«Τρένο»… δίχως στάση το «Τριφύλλι» στην Ολλανδία!

Παρουσιάζοντας δύο διαφορετικά πρόσωπα, ένα σε κάθε ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Φένλο στην Ολλανδία με σκορ 0-1 και έδωσε συνέχεια στις ενθαρρυντικές καλοκαιρινές εμφανίσεις του ενόψει της νέας σεζόν.

-

Το “Τριφύλλι” ξεκίνησε με τον Διούδη κάτω απ’ τα γκολπόστ, τον Θεοχάρη δεξιά και τον Ινσούα αριστερά στην άμυνα. Στα στόπερ θα είναι ο Κολοβέτσιος με τον Μαυρομμάτη, οι Αλεξανδρόπουλος και Μπουζούκης θα κινηθούν στα χαφ με τον Ζαχίντ πιο μπροστά τους, οι Χατζηθεοδωρίδης και Κολοβός θα πάνε στα άκρα της επίθεσης και ο Βέργος θα είναι η αιχμή του δόρατος.

Την πρωτοβουλία των κινήσεων πήραν από νωρίς οι γηπεδούχοι, οι οποίοι προσπάθησαν να ασκήσουν πίεση στα “πράσινα” καρέ και σε ορισμένες στιγμές κατάφεραν να φτάσουν πολύ κοντά στο 1-0.

Στο 11′ χρειάστηκε η τεράστια συμβολή του Διούδη, ώστε ο Παναθηναϊκός να διατηρήσει ανέπαφη την εστία του. O τερματοφύλακας του “Τριφυλλιού” απέκρουσε εντυπωσιακά δύο φορές τα σουτ των Φαν Όιγεν και Σοριάνο λίγο έξω από την μικρή περιοχή, ενώ στην συνέχεια απομάκρυνε με τάκλιν ο Αλεξανδρόπουλος.

Ύστερα, ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, καθώς η ομάδα του Δώνη βρήκε τον τρόπο να ισορροπήσει το ματς, όμως οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν πολύ στη δημιουργία φάσεων.

Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης πραγματοποιήθηκε αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Δώνη να αντικαθιστά τον Μπουζούκη, που αρχικά αποχώρησε από το χορτάρι υποβασταζόμενος και μετά με φορείο, δείχνοντας να έχει χτυπήσει σοβαρά στον αριστερό του αστράγαλο.

Το κακό θέαμα και η έλλειψη φάσεων αποτέλεσαν κυρίαρχα στοιχεία του παιχνιδιού και στο δεύτερο μισό του 1ου ημιχρόνου, με τη Φένλο ωστόσο να κάνει ένα ξέσπασμα λίγο πριν οι δυο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια.

Πρώτα στο 37′ μετά από αντεπίθεση της Φένλο, ο Νόιντεκερ σούταρε προ του Κολοβέτσιου και τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ, ενώ στο 45′ σημειώθηκε νέα φοβερή επέμβαση του Διούδη, που κέρδισε τον Ράιτ στο τετ α τετ αποκρούοντας με το σώμα το πλασέ του.

Αντιθέτως με όλα όσα συνέβησαν στο 1ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός στην επανάληψη ήταν αυτός που κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας απειλητικές καταστάσεις για τα καρέ των φιλοξενούμενων.

Ο Δώνης πέτυχε την αλλαγή της αγωνιστικής εικόνας της ομάδας του, πραγματοποιώντας 9 αλλαγές στο ημίχρονο, με τους Κότσαρη, Καμπετσή, Εμμανουηλίδη, Σερπέζη, Πούγγουρα, Νούνες, Ζαγαρίτη, Γιόχανσον και Χατζηγιοβάνη να μπαίνουν. Ουσιαστικά, μόνο οι Κολοβός και Χρήστος Δώνης συνέχισαν από την ενδεκάτου πρώτου ημιχρόνου.

Στο 58′, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-1, με τον Ζαγαρίτη να τροφοδοτεί ωραία τον Κολοβό, που έκανε τη σέντρα σουτ στο δεύτερο δοκάρι, αλλά ούτε ο Σερπέζης, ούτε ο Εμμανουηλίδης μπόρεσαν να βρουν τη μπάλα, η οποία πέρασε απευθείας άουτ.

Ακόμη, λίγο αργότερα, στο 65′ μετά από φάση διαρκείας και… υπομονή στο παιχνίδι του Παναθηναϊκού, ο Ζαγαρίτης σούταρε πάνω στην κίνηση έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνάει άουτ.

Όσο περνούσε ο χρόνος, το παιχνίδι άνοιγε ολοένα και περισσότερο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν πιο πολλούς κενούς χώρους στα μετόπισθεν. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Δώνη ήταν αυτή που κατόρθωνε να δημιουργεί συνεχή προβλήματα στους Ολλανδούς, οι οποίοι φαίνονταν “μουδιασμένοι” σε σχέση με το 1ο ημίχρονο.

Μάλιστα, οι “πράσινοι” στο 73′ θα μπορούσαν κάλλιστα να προηγηθούν, όταν ο Χατζηγιοβάνης έκανε την «ποδιά» πάνω στην γραμμή στον Λίντορστ, ο οποίος ξεκάθαρα τον έσπρωξε με τα χέρια, αλλά ο διαιτητής δεν καταλόγισε το πέναλτι. Πάντως, το “Τριφύλλι” δεν το έβαλε κάτω και στο 80′ έφτασε για μια ακόμη φορά πολύ κοντά στο 0-1, όμως ο Εμμανουηλίδης νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον τερματοφύλακα της Φένλο.

Τελικά, οι συνεχείς προσπάθειες των παικτών του Παναθηναϊκού έπιασαν τόπο στο 84′! Τότε, ο Χατζηγιοβάνης σύγκλινε από τα αριστερά προς το άξονα, είδε τον Καμπετσή που βρισκόταν στο όριο του οφσάιντ και πάσαρε εξαιρετικά με ψηλή μπαλιά στον συμπαίκτη του, ο οποίος με πλασέ στην κίνηση πέρασε τη μπάλα πάνω από τον γκολκίπερ των Ολλανδών και έγραψε το 0-1 (δείτε το γκολ εδώ).

Τελικά, μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, παρότι οι “πράσινοι” θα μπορούσαν στο 90′ να πετύχουν και δεύτερο γκολ, όταν ο τερματοφύλακας της Φένλο ανέβηκε στην αντίπαλη περιοχή για την εκτέλεση ενός κόρνερ, όμως ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη προτού οι παίκτες του Δώνη προλάβουν να σουτάρουν από μακρινή απόσταση.

Έτσι, με αυτόν τον τρόπο ο Παναθηναϊκός συνέχισε τις καλές εμφανίσεις του επί ολλανδικού εδάφους και άφησε εκ νέου ενθαρρυντικές υποσχέσεις ενόψει της αγωνιστικής περιόδου.