«Πράσινος»… ΤΥΦΩΝΑΣ, «ΙΣΟΠΕΔΩΣΕ» τον Βόλο!

-

Αγωνιζόμενος στη… Λεωφόρο Πανθεσσαλικού, ο Παναθηναϊκός συνέχισε την κυρίαρχη επέλασή του στη Super League, υποτάσσοντας τον Βόλο με σκορ 1-5 για την 10η αγωνιστική, και έκανε το 10×10 για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Βόλος (K. Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Σιέλης, Λούνα, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Μεθκίδα, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς):  Μπρινιόλι, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Σένκεφελντ, Σπόραρ, Μπερνάρ, Σάντσες, Τσέριν, Μάγκνουσον, Παλάσιος και Βέρμπιτς

Οι περίπου 15.000 φίλοι του Παναθηναϊκού, που βρέθηκαν στον Βόλο, μετέτρεψαν το Πανθεσσαλικό σε… Λεωφόρο για χάρη των παικτών του Γιοβάνοβιτς, που μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και δεν πίστευαν στα μάτια τους.

Ως εκ τούτου, φάνηκαν να είναι πιο ορεξάτοι στο ξεκίνημα του ματς, πραγματοποιώντας 3 τελικές προσπάθειες στο πρώτο 15λεπτο. Αρχικά, ο Σπόραρ με σουτ εκτός περιοχής επιχείρησε να απειλήσει στο 3′, ενώ στο 11′ έπειτα από φοβερή ενέργεια του Μπερνάρ, ο Βέρμπιτς έκανε την κεφαλιά, αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ. Ακόμη, στο 14′ ο Σλοβένος μεσοεπιθετικός φάνηκε ξανά επικίνδυνος για την εστία των γηπεδούχων, όταν με ωραία περιστροφική κίνηση στα όρια της μεγάλης περιοχής γύρισε, σούταρε στην κίνηση δυνατά και έστειλε τη μπάλα λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν.

Όσο περνούσε η ώρα, τόσο οι φιλοξενούμενοι… έσφιγγαν τον κλοιό γύρω από την εστία του Κλέιμαν. Στο 24ο λεπτό ήρθε μια ακόμη πολύ καλή στιγμή για την ομάδα του Γιοβάνοβιτς, όταν μετά από πολύ ωραίο και υπομονετικό passing game η μπάλα έφτασε εντός περιοχής στον Σπόραρ, που με γυριστό ανάγκασε τον γκολκίπερ του Βόλου να πέσει στην δεξιά γωνία του και να μπλοκάρει.

Από την άλλη, το σύνολο του Μπράτσου έδειχνε εντελώς ανήμπορο να δημιουργήσει προϋποθέσεις για γκολ μπροστά από την εστία του Μπρινιόλι, με τους «πράσινους» να μετρούν 62% κατοχή μπάλας.

Τελικά, η διαρκής και ασφυκτική πίεση του Παναθηναϊκού απέφερε καρπούς στο 39′. Τότε, μετά από εκδήλωση αντεπίθεσης στο ανοιχτό γήπεδο η μπάλα έφτασε στα πόδια του Παλάσιος, ο οποίος έκανε την κούρσα, πήγε στο «ένας με έναν» στην περιοχή και μετά από διαδοχικές προσποιήσεις πραγματοποίησε ένα… αλήτικο σουτ με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού του, για να στείλει τη μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Βόλου για το 0-1!

Το Πανθεσσαλικό Στάδιο πήρε… φωτιά, με τους οπαδούς των φιλοξενούμενων να… τρελαίνονται στις εξέδρες. Μάλιστα, πριν καν κοπάσουν οι έξαλλοι πανηγυρισμοί, ο «Τούκου»… χτύπησε ξανά. Συγκεκριμένα, στο 44ο λεπτό, λίγο πριν οι δύο ομάδες πάρουν την άγουσα για τα αποδυτήρια, ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός στόπαρε τη μπάλα με το στήθος έξω από την μεγάλη περιοχή και με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε για δεύτερη φορά τον Κλέιμαν, που δεν μπορούσε να κάνει τίποτα πέφτοντας την αριστερή γωνία του για να αποτρέψει το 0-2.

Έτσι, οι «πράσινοι», με 8 τελικές, 2 γκολ και 61% κατοχή μπάλας ολοκλήρωσαν ιδανικά το 1ο ημίχρονο της αναμέτρησης, έχοντας περιορίσει παράλληλα τους γηπεδούχους, που δεν είχαν απειλήσει καθόλου τον Μπρινιόλι.

