«Σφράγισε» ομίλους και… πετάει για τα «αστέρια» ο Panathinaikos!

-

Ο Παναθηναϊκός… έκανε τα εύκολα δύσκολα, βρέθηκε πίσω με 1-2 από τη Ντνίπρο, όμως με πρωταγωνιστή τον Αντράζ Σπόραρ πήρε την ισοπαλία (2-2) και «σφράγισε» το εισιτήριο για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Champions League!

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Γεντβάι, Κώτσιρας, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς, Μπερνάρ, Παλάσιος, Σπόραρ.

Ντνίπρο (Κούτσερ): Βόλινετς, Καπλιένκο, Σαράπι, Άνταμιουκ, Πάσιχ, Ντομίνγκο Μπλάνκο, Μπαμπένκο, Ρουμπχίνσκι, Πιχαλιόνοκ, Μιροσνιτσένκο, Ντόμπβικ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε από πολύ νωρίς δυνατά στο παιχνίδι, κέρδισε απανωτά κόρνερ και ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων, δείχνοντας σαφή πρόθεση να πιέσει ψηλά τους Ουκρανούς και να βρει ένα γρήγορο γκολ το οποίο ουσιαστικά θα… σφράγιζε την πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Στο 8ο λεπτό οι «πράσινοι» συνεργάστηκαν πολύ όμορφα και η μπάλα κατέληξε στον Παλάσιος, ο οποίος δοκίμασε το σουτ αλλά είδε την μπάλα να κοντράρει και να περνάει κόρνερ. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του «Τριφυλλιού» ήρθε μετά από 3 λεπτά, όταν οι Τζούρισιτς, Σπόραρ και Βιλένα… έκρυψαν την μπάλα, με τον Ολλανδό να κάνει το σουτ αλλά τον αντίπαλο τερματοφύλακα να μπλοκάρει.

Το γκολ ήρθε τελικά με την συμπλήρωση ενός τέταρτου αγώνα, σε μια φάση που στην αρχή δεν έμοιαζε καθόλου επικίνδυνη! Ο Γεντβάι έκανε ένα γέμισμα από πολύ μακριά, όμως ο Βόλινετς και οι αμυντικοί του μπερδεύτηκαν εντελώς, με αποτέλεσμα ο Σπόραρ να επωφεληθεί. Ο Σλοβένος κατέβασε και απέφυγε τον τερματοφύλακα, ενώ στην συνέχεια «κρέμασε» τον αμυντικό και έκανε το 1-0, γνωρίζοντας την αποθέωση!

Η απάντηση της Ντνίπρο βέβαια ήρθε άμεσα και ουσιαστικά στην πρώτη της καλή στιγμή στο ματς, με «δράστη» τον Ντόβμπικ. Το… βαρύ πυροβολικό της ομάδας του πήρε την μπάλα αρκετά μακριά από την εστία, έκανε την ατομική ενέργεια, πέρασε τον Μάγκνουσον και πλάσαρε όμορφα κάτω από τα πόδια του Μπρινιόλι, διαμορφώνοντας έτσι το 1-1.

Στο 33′ ο Μπρινιόλι απέκρουσε ένα σουτ που του έγινε, ενώ ένα λεπτό μετά ο Κώτσιρας έβγαλε μια υπέροχη κάθετη στον Παλάσιος, που προσπάθησε να «τσιμπήσει» την μπάλα στο τετ-α-τετ με τον Βόλινετς, αλλά είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει. Ο Μπερνάρ σούταρε άουτ στο… ριμπάουντ, ενώ στην φάση αυτή τραυματίστηκε και ο τερματοφύλακας της Ντνίπρο, που αντικαταστάθηκε αμέσως.

Οι Ουκρανοί πήγαν να… παγώσουν την Λεωφόρο στο 40′, με τον Ντόβμπικ να στέλνει για δεύτερο φορά την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ να ακυρώνεται σωστά για χέρι στην αρχή της φάσης. Ένα λεπτό μετά ο Σπόραρ έχασε τετ-α-τετ, το οποίο όμως ουσιαστικά δεν καταγράφηκε στις τελικές, αφού υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους δεν άλλαξε τίποτα, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να χάνουν μια μεγάλη ευκαιρία με τον Πάσιτς στην εκπνοή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Γιοβάνοβιτς πέρασε τον Μαντσίνι αντί του Παλάσιος, που είχε κίτρινη κάρτα και ήταν αρκετά εκνευρισμένος, ενώ στο πρώτο λεπτό ο Μπρινιόλι έκανε διπλή επέμβαση! Αρχικά απέκρουσε το εξαιρετικό πλασέ το Μπλάνκο, ενώ μετά την εκτέλεση του κόρνερ μπλόκαρε και το σουτ που έγινε μέσα από την περιοχή.

