Ξανά… «ναι μεν, αλλά» ο Παναθηναϊκός!

-

Ισόπαλος αναδείχθηκε σε ένα ακόμη φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας του ο Παναθηναϊκός, με τους «πράσινους» να μένουν στο 1-1 με τον ΑΠΟΕΛ.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Σωκράτης Διούδης, με τους ΚώτσιραΒέλεθΣιδερά και Χουάνκαρ να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Στην μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Μαουρίσιο και Ρούμπεν Πέρεθ, με τους Ενγκμπακοτό και Χατζηγιοβάνη στα άκρα και τον Βιγιαφάνιες πίσω από τον προωθημένο Καρλίτος.

Στον πάγκο θα βρίσκονται οι: Ξενόπουλος, Σάρλια, Σαβιέρ, Αγιούμπ, Χατζηθεοδωρίδης, Σάντσες, Μπουζούκης, Σερπέζης, Αϊτόρ, Αθανασακόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Καμπετσής και Χριστογεώργος.

Ανιαρό και δίχως υποψία ευκαιριών ξεκίνησε η αναμέτρηση μεταξύ των δυο ομάδων, με τον Παναθηναϊκό να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά χωρίς αντίκρισμα.

Ακριβώς έτσι κύλισαν τα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που άνοιξαν το σκορ απρόσμενα στο 22’. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, αρχικά η μπάλα πήγε στο δοκάρι από κεφαλιά, ενώ στην συνέχεια ο Θεοδώρου άνοιξε το σκορ με σουτ για το 0-1.

Από την πλευρά του, το «Τριφύλλι» θέλησε να αντιδράσει στο 29’, με τον Χατζηγιοβάνη να πλασάρει άσχημα από πλεονεκτική θέση, μετά από εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά.

Παρά το γκολ και τη χαμένη ευκαιρία, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς δεν πτοήθηκε και απείλησε ξανά λίγο πριν τον εκπνοή του 1ου ημιχρόνου. Στο 44’ μετά από εκπληκτική μπαλιά του Βιγιαφάνιες και πλασέ στην κίνηση από τον Ενγκμπακοτό, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, με το 0-1 να παραμένει.

Τελικά, ο,τι δεν έγινε σε ολόκληρο το 1ο ημίχρονο, πραγματοποιήθηκε στο ξεκίνημα της επανάληψης. Στο 49’ Καμπετσής και Χατζηγιοβάνης συνεργάστηκαν υπέροχα, με τον Έλληνα εξτρέμ να αποφεύγει τους αντιπάλους του και να στρώνει την μπάλα στον συμπαίκτη του, που πλάσαρε στα δίχτυα για το 1-1 και την ισοφάριση των «πράσινων».

Βέβαια, οι Κύπριοι θα μπορούσαν να είχαν απαντήσει άμεσα στους γηπεδούχους πριν καν κοπάσουν οι… πανηγυρισμοί, αφού στο 51’ ο Βινίσιους σημάδεψε το δοκάρι του Διούδη, χάνοντας σπουδαία ευκαιρία για το 1-2.

Στο 67’ ο ΑΠΟΕΛ ευτύχησε να σκοράρει, αλλά ο Καρώ, που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά δεν καλυπτόταν, και έτσι το 1-1 παρέμεινε.

Αμέσως μετά οι δυο προπονητές ξεκίνησαν τις αλλαγές, με αποτέλεσμα ο ρυθμός του ματς να πέσει αισθητά. Πάντως, ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι στο 84’, όταν μετά από γύρισμα του Χουάνκαρ, η μπάλα κατέληξε τελικά στον Καμπετσή, ο οποίος σούταρε ψηλά άουτ.

Μέχρι το φινάλε του ματς δεν έλαβε χώρα κάτι το αξιοσημείωτο, με τις δυο ομάδες να μένουν στο 1-1.