«Σκόνταψε» στην Τρίπολη ο Παναθηναϊκός!

Παρότι προηγήθηκε στο σκορ, ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να φύγει με τη νίκη από το «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», αφού ο Αστέρας Τρίπολης ισοφάρισε στο 84′ σε 1-1, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Superleague.

-

Εξαιρετικά ανιαρό αποδείχθηκε το 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τη δράση μπροστά από τις δύο εστίες να είναι περιορισμένη.

Μάλιστα, τα πρώτα 25 λεπτά του αγώνα συμπληρώθηκαν χωρίς να υπάρξει η «μεγάλη» φάση ή έστω κάποια ευκαιρία για γκολ, αφού και οι δύο ομάδες έκαναν αρκετά λάθη. Πιο κινητικός ο Παναθηναϊκός, αλλά χωρίς να μπορεί να κάνει σωστές συνεργασίες ή να βρει διαδρόμους προς την εστία του Παπαδόπουλου, με τον Αστέρα να επιτίθεται κυρίως με τον Ντέλετιτς, αλλά αναποτελεσματικά.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 28′, ο Ντέλετιτς ευτύχησε να σκοράρει, όμως το έκανε από θέση οφσάιντ, με αποτέλεσμα το τέρμα να ακυρωθεί πολύ σωστά από τον διαιτητή Μανούχο.

Από την άλλη, η πρώτη φάση για το “Τριφύλλι” ήρθε στο 33′, με το «άψυχο» πλασέ του Χατζηγιοβάνη από το ύψος του πέναλτι, μετά το γύρισμα του Ζαχίντ. Παρόλα αυτά, η φάση ακυρώθηκε εξαιτίας του οφσάιντ του Μακέντα στο ξεκίνημά της.

Προς το τέλος του 1ου ημιχρόνου οι “πράσινοι” προσπάθησαν να αυξήσουν την πίεση προς τα καρέ των γηπεδούχων, δημιουργώντας δύο φάσεις, στο 43′ και στο 45′.

Πρώτα, ύστερα από εκτέλεση φάουλ από τον Ζαχίντ, ο Χατζηγιοβάνης έκανε το σουτ μετά την «κομπίνα», αλλά ο Σουάρεθ μπήκε στην πορεία της μπάλας που πήγαινε προς την εστία του Παπαδόπουλου και έδιωξε με κεφαλιά. Στη συνέχεια, πάλι από εκτέλεση φάουλ από τον Ζαχίντ, ο Πούγγουρας έκανε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Εν αντιθέσει με ότι είχαμε δει στα πρώτα 45 λεπτά του αγώνα, το 2ο ημίχρονο έχει γκολ, αρκετή ένταση και κάρτες.

Συγκεκριμένα, με το “καλημέρα” στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γράψει το 0-1 στο 51′ (δείτε εδώ το γκολ), με τον Μακέντα να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Νάγκι, νικώντας τον Παπαδόπουλο με δεύτερη προσπάθεια. Ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης έπιασε τη μπάλα στην πρώτη εκτέλεση του Ιταλού φορ, όμως τα βήματα που έκανε εκτός γραμμής ανάγκασαν τον διαιτητή Μανούχο να δώσει ορθά επανάληψη, δίνοντας έτσι τη δυνατότητα στον “Κίκο” να σκοράρει.

Από την δική τους πλευρά, οι Αρκάδες προσπάθησαν να απαντήσουν στο 59′ με δυνατό σουτ του Κώτσιρα, με τον Διούδη να διώχνει εντυπωσιακά, διατηρώντας το προβάδισμα του “Τριφυλλιού”.

Λίγα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έμελλε να συνεχίσουν στο ματς με 10 παίκτες, καθώς ο Ζαχίντ που είχε δει ήδη κίτρινη κάρτα, έχασε την ψυχραιμία του στο 65′, κλωτσώντας μακριά τη μπάλα όταν υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ, με αποτέλεσμα να αποβληθεί.

Όπως ήταν λογικό, οι γηπεδούχοι θέλησαν να εκμεταλλευτούν την αριθμητική υπεροχή τους, ασκώντας αρκετά μεγάλη πίεση στην ομάδα του Γιώργου Δώνη, δίχως όμως να μπορούν να απειλήσουν ουσιαστικά την εστία του Διούδη για αρκετή ώρα.

Τελικά, ο Αστέρα Τρίπολης κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση λίγο πριν τη λήξη του ματς, με τον Χαουρέγκι στο 84′ να παίρνει τη μπάλα έπειτα από κόντρα σε αμυντικό του “Τριφυλλιού” και με πλασέ κάτω από τα πόδια του Διούδη από πλάγια θέση, να ισοφαρίζει για την ομάδα του σε 1-1.

Πάντως, παρά τη μεγάλη πίεση που συνέχισε να ασκεί ο Αστέρας στα “πράσινα” καρέ, ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε στο φινάλε να είχε φύγει με τη νίκη από την Τρίπολη, αλλά ο Περεά που ξεχύθηκε στην αντεπίθεση στο 91′ δεν κατάφερε να τελειώσει εύστοχα μέσα από τη μεγάλη περιοχή από πλεονεκτική θέση, με τη μπάλα να περνά συρτά λίγα εκατοστά δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Παπαδόπουλου.