Θύελλα αντιδράσεων για την ακύρωση του πέναλτι: Η καθοριστική φάση που διαμόρφωσε το αποτέλεσμα (vid)

-

Η αναμέτρηση ανάμεσα στη Λανς και τον Παναθηναϊκό, η οποία εξελισσόταν χωρίς ιδιαίτερες φάσεις προς το τέλος του αγώνα, πήρε δραματική τροπή στο 85ο λεπτό, με μια απόφαση που προκάλεσε έντονες αντιδράσεις από την πλευρά των «πράσινων».

Η Λανς προηγούταν με 2-1, έχοντας καταφέρει να ελέγξει τον ρυθμό του παιχνιδιού, όταν ο Φακούντο Πελίστρι, που είχε μπει ως αλλαγή στο 65ο λεπτό αντί του Τετέ, βρέθηκε στο επίκεντρο της πιο αμφιλεγόμενης φάσης του αγώνα.

Ο παίκτης έκανε μια δυναμική κίνηση έξω από την περιοχή της Λανς και επιχείρησε ένα σουτ με στόχο να ισοφαρίσει. Η μπάλα βρήκε ξεκάθαρα στο χέρι του Κουσάνοφ, και ο διαιτητής, Μπογκάρ, έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα, καταλογίζοντας πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού. Η απόφαση αυτή έμοιαζε να δίνει την ευκαιρία στους «πράσινους» να πάρουν ένα πολύτιμο αποτέλεσμα στην εκτός έδρας αναμέτρηση.

Ωστόσο, η χαρά των παικτών και των φιλάθλων του Παναθηναϊκού δεν κράτησε πολύ. Ο Ούγγρος ρέφερι κλήθηκε από το VAR να επανεξετάσει τη φάση, παρακολουθώντας την επανάληψη της επίμαχης στιγμής. Μετά από προσεκτική εξέταση, ο Μπογκάρ ανακάλεσε την αρχική του απόφαση, θεωρώντας ότι ο Κουσάνοφ έκανε κίνηση να μαζέψει το χέρι του, και άρα δεν υπήρχε πρόθεση να σταματήσει την πορεία της μπάλας.

Η απόφαση αυτή προκάλεσε έντονες διαμαρτυρίες από την πλευρά των «πράσινων», που είδαν μια σημαντική ευκαιρία να χάνεται.

Η φάση αυτή ήταν καθοριστική για την έκβαση του αγώνα, καθώς ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και η Λανς κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τελικό σφύριγμα, παίρνοντας τη νίκη με 2-1. Η απόφαση του Μπογκάρ να ακυρώσει το πέναλτι θα συζητηθεί πολύ τις επόμενες ημέρες, καθώς πρόκειται για μια απόφαση που ενδέχεται να επηρεάσει σημαντικά τις ισορροπίες της διπλής αναμέτρησης.