Πρώτο δείγμα… θετικό για τον νέο Παναθηναϊκό!

-

Ο Παναθηναϊκός έμεινε στο 0-0 κόντρα στην Γουότφορντ στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας, όμως παρουσίασε πολύ καλή εικόνα και άφησε μεγάλη αισιοδοξία για το μέλλον.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Γουότφορντ (Ρ. Έντουαρντς): Μπάχμαν, Σεμά, Σάντος, Καμπασέλε, Κάθκαρτ, Ενκαγιά, Καγιεμπέ, Γκόσλινγκ, Μπασιρού, Μπάγιο, Πέδρο.

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Σάντσες, Αλεξανδρόπουλος, Κουρμπέλης, Ηλιάδης, Σαρδέλης, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

Το ματς δεν είχε ιδιαίτερα υψηλό ρυθμό στο ξεκίνημα, με τους «πράσινους» εξάλλου να μπαίνουν για πρώτη φορά στην προετοιμασία τους σε αγωνιστικό ρυθμό, από την στιγμή που η φιλική αναμέτρηση κόντρα στην Κίτσμπουελ είχε αναβληθεί λόγω των δυσμενών καιρικών συνθηκών.

Το πρώτο σουτ λοιπόν ήρθε στο 7′ για τους Άγγλους, με τον Μπρινιόλι να μπλοκάρει με ευκολία, ενώ ο Παναθηναϊκός «απάντησε» 3 λεπτά αργότερα, με πρωταγωνιστή τον Σαρδέλη. Ο άσος του «Τριφυλλιού» έκανε μια υπέροχη ενέργεια από αριστερά, όμως ο γκολκίπερ της Γουότφορντ έδιωξε σε κόρνερ το σουτ του.

Οι «πράσινοι» άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους και απείλησαν στο 11′ με δυνατό σουτ του Χουάνκαρ εκτός περιοχής που κόντραρε, ενώ στο 15′ ο Παλάσιος έχασε το κοντρόλ του και δεν κατάφερε να βγει μόνος του απέναντι στον Μπάχμαν.

Στο 20′ ο Μπρινιόλι έκανε μια ακόμα επέμβαση, ενώ στο 26′ ο Ιωαννίδης δοκίμασε το πόδι του εκτός περιοχής, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει. Το απρόοπτο ήρθε στο 29′, με τον Σάντσες να δείχνει να πονάει στον προσαγωγό και δύο λεπτά μετά να αφήνει την θέση του στον Βαγιαννίδη, ο οποίος είναι από τους παίκτες που ξεχωρίζουν στην προετοιμασία.

Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να είναι συνολικά ανώτερος και να έχει τις σημαντικότερες ευκαιρίες, δίχως όμως να καταφέρει να βρει το πολυπόθητο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε μαζεμένες αλλαγές κι έβαλε στο γήπεδο τους Λοντίγκιν, Γκάνεα, Σιδερά, Σάρλια, Κώτσιρα, Τσέριν, Αϊτόρ, Καμπετσή και Καρλίτος, διατηρώντας παράλληλα τους Ηλιάδη και Βαγιαννίδη.

Οι Άγγλοι λοιπόν μπήκαν δυνατά και απείλησαν δύο φορές στο 54′ και το 55′, όμως αμέσως μετά ο Παναθηναϊκός ανέλαβε και πάλι τα ηνία, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καρλίτος να κερδίζει κόρνερ μέσα από την περιοχή και στην συνέχεια κυριάρχησε ολοκληρωτικά!

Στο 61′ πέρασε στο ματς και ο Ρούμπεν Πέρεθ, αντί του Ηλιάδη, με τον Αϊτόρ να «αγγίζει» το 0-1 με ωραία εκτέλεση φάουλ αμέσως μετά, την οποία απέκρουσε ωστόσο ο τερματοφύλακας της Γουότφορντ.

Οι «πράσινοι» είχαν πια τον έλεγχο και στο 67′ έχασαν νέα ευκαιρία με τον Ισπανό εξτρέμ να μην προλαβαίνει για λίγο την μπαλιά του Γκάνεα για να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Ένα λεπτό μετά, ο Βαγιαννίδης βρέθηκε σε εξαιρετικό σημείο, όμως πλάσαρε πάνω από την εστία!

Το «Τριφύλλι» συνέχισε να απειλεί, με τον Γκάνεα να κάνει διπλό σουτ στο 69′ (το πρώτο κόντραρε και το δεύτερο έφυγε άουτ) και τον Καρλίτος να μην προλαβαίνει για λίγο την μπαλιά του Αϊτόρ στο 71ο λεπτό.

Στο 74′ ήταν η σειρά της Γουότφορντ να πλησιάσει στο γκολ, με τον Λοντίγκιν να σταματά εντυπωσιακά τον Μπεμπουντέ, ενώ στο τελευταίο τέταρτο δεν υπήρξε κάτι αξιόλογο, με τον Γιοβάνοβιτς να περνά στο ματς και τον Κρυπαράκο, αντί του Βαγιαννίδη.

Δεν υπήρχαν προβλήματα από τον ρέφερι του αγώνα, σε ένα ούτως ή άλλως… αδιάφορο φιλικό παιχνίδι, που χρησίμευσε στο να βγάλουν οι δύο προπονητές συμπεράσματα για την κατάσταση των ομάδων τους.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.