«Στραβός» και… ανάποδος Παναθηναϊκός, «γκέλαρε» στη Βοσνία!

-

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την πορεία του στο Conference League με ισοπαλία 1-1 απέναντι στην Μπόρατς Μπάνια Λούκα, σε έναν αγώνα γεμάτο ευκαιρίες, ένταση και με αμφιλεγόμενη διαιτησία.

Μπόρατς Μπάνια Λούκα (Ζίζοβιτς – 4-1-3-2): Ντάμιαν Σίσκοφσκι, Μάρκο Βούκσεβιτς, Μπαρτ Μέιερς, Γιούριχ Καρολίνα, Σεμπαστιάν Ερέρα (Αρχηγός), Ντίνο Σκόρουπ, Σάντι Ογκρίνετς, Νίκολα Σρέτσκοβιτς, Στέφαν Σάβιτς, Ένβερ Κουλασίν, Τζόρτζε Ντεσποτόβιτς.

Παναθηναϊκός (Αλόνσο – 4-2-3-1): Μπάρτομιεϊ Ντραγκόφσκι, Φίλιπ Μλαντένοβιτς, Μπαρτ Σένκεφελντ, Σβέριρ Ίνγκι Ίνγκασον, Γιάννης Κώτσιρας, Άνταμ Γκνέζντα Τσέριν, Φίλιπ Τζούριτσιτς, Φακούντο Πελίστρι, Αναστάσιος Μπακασέτας (Αρχηγός), Νεμάνια Μαξίμοβιτς, Άντραζ Σπόραρ.

Παρότι η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο κυριάρχησε σε μεγάλο βαθμό, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να φύγει με το διπλό, τελικά δεν κατάφερε να αποκομίσει τους τρεις βαθμούς και συμβιβάστηκε με την ισοπαλία.

Ονειρικό ξεκίνημα και χαμένες ευκαιρίες

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να παίρνει άμεσα την πρωτοβουλία των κινήσεων. Στο 11’, ο Μπακασέτας με άψογο τελείωμα πέτυχε ένα εξαιρετικό γκολ, έπειτα από πανέμορφη συνεργασία των παικτών των «πράσινων». Με δυνατό αριστερό σουτ από το ύψος της περιοχής, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για το «Τριφύλλι» με ένα γκολ που έμοιαζε να δίνει το προβάδισμα και την ψυχολογία στην ομάδα.

Πριν καλά-καλά προλάβουν οι Βόσνιοι να αντιδράσουν, ο Σπόραρ είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Παναθηναϊκού στο 12’ με ένα τετ-α-τετ που όμως κατέληξε άουτ, χάνοντας έτσι μια τεράστια ευκαιρία για το 0-2. Η Μπόρατς προσπαθούσε κυρίως με μακρινά σουτ να απειλήσει την εστία του Ντραγκόφσκι, αλλά χωρίς επιτυχία, καθώς ο Πολωνός τερματοφύλακας δεν αντιμετώπισε κανένα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Στο 43’ ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη τριπλή ευκαιρία με τον Μαξίμοβιτς και τον Πελίστρι, σε μια φάση που εξετάστηκε από τον VAR για πιθανό πέναλτι, αλλά τελικά δεν δόθηκε κάποια παράβαση.

Στα στατιστικά, το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Παναθηναϊκό να έχει το 68% της κατοχής και να υπερτερεί σχεδόν σε κάθε στατιστική κατηγορία, δείχνοντας πως είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς.

Ισοφάριση, πίεση και δοκάρι

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δυσάρεστη εξέλιξη για τον Παναθηναϊκό, καθώς στο 50’ η Μπόρατς ισοφάρισε με κεφαλιά του Ντεσπότοβιτς μετά από εκτέλεση φάουλ. Η φάση προήλθε από ένα ανύπαρκτο φάουλ που υπέδειξε ο διαιτητής Έλτσιν Μασίγιεφ, κάτι που άλλαξε τις ισορροπίες του παιχνιδιού.

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Ντραγκόφσκι πραγματοποίησε σπουδαία απόκρουση σε δυνατό σουτ του Ερέρα, κρατώντας το σκορ στο 1-1.

Στο 62’, ο Σπόραρ έχασε μια ακόμη ανεπανάληπτη ευκαιρία, αυτή τη φορά από τη μικρή περιοχή, καθώς αστόχησε από πολύ κοντά σε μια φάση που θα μπορούσε να είχε αλλάξει ξανά τη ροή του παιχνιδιού.

Ο Αλόνσο πέρασε τον Ιωαννίδη στο ματς στο 69’ αντί του Σπόραρ, ενώ ένα λεπτό αργότερα μια εξαιρετική κάθετη πάσα του Ουναΐ έδωσε μια ακόμα χαμένη ευκαιρία στον Ιωαννίδη.

Η καλύτερη στιγμή του Παναθηναϊκού στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε στο 72’, όταν ο Τετέ εξαπέλυσε έναν «κεραυνό» από μακρινή απόσταση που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, αφήνοντας την ομάδα με το παράπονο για την ατυχία.

Στο 82’, ο Κουλάσιν έκανε ένα σκληρό φάουλ στον Μλαντένοβιτς, με τον διαιτητή να του δείχνει μόνο κίτρινη κάρτα, σε μια φάση που θα μπορούσε να τιμωρηθεί με απευθείας κόκκινη.

Στο 90+1’, ο Ιωαννίδης έχασε την τελευταία μεγάλη ευκαιρία για το «Τριφύλλι» με κεφαλιά που πέρασε μόλις άουτ μετά από σέντρα του Ουναΐ.

Η φάση-κλειδί του αγώνα σημειώθηκε στο 50’ με την ισοφάριση της Μπόρατς. Το γκολ ξεκίνησε από ένα αμφιλεγόμενο φάουλ που καταλόγισε ο διαιτητής Μασίγιεφ, από το οποίο προήλθε η κεφαλιά-γκολ του Ντεσπότοβιτς. Αυτή η απόφαση επηρέασε την ψυχολογία του Παναθηναϊκού, που παρότι είχε κυριαρχήσει στο πρώτο ημίχρονο, αναγκάστηκε να κυνηγήσει εκ νέου το προβάδισμα.

Έλτσιν Μασίγιεφ. Η διαιτησία του Έλτσιν Μασίγιεφ ήταν ένα από τα αρνητικά στοιχεία του αγώνα, καθώς υπήρξαν αρκετές λάθος αποφάσεις που επηρέασαν το παιχνίδι. Από το ανύπαρκτο φάουλ που οδήγησε στην ισοφάριση της Μπόρατς, μέχρι τη λάθος διαχείριση των φάουλ και καρτών, ο διαιτητής δεν κατάφερε να διατηρήσει ισορροπία στο παιχνίδι. Το σκληρό φάουλ του Κουλάσιν στον Μλαντένοβιτς που τιμωρήθηκε μόνο με κίτρινη ήταν μια ακόμα ένδειξη των λαθών του Μασίγιεφ.