι και στο 50′ έφτασαν μια ανάσα από την ισοφάριση. Τότε, έπειτα από απίθανη επέμβαση του Κότσαρη σε σουτ του Ελ Αλούτσι που κόντραρε, η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και εν τέλει απομακρύνθηκε από τους αμυνόμενους του “Τριφυλλιού”.

Πάντως, ο Παναθηναϊκός δεν άργησε να απαντήσει, καθώς στο 56′ ο Χατζηθεοδωρίδης δοκίμασε εκ νέου τα αντανακλαστικά του Ολάι, ο οποίος αναγκάστηκε να διώξει με τα ακροδάχτυλα σε κόρνερ για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του.

Όσο περνούσε η ώρα οι “πράσινοι” ανέβαζαν ολοένα και περισσότερο την απόδοσή τους. Η πίεση των φιλοξενούμενων στο 63′ λίγο έλειψε να αποφέρει καρπούς όταν μετά από την εκτέλεση του Χατζηγιοβάνη, ο Κουντιμπανά έκανε λάθος και ο Κολοβός από πλάγια έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με ωραίο γυριστό σουτ στην κίνηση.

Πάντως, προτού πέσει ο ρυθμός του παιχνιδιού από τις πολλές αλλαγές, ο Κουντιμπανά πρόλαβε να ανησυχήσει τους “πράσινους”, αφού στο 68′ βρέθηκε ανενόχλητος στο όριο της μεγάλης περιοχής, όμως δε σημάδεψε σωστά προς την εστία του Χριστογεώργου, που είχε μπει στο ματς στη θέση του Κότσαρη.

Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ουσιαστικές ευκαιρίες για γκολ, με αποτέλεσμα το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή να τις βρει ισόπαλες δίχως τέρματα.