«Πράσινος»… σαδιστής, διέσυρε το ΠΑΟΚάκι στην Λεωφόρο!

-

Ο ΠΑΟΚ επισκέφθηκε για δεύτερη φορά σε διάστημα είκοσι ημερών την Λεωφόρο, γνωρίζοντας νέα ήττα από τον Παναθηναϊκό, αυτή τη φορά με 3-0, για την 2η αγωνιστική των play-off της Super League.

Γάντια βασικού φόρεσε ο Διούδης. Ως δεξί μπακ αγωνίστηκε ο Μολό, ενώ ως αριστερό ο Χουάνκαρ. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σένκεφελντ και Πούγγουρας.

Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο και Νιάς.

Τέλος, στην γραμμή κρούσης του Παναθηναϊκού επιλέχθηκαν οι Βιγιαφάνιες και Χατζηγιοβάνης στα «φτερά», με τον Μακέντα στην κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση κόντρα στον Παναθηναϊκό, πιέζοντας ασφυκτικά ψηλά τους «πράσινους», δίχως, όμως, να χάσει κάποια μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο τέταρτο. Στο 15′, ο Ζίβκοβιτς γύρισε από τα αριστερά, με τον Σφιντέρσκι να μην προλαβαίνει για εκατοστά να στείλει την μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Στο 21′, ο Παναθηναϊκός «χτύπησε» για πρώτη φορά, με τον Αλεξανδρόπουλο να σπαταλά σπουδαία ευκαιρία έχοντας ολόκληρο το τέρμα του Πασχαλάκη στο… πιάτο, σε φάση, όμως, η οποία θεωρήθηκε ως μη γενόμενη, αφού στο ξεκίνημά της, ο Χουάνκαρ ήταν σε θέση οφσάιντ. Στο 32′, ο Διούδης μπλόκαρε εύκολα το δυνατό σουτ του Μουργκ από τα δεξιά κι επτά λεπτά αργότερα, στο 39′, το «Τριφύλλι» άνοιξε το σκορ!

Ο Πούγγουρας πραγματοποίησε βαθιά μπαλιά προς τον Χατζηγιοβάνη, με τον τελευταία να πραγματοποιεί καταπληκτική σέντρα με τη μία προς τον Μακέντα στο δεύτερο δοκάρι, με τον Ιταλό να εκτελεί τον Πασχαλάκη από πολύ δύσκολη γωνία και να «γράφει» το 1-0.

Μετά το γκολ που δέχτηκαν, οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό και προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα. Ο ΠΑΟΚ πίεσε, πάτησε περιοχή, η εστία του Διούδη γέμισε κόσμο, με τους «πράσινους» να μην επιτρέπουν στους Θεσσαλονικείς να απειλήσουν ουσιαστικά και το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το «Τριφύλλι» να έχει το πάνω χέρι στο σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να ελέγχει τον ρυθμό της αναμέτρησης. Στο 53′, ο Ελ Καντουρί κέρδισε φάουλ σε πολύ καλό σημείο. Ο Μουργκ εκτέλεσε, ο Ίνγκασον πήρε την κεφαλιά στην «καρδιά» της «πράσινης» περιοχής, με την μπάλα να βρίσκει στα σώματα και να καταλήγει σε κόρνερ, στο οποίο ο Διούδης απομάκρυνε με γροθιές.

Στο 56′, έπειτα από γέμισμα του Χατζηγιοβάνη, ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε για χέρι του Αουγκούστο, με τον διαιτητή να συνεννοείται με το VAR και να δείχνει «παίζετε». Στη συμπλήρωση μιας ώρας από την έναρξη του αγώνα, η εικόνα του παιχνιδιού δεν είχε αλλάξει. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να βρει τρόπους να δημιουργήσει ευκαιρίες, ωστόσο έμοιαζε «μπλοκαρισμένος» από την αμυντική λειτουργία των ποδοσφαιριστών του Μπόλονι. Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός είχε ως κύριο εκφραστή των επιθέσεών του τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος, μετά την τρομερή ασίστ, έβγαλε… φτερά.

Στο 66′, ο ΠΑΟΚ έχασε σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει. Μετά την εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κατέληξε στον Κρέσπο στη μικρή περιοχή, με τον Διούδη να βγάζει ενστικτωδώς. Στη συνέχεια της φάσης, το σουτ του Ίνγκασον έφυγε άουτ.

Στο 74′, ο Μαουρίσιο αντικαταστάθηκε από τον Σάντσες και στο 78′, Ιωαννίδης και Αϊτόρ πέρασαν στις θέσεις των Μακέντα και Χατζηγιοβάνη αντίστοιχα. Στο 79′, ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματά του, με τον Βιγιαφάνιες να «εκτελεί» τον Πασχαλάκη με απευθείας εκτέλεση φάουλ, την αντίθετη γωνία, στην αντίθετη κατεύθυνση από αυτή που ήθελε να πάει εξ’ αρχής ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, που έμεινε ακίνητος!

Στο 80′, ο Ιωαννίδης παραλίγο να «γράψει» το 3-0, με το πλασέ του να απομακρύνεται από τους αμυντικούς των φιλοξενούμενων. Στο 85′, ο Αϊτόρ με ατομική ενέργεια από δεξιά μπήκε στην περιοχή, έφερε στο αριστερό και πλάσαρε σωστά για το 3-0, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του «Τριφυλλιού», ενώ στο 88′, ο Καμπετσής που μόλις είχε πάρει την θέση του Νιάς, παραλίγο να κάνει το 4-0, με τον Ροντρίγκο να σώζει την ομάδα του.

Στο 89′, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να μειώσει, όταν έπειτα από κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πέρασε απ’ όλους παράλληλα με την εστία και δεν κατέληξε στα δίχτυα. Στα λεπτά των καθυστερήσεων, Παναθηναϊκός και ΠΑΟΚ δεν δημιούργησαν κάποια άλλη αξιοσημείωτη ευκαιρία, με τον αγώνα λήγει με σκορ 3-0 υπέρ του «Τριφυλλιού»!