Τυχερός στην ατυχία του ο «λαβωμένος» Παναθηναϊκός!

-

Αποδεκατισμένος από τα κρούσματα κορονοϊού στο εσωτερικό της ομάδας, ο «λειψός» Παναθηναϊκός σπατάλησε ευκαιρίες κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, ωστόσο είδε την τύχη να του «χαμογελά» στις αντίστοιχες μεγάλες στιγμές των Αρκάδων, με το τελικό 0-0 να αφήνει… γλυκόπικρη γεύση στο σύνολο του Λάζλο Μπόλονι.

Ο Λάζλο Μπόλονι παρέταξε την ομάδα με 4-2-3-1, έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Διούδη, με τους Σένκεφελντ, ΠούγγουραΖαγαρίτη και Χουάνκαρ να βρίσκονται στην άμυνα.

Αλεξανδρόπουλος και Βέλεθ ήταν τα αμυντικά χαφ, με τους Χατζηγιοβάνη και Αϊτόρ στα άκρα και τον Μπουζούκη πίσω από τον προωθημένο Καρλίτος.

Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε πιο δυναμικά στην αναμέτρηση και ήταν αυτός που είχε την κατοχή και τον έλεγχο του ρυθμού στα πρώτα λεπτά του αγώνα. Το πρώτο δεκάλεπτο πέρασε χωρίς καταγραφεί κάτι το αξιοσημείωτο. Ούτε τελική μπροστά στις δύο εστίες με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό μετά τη διακοπή.

Στο 18ο λεπτό ήρθε η πρώτη ευκαιρία από πλευράς Αστέρα, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο προωθημένος Σουάρεθ έπιασε εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, στο 20′, σημειώθηκε νέα καλή στιγμή για τους Αρκάδες, με τους φιλοξενούμενους να κυκλοφορούν πολύ ωραία την μπάλα αλλά ο Ριέρα έκανε ανοιχτό κοντρόλ και ο Διούδης πρόλαβε να βγει και να μαζέψει πριν ο μεσοεπιθετικός της ομάδας της Τρίπολης προλάβει να απειλήσει.

Από πλευράς Παναθηναϊκού, ο Μπουζούκης ήταν αυτός που προσπαθούσε να πάρει κάποιες προσπάθειες, χωρίς, όμως, αποτέλεσμα. Γενικότερα, μέχρι το 25′, το «Τριφύλλι» αναλώθηκε σε πολλά γεμίσματα δίχως αντίκτυπο. Στο 33′ ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε φάουλ σε επικίνδυνο σημείο. Ο Κρέσπι το εκτέλεσε, ο Διούδης δεν έκανε καλή εκτίμηση της φάσης και δέχτηκε το γκολ στην αριστερή του, κλειστή γωνία, ωστόσο έπειτα από υπόδειξη του VAR, το γκολ ακυρώθηκε, διότι ο ευρισκόμενος σε θέση οφσάιντ Μπαράλες έκανε κίνηση (τακουνάκι) για να αλλάξει την πορεία της μπάλας και να έχει συμμετοχή στη φάση.

Στο 39′ ήρθε η πρώτη (και πολύ μεγάλη) ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, έπειτα από φάουλ σε καλό σημείο που κέρδισε ο Χουάνκαρ από τον Ριέρα. Συγκεκριμένα, μετά από «γλυκιά» εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Πούγγουρας από το ενάμιση μέτρο δεν κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά, σε μία φάση που ενδεχομένως να μη χρειαζόταν καν να παρέμβει στην μπάλα για να πάει στα δίχτυα. Στο 45+1′ οι παίκτες του Μπόλονι έχασαν ακόμα μία μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αϊτόρ έκανε ωραία ατομική ενέργεια και γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος έκανε το πλασέ με τη μία αλλά δεν βρήκε εστία από την μικρή περιοχή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να αγωνίζονται χωρίς αλλαγές. Στο 47′ ο Αστέρας Τρίπολης «χτύπησε» ξανά. Ο Χουάνκαρ έδωσε χώρο στον Σίτο να κάνει τη σέντρα, ο Διούδης έδιωξε με το χέρι και ο Ριέρα πήρε το ριμπάουντ και έπιασε την… βολίδα, με τον Έλληνα κίπερ να διώχνει ενστικτωδώς με τα πόδια, ενώ στο 50′ ο Καρλίτος πλασάρε από θέση τετ-α-τετ αλλά ο Παπαδόπουλος έδιωξε με τα πόδια, σε μια φάση που τελικά δεν… μέτρησε, αφού ο Ισπανός φορ του «Τριφυλλιού» υποδείχθηκε – λανθασμένα – σε θέση οφσάιντ.

Στο 66′ και δίχως να έχει σημειωθεί κάτι αξιόλογο στο μεσοδιάστημα, ήρθε η πρώτη αλλαγή από πλευράς Παναθηναϊκού, με τον Ιωαννίδη να αντικαθιστά τον Μπουζούκη. Στο 72′ οι Αρκάδες έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία. Μετά από γύρισμα του Μπαράλες, ο Λουίς Φερνάντεθ βρέθηκε αμαρκάριστος στη μικρή περιοχή αλλά έκανε… τσαφ και – ευτυχώς για τους «πράσινους» – έστειλε την μπάλα άουτ. Στο 76′ ο Καρλίτος πάτησε περιοχή, προσπάθησε να σουτάρει, όμως από κόντρα η μπάλα έφτασε εύκολα στον Παπαδόπουλο, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Ισπανός αντικαταστάθηκε από τον Μακέντα.

Στο 80′ ο Αστέρας «πολιόρκησε» την περιοχή του Παναθηναϊκού με την άμυνα του «Τριφυλλιού» και τον Διούδη να αντιδρούν σωστά, σε αυτά τα έντονα δευτερόλεπτα όπου οι Αρκάδες γέμισαν με μπάλες τα καρέ των «πράσινων». Δύο λεπτά μετά, στο 82′, ο Λάζλο Μπόλονι αποφάσισε να ρίξει στη «μάχη» τον νεαρό Αθανασακόπουλο αντί του Αϊτόρ. Στο 89′ ο Αθανασακόπουλος πέρασε όμορφη κάθετη πάσα στον Μακέντα, με τον Παπαδόπουλο να βγαίνει έγκαιρα και να «καθαρίζει» την φάση.

Στα επόμενα λεπτά και μέχρι το τέλος του αγώνα καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει επί της ουσίας τον αντίπαλό της, με την αναμέτρηση στη Λεωφόρο να ολοκληρώνεται χωρίς τέρματα και τον Παναθηναϊκό να αποσπά τον βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στο αξιόμαχο σύνολο του Αστέρα Τρίπολης.