Προκάλεσε σοκ και… Μπέος η «Τριφυλλάρα»!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ολοκλήρωσε την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός, ο οποίος «σκόρπισε» τον Βόλο στο ΟΑΚΑ με σκορ 4-1 για την 26η αγωνιστική.

-

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παγωμένο και άδειο “Ολυμπιακό Στάδιο”. Η πίεση και η κατοχή μπάλας από πλευράς “πρασίνων” απέδωσε καρπούς μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Μπουζούκης με μια πολύ όμορφη κάθετη πάσα βρήκε τον Νάγκι, ο οποίος αφού απέφυγε και τον τερματοφύλακα της ομάδας του Βόλου, έβαλε την ομάδα του σε θέση οδηγού στο σκορ.

Το παιχνίδι αμέσως μετά το 1-0 του “Τριφυλλιού” έγινε πιο ανοιχτό, με τη φιλοξενούμενη ομάδα να αναγκάζεται να αλλάξει τακτική και να προσπαθεί να βγει μπροστά με στόχο να φτάσει στην ισοφάριση.

Αυτό, όπως ήταν λογικό, ευνόησε τον Παναθηναϊκό, που συνέχισε να κρατάει γρήγορο τέμπο και να βγάζει φάσεις με κύριο εκφραστή των Νάγκι. Ο Ούγγρος εξτρεμ στο 18′ θα μπορούσε να έχει πετύχει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, με τον Γκαραβέλη αυτή τη φορά να νικάει τον παίκτη του Παναθηναϊκό, κρατώντας με αυτόν τον τρόπο το 1-0.

Όσο κυλούσε ο χρόνος η ομάδα του Γιώργου Δώνη κατέβασε στροφές, χωρίς όμως να δεχθεί ιδιαίτερη πίεση και τον Ξενόπουλο να περνάει ενα ήρεμο απόγευμα.

Το 2-0 ήρθε δευτερόλεπτα πριν “βγει” το πρώτο ημίχρονο. Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Μπουζούκη, ο Σένκεφελντ πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Μακέντα τη δεύτερη, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του Βόλου.

Με το «καλημέρα» στο 2ο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε φάσεις για γκολ, όμως η ομάδα που έξαλλα να σκοράρει ήταν ο Βόλος. Πιο συγκεκριμένα, στο 49’ αρχικά ο Μακέντα με σουτ από τα δεξιά ανάγκασε τον Γκαραβέλη να διώξει σε κόρνερ, ενώ αμέσως μετά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων παρενέβη στην κεφάλια του Σένκεφελντ.

Ο τελευταίος, μάλιστα, σκόραρε στο 50ο λεπτό μετά από ωραίο τακουνάκι, αλλά το τέρμα ακυρώνεται με την χρήση VAR, αφού ο Κουρμπέλης ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα όταν έκανε την προβολή.

Έτσι, αντί να γίνει το 3-0 έγινε το 2-1, με τον Ζοάο να κλέβει από τον Γιόχανσον, και τον Γέντρισεκ να στέλνει την μπάλα στο αριστερό «παράθυρο» της εστίας του ανήμπορου να αντιδράσει Ξενόπουλου, μειώνοντας στο 53’.

Πάντως, το γκολ του Βόλου δεν έκοψε τα… φτερά του Παναθηναϊκού, που στο 54’ έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία, όταν έφυγε στην αντεπίθεση με τρεις παίκτες, αλλά ο Μακέντα δεν σουτάρει απέναντι στον Γκαραβέλη, ενώ και το γύρισμά του για τον επερχόμενο Γιόχανσον ήταν λανθασμένο.

Ως αποτέλεσμα της αποφασιστικότητας των «πράσινων» να απαντήσουν στους φιλοξενούμενους ήρθε το 3-1 στο 64’, με τον Μακέντα να παίρνει την μπάλα στο όριο της περιοχής και με σουτ κάτω από τα πόδια του Γκαραβέλη να ξαναδίνει προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Πλέον, η αυτοπεποίθηση ήταν ξεκάθαρα με το μέρος των γηπεδούχων, οι οποίοι 12 λεπτά μετά το τρίτο τους γκολ, πέτυχαν ακόμη ένα, με τον Χατζηγιοβάνη να βγαίνει μόνος απέναντι στον Γκαραβέλη, να τον περνάει και με πλασέ από πλάγια θέση να δίνει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση της ομάδας του.

Όπως ήταν λογικό, τα επόμενα λεπτά της αναμέτρησης κρίθηκαν διαδικαστικά κάτι που αντιλήφθηκε και ο μεγαλομέτοχος του Βόλου, Αχιλλέας Μπέος, που αποχώρησε από τος εξέδρες του ΟΑΚΑ στο 81’.