ΠΡΕΣΒΗ ΜΟΥ, ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑΜΕ!

-

Τι μεγάλη νίκη, τι Παναθηναϊκή βραδιά! Ο Παναθηναϊκός, ο Πρέσβης του ελληνικού ποδοσφαίρου στην Ευρώπη, «τορπίλισε» τα «κίτρινα υποβρύχια» στο «καυτό» ΟΑΚΑ με σκορ 2-0 για την 1η αγωνιστική των ομίλων του Europa League, παίρνοντας μια άτυπη εκδίκηση από τη Βιγιαρεάλ για τον αποκλεισμό στους «16» του Champions League το 2009.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μλαντένοβιτς, Μάγκνουσον, Πέρεθ, Τσέριν, Παλάσιος, Μπερνάρ, Μαντσίνι, Ιωαννίδης.

Βιγιαρεάλ (Πατσέτα): Ρέινα, Φεμενία, Μαντί, Γκάμπια, Πεντράθα, Σουάρεθ, Καπουέ, Κομεσάνια, Τριγκέρος, Μοράλες, Μπρέρετον Ντίας.

Οι «πράσινοι» μπήκαν καλύτερα στο ματς και με τη βοήθεια του κόσμου τους κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο. Μάλιστα, στο πρώτο κόρνερ για τον Παναθηναϊκό στο 8′, έλαβε χώρα κεφαλιά του Σένκεφελντ, η οποία όμως έφυγε μακριά από το δοκάρι του Ρέινα, δίχως η προσπάθειά του να μπορεί να θεωρηθεί ευκαιρία.

Η πρώτη ουσιαστική φάση του ματς ανήκε στους φιλοξενούμενους. Συγκεκριμένα στο 17’ ο Μοράλες ξεχύθηκε στην κόντρα από τα αριστερά, έφτασε μέχρι τη μεγάλη περιοχή και από άκρως πλεονεκτική θέση πλάσαρε λίγο άουτ με το δεξί, συγκλίνοντας προς τα μέσα. Αυτή έμελλε να είναι κι η μεγαλύτερη ευκαιρία των φιλοξενούμενων για γκολ στο 1ο ημίχρονο.

Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 20’. Τότε έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία, ο Μαντσίνι πάσαρε κάθετα στον Παλάσιος μέσα στην περιοχή, με τον Αργεντινό να προσπαθεί να σουτάρει από δύσκολη γωνία, στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

Αργότερα, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε ακόμη περισσότερο. Ο Γιοβάνοβιτς δεν ήθελε να ρισκάρει να… τρέξει την ισπανική ομάδα, η οποία σαφώς έχει συνηθίσει να παίζει κατά αυτόν τον τρόπο στην Ισπανία. Έτσι, μέχρι και το φινάλε του 1ου ημιχρόνου δεν υπήρξαν φάσεις για γκολ, με μια μονάχα εξαίρεση.

Αυτή σημειώθηκε στο 38ο λεπτό και προκάλεσε… σεισμό στο ΟΑΚΑ. Ειδικότερα, ο Κώτσιρας έβγαλε φοβερή κάθετη μπαλιά και ο Ιωαννίδης νίκησε τον Ρέινα από πολύ δύσκολη γωνία για το 1-0 των «πράσινων». Το πλασέ του φορ του «Τριφυλλιού» ήταν πραγματικά αριστοτεχνικό, καθώς η έξοδος που πραγματοποίησε ο έμπειρος τερματοφύλακας της Βιγιαρεάλ ήταν εξαιρετική.

Συνεπώς, δίχως να ζοριστεί και να δυσκολευτεί ιδιαίτερα, ο Παναθηναϊκός οδηγήθηκε στα αποδυτήρια του ΟΑΚΑ δικαίως προηγούμενος με σκορ 1-0.

Το πρώτο δεκάλεπτο του 2ου ημιχρόνου ήταν… τρελό, με τη Βιγιαρεάλ να γλιτώνει από τα χειρότερα σε δύο περιπτώσεις.