Σε αντίθεση με ό,τι συνέβη στο 1ο ημίχρονο, ο Βόλος ήταν αυτός που φάνηκε να μπαίνει καλύτερα στην επανάληψη, όντας η μοναδική ομάδα του παιχνιδιού που δημιούργησε επικίνδυνες καταστάσεις. Ειδικότερα, η ομάδα της Μαγνησίας με αλλεπάλληλα κόρνερ άσκησε πίεση στα «πράσινα» καρέ, ενώ στο 59′ λίγο έλειψε μετά από αντεπίθεση να σημειώσει γκολ. Τότε, ο Ντέλετιτς πήγε για το τετ-α-τετ, ο Σένκεφελντ τον πρόλαβε και τον παρενόχλησε, με αποτέλεσμα ο επιθετικός του Βόλου να αργήσει να γυρίσει για τον Οζέγκοβιτς, που με σώματα μπροστά του αστόχησε εντός περιοχής.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 62ο λεπτό του αγώνα, οι γηπεδούχοι σημείωσαν ακόμη μια τελική προσπάθεια, με τον Λούνα να πιάνει δυνατή κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, στέλνοντας τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τελικά, όμως, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που πανηγύρισε και γεύτηκε για μια ακόμη φορά τη χαρά του γκολ, όταν στο 64′ μετά από σέντρα η μπάλα στρώθηκε έξω από την περιοχή στον Χαουάνκαρ, που με ευθύβολο σουτ στην κίνηση σκόραρε μετά από κόντρα, κάνοντας το 0-3! Πάντως, αρχικά ο διαιτητής Σιδηρόπουλος ακύρωσε το γκολ ως οφσάιντ, κρίνοντας ότι στη φάση συμμετέχει ο Βέρμπιτς από θέση οφσάιντ, απόφαση την οποία ανακάλεσε ορθώς με τη χρήση VAR.

Στο εν λόγω ματς, όταν το «Τριφύλλι»… σκόραρε μια φορά, «χτυπούσε» απανωτά και δεύτερη φορά. Έτσι έγινε και μετά το γκολ του Χουάνκαρ, με το 0-4 να λαμβάνει χώρα στο 67′. Ο Παλάσιος έκανε τη συρτή σέντρα από τα δεξιά, ο Σπόραρ επιχείρησε ένα απίστευτο τακουνάκι που εξουδετερώθηκε από τον Κλέιμαν, που άθελά του έστειλε τη μπάλα στον Τσέριν. Από την πλευρά του, ο Σλοβένος μέσος έδρασε ψύχραιμα, έκανε τη ντρίμπλα και μόλις βρήκε την… τρύπα πλάσαρε από κοντά, πανηγυρίζοντας έξαλλα.

Και σαν να μην έφταναν αυτά, ήρθε ο Σπόραρ στο 76′ για να προσθέσει κι εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Σλοβένος διεθνής φορ βγήκε σε τετ-α-τετ με τον Κλέιμαν, τον οποίο και δεν δυσκολεύθηκε να νικήσει, διαμορφώνοντας το άκρως εντυπωσιακό 0-5 εν μέσω καθολικής αποθέωσης.

Η δράση δεν τελείωσε. Στο 83′ ο Σένκεφελντ ανέτρεψε τον Ντέλετιτς στο όριο της μεγάλης περιοχής, με τον διαιτητή Σιδηρόπουλο να δείχνει την άσπρη βούλα συμβουλευόμενος ξανά το VAR. Την εκτέλεση του πέναλτι ανέλαβε ο Νόκαερτ, που με τσίμπημα αλά… Πανένκα μείωσε για τους γηπεδούχους σε 1-5.

Πλέον, όπως ήταν λογικό, τα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικά, καθώς το μόνο που απέμενε να προκύψει ήταν το τελικό σκορ, μιας και ο νικητής είχε ήδη κριθεί μετά το «καυτό» 10λεπτο του Παναθηναϊκού στο 2ο ημίχρονο.

Μέχρι το τελικό σφύριγμα του Σιδηρόπουλου δεν άλλαξε τίποτα. Έτσι, ο Παναθηναϊκός έκανε για πρώτη φορά στην ιστορία του το 10×10 στο ελληνικό Πρωτάθλημα, συνεχίζοντας τον… καλπασμό του προς την κατάκτηση του τίτλου.

Φυσικά, το πρώτο γκολ του Παλάσιος. Μέχρι να… ξεκλειδωθεί η άμυνα του Βόλου ο Παναθηναϊκός δεν είχε δημιουργήσει την κλασσική του ευκαιρία, παρότι είχε αρκετές τελικές. Ουσιαστικά, με την αδιανόητη ατομική του ενέργεια, ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός έδωσε στην ομάδα του το πρώτο γκολ του ματς, που σε τέτοια παιχνίδια είναι και το σημαντικότερο όλων. Τέλος, το πέναλτι του Βόλου ορθώς δίνεται.

Καλή η διαιτησία του Σιδηρόπουλου στον Βόλο. Παροτι πήγε να κάνει το… φαλτσοσφύριγμά του στο γκολ του Χουάνκαρ, όμως ορθώς ανακάλεσε την αρχική του απόφαση να το ακυρώσει, κάνοντας χρήση VAR. Ως εκ τούτου, είχε καλή απόδοση.