Το «Τριφύλλι» ισορρόπησε γρήγορα την κατάσταση και στο 49′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Σπόραρ έκανε το γέμισμα από αριστερά μετά την κάθετη του Μπερνάρ, όμως ο Μαντσίνι δεν κατάφερε να κατεβάσει. Τρία λεπτά μετά, ο Αργεντινός έβγαλε υπέροχη μπαλιά στον Σπόραρ, όμως ο Σλοβένος καθυστέρησε υπερβολικά να εκτελέσει και δεν μπόρεσε να κάνει το 2-1.

Κι αφού χάθηκε αυτή η ευκαιρία, στο 54′ η Ντνίπρο κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή, με τον Σαράπι να παίρνει την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, να νικά τον Μπρινιόλι και να κάνει το 1-2, δίνοντας… από το πουθενά νέο ενδιαφέρον στο ζευγάρι!

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά για ένα δεκάλεπτο, με τον Γιοβάνοβιτς να παρεμβαίνει ξανά στο ματς και στο 66′ να βάζει τον Τσοκάι αντί του Βιλένα, σε μια προσπάθεια να ενισχύσιε την μεσαία του γραμμή και να μην επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να κάνουν παιχνίδι και να ελέγξουν τον ρυθμό.

Οι… καρδιές όλων πήγαν ξανά στις θέσεις τους στο 70′, όταν ο Μαντσίνι έδωσε στον Τζούρισιτς, αυτός έκανε μια εξαιρετική ενέργεια και γύρισε παράλληλα στον Σπόραρ, που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και ουσιαστικά «σφράγισε» την πρόκριση της ομάδας στην επόμενη φάση!

Στο 75′ ήρθε και η αποβολή του Τάντσικ, για πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Χουάνκαρ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει και το αριθμητικό πλεονέκτημα και να ελέγχει πια απόλυτα την κατάσταση. Για το τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιοβάνοβιτς έκανε δύο ακόμα αλλαγές, βάζοντας τους Ιωαννίδη και Κλεϊχνέισλερ αντί των Σπόραρ και Τζούρισιτς.

Στο 89′ ο Ιωαννίδης έφτασε κοντά στο γκολ αλλά είδε το πλασέ που επιχείρησε να περνά άουτ, ενώ αμέσως μετά ο Γιοβάνοβιτς έβαλε και τον Βέρμπιτς στην θέση του Μπερνάρ. Στα 6 λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε τίποτα, με τους «πράσινους» να… σφραγίζουν το ραντεβού με την Μαρσέιγ και παράλληλα να εξασφαλίζουν την συμμετοχή σε ευρωπαϊκούς ομίλους.

Αδιαμφισβήτητα η πιο κομβική φάση της αναμέτρησης ήταν αυτή του 2-2, με τον Σπόραρ να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Τζούρισιτς και να ισοφαρίζει στο 70′. Εκεί ουσιαστικά «κλείδωσε» ο Παναθηναϊκός την πρόκριση, αφού μέχρι τότε η Ντνίπρο προσπαθούσε να πιέσει για να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα.

Σίγουρα κάποια σφυρίγματα εκνεύρισαν τον κόσμο του Παναθηναϊκού και τους παίκτες του Γιοβάνοβιτς, όμως σε καμία περίπτωση ο ρέφερι δεν έπαιξε κάποιον ρόλο στην διαμόρφωση του τελικού αποτελέσματος. Σε γενικές γραμμές πέρασε απαρατήρητος, ενώ σωστά ακύρωσε ένα γκολ του Ντόβμπικ στο πρώτο ημίχρονο. Αυτό που χρεώνεται στον διαιτητή είναι η ευκολία με την οποία έδινε κάποια φάουλ στους Ουκρανούς, το αντίθετο με ό,τι συνέβαινε για τους «πράσινους».