Αρχικά, στο 50′ ήρθε μια τεράστια φάση για τον Παναθηναϊκό. Ο Ιωαννίδης πέρασε… όλη την άμυνα των «κίτρινων υποβρυχίων» και βρέθηκε απέναντι από τον Ρέινα, όμως ο Μαντί τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή και του στέρησε ένα βέβαιο γκολ με τάκλιν εντός περιοχής.

Μόλις 3′ αργότερα ήρθε νέα, αυτή τη φορά διπλή, ευκαιρία για τους «πράσινους». Ο Παλάσιος νικήθηκε από τον Ρέινα σε σουτ από πλάγια θέση, ενώ ο Μλαντένοβιτς έκανε πλασέ στο rebound, όμως ήταν αδύναμο, με αποτέλεσμα να παρεμβληθεί αμυντικός των Ισπανών.

Στο μεταξύ, η ομάδα του Πατσέτα προσπαθούσε να φανεί απειλητική, αλλά δεν τα κατάφερνε. Ο Παναθηναϊκός ήλεγχε πλήρως την κατάσταση στο ματς και στο 62′ λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Παλάσιος έδωσε στον Κώτσιρα ο οποίος βρέθηκε απέναντι στον Ρέινα, όμως το σουτ του έφυγε ψηλά, πάνω από τα δοκάρια.

Στο 65′ ο Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να ξεκουράσει τον πολύ καλό Ιωαννίδη, βάζοντας στο ματς τον Σπόραρ και τελικά είδε τον Σλοβένο λίγα λεπτά μετά να «κλειδώνει» μια μεγάλη νίκη για την ομάδα του. Ο Σπόραρ σε μια από τις πρώτες επαφές του με την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα εκτός περιοχής. Ο Τσέριν τον βρήκε κι εκείνος από το ύψος του ημικυκλίου σούταρε τεχνικά στη γωνία, ο Ρέινα βρήκε την μπάλα με τα ακροδάχτυλα, όμως δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ και το 2-0 στο 78′.

Έκτοτε, το «Τριφύλλι» δεν είχε απολύτως κανένα πρόβλημα να διατηρήσει το ξεκάθαρο προβάδισμά του. Απεναντίας, παραλίγο στο 90′ ο Βιλένα να κάνει το 3-0 και να μετατρέψει τη νίκη σε θρίαμβο, αλλά το σουτ που επιχείρησε εντός περιοχής έφυγε ελάχιστα δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Ρέινα.

Ακόμη, στο 90+2′ ο Αϊτόρ που είχε περάσει στο παιχνίδι έκανε μια τρομερή σέντρα-σουτ, με τον Μάγκνουσον να μη βρίσκει τη μπάλα στο δεύτερο δοκάρι για λίγα εκατοστά.

Αυτή ήταν κι η τελευταία φάση στο ματς, με τον Παναθηναϊκό να νικά τη Βιγιαρεάλ με σκορ 2-0 και να πετυχαίνει ένα τεράστιο αποτέλεσμα, βγαλμένο από τις παλιές στιγμές δόξας του συλλόγου στην Ευρώπη.

Φυσικά, το γκολ του Ιωαννίδη είναι αυτό που ανοίγει το σκορ, αλλά το γκολ του Σπόραρ για το 2-0… κλειδώνει τη νίκη για τον Παναθηναϊκό. Συνεπώς, το τέρμα του Σλοβένου κρίνεται κομβικότατο, καθώς… τελειώσει τη Βιγιαρεάλ.

Καλή κατά γενική ομολογία η διαιτησία του Πόουσον. Μοναδικό του λάθος ένα φάουλ στο 1ο ημίχρονο υπέρ της Βιγιαρεάλ, που ευτυχώς δεν στοίχισε. Κατά τα άλλα, δεν επηρέασε το ματς και στάθηκε στο ύψος του.