«Πράσινο»… γλέντι στο «μαγαζί» του Μπέου!

-

Κόντρα σε όλους και σε όλα, ο Παναθηναϊκός του Λάζλο Μπόλονι συνέχισε την «παρέλαση» στην Super League, επικρατώντας εκτός έδρας του Βόλου με 2-0 και φτάνοντας τις 5 συνεχόμενες νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Για ακόμα μια φορά την φετινή σεζόν, ο Λάζλο Μπόλονι κλήθηκε να προβεί σε αλλαγές, αφού είχε να αντιμετωπίσει τις σημαντικότατες απουσίες των ΣένκεφελντΚουρμπέλη και Αλεξανδρόπουλου.

Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Διούδης, με τους ΧουάνκαρΠούγγουραΒέλεθ και Σάντσες να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Στην μεσαία γραμμή, μαζί με τον Μαουρίσιο βρέθηκαν οι Χατζηθεοδωρίδης και Βιγιαφάνιες.

Όσον αφορά στην επιθετική τριάδα του «Τριφυλλιού», μαζί με τους Καμπετσή και Ιωαννίδη, ξεκίνησε ο Αϊτόρ.

Ο Βόλος ξεκίνησε μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μόλις στο 2ο λεπτό διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι σε χέρι του Καμπετσή, έπειτα από σουτ στην κίνηση του Μπαρτόλο, μετά από κόρνερ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR αλλά δεν καταλογίστηκε παράβαση, αφού το χέρι του Καμπετσή θεωρήθηκε σε φυσιολογική θέση κι έτσι ο διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε «παίζετε».

Στο 11′, το «Τριφύλλι» έκανε για πρώτη φορά αισθητή την παρουσία του, δίχως, όμως, να απειλήσει. Ο Βιγιαφάνιες έστειλε την μπάλα στην περιοχή των γηπεδούχων με γέμισμα από εκτέλεση φάουλ, ωστόσο ο Μαουρίσιο χρεώθηκε με επιθετικό φάουλ και η φάση τελείωσε, με τον ίδιο παίκτη, ένα λεπτό αργότερα, να πραγματοποιεί ένα εκπληκτικό τάκλιν σε σέντρα του Σάντος, προλαβαίνοντας τον Μπαρτόλο, στο δεύτερο δοκάρι της «πράσινης» εστίας.

Στο 16′, μια ωραία κίνηση και σέντρα του Σάντσες από την δεξιά πλευρά, κατέληξε στην αγκαλιά του Κλέιμαν, προ του επερχόμενου Ιωαννίδη. Στο 17′, ο Βόλος έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Έπειτα από λάθος του Βιγιαφάνιες, ο Φεράρι έκλεψε την μπάλα και πραγματοποίησε σέντρα – σουτ από θέση μέσα αριστερά, με τον Διούδη να διώχνει και την μπάλα να βρίσκει ελάχιστα και στο δοκάρι της εστίας του. Στο 19′, ήρθε η δεύτερη σπουδαία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Μπαρτόλο να «τσιμπάει» την μπάλα προ του Πούγγουρα κι αυτή να… γλείφει το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Στο 26′, ήρθε η πρώτη καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό, με την ωραία σέντρα του Καμπετσή από αριστερά και την κεφαλιά του Ιωαννίδη στο δεύτερο δοκάρι να περνάει άουτ.

Στο 27′, μια κάθετη του Βέλεθ για τον Καμπετσή, που μπήκε στην περιοχή, πρόλαβε να κοπεί από τον Μήτογλου και να καταλήξει σε κόρνερ, το οποίο πέρασε ανεκμετάλλευτο, μετά από κακή κεφαλιά του Πούγγουρα και φάουλ που καταλογίστηκε από τον διαιτητή Ευαγγέλου. Στο 33′, ο Δουβίκας έκλεψε την μπάλα από τον Πούγγουρα, γύρισε στον Σάντος, αλλά το σουτ του ήταν κακό και άστοχο, ενώ πέντε λεπτά αργότερα, στο 38′, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά μετά από σέντρα – σουτ του Χουάνκαρ, με τον Κλέιμαν να διώχνει με δυσκολία σε κόρνερ. Στο 40′, από νέο λάθος, αυτή την φορά του Βέλεθ, ο Βόλος έφυγε στην κόντρα, με τον Σάντσες να διώχνει προ του Μαρτίνες.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, στο 42′, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ, με τον Καμπετσή να βρίσκει δίχτυα για τρίτο σερί ματς. Ο Έλληνας επιθετικός σούταρε, η μπάλα κόντραρε στον Γκρίλο, άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα του Κλέιμαν, που δευτερόλεπτα πριν είχε πει «όχι» σε κεφαλιά του Μαουρίσιο.

Τέλος, στο 45′, σημειώθηκε η τελευταία καλή στιγμή του πρώτου ημιχρόνου για τους γηπεδούχους. Δουβίκας και Μπαρτόλο δεν κατάφεραν να κάνουν την προβολή, σε πρώτο και δελυτερο δοκάρι αντίστοιχα, με την σέντρα του Φεράρι να περνάει ανεκμετάλλευτη για τους Βολιώτες και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με τους «πράσινους» να προηγούνται – μάλλον… ανέλπιστα – των Θεσσαλών με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε χωρίς αλλαγές. Στο 51′, ο Βόλος συνέχισε από εκεί που είχε σταματήσει. Κυκλοφορώντας πολύ ωραία την μπάλα, αυτή κατέληξε στον αμαρκάριστο Κιάκο, ο οποίος, όμως, σούταρε πολύ άσχημα και δεν απείλησε, ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Χουάνκαρ «κιτρινίστηκε» – αρχικά – για φάουλ στον Γκρίλο.

Ο Ευαγγέλου κλήθηκε να ελέγξει την φάση στο VAR, αποφασίζοντας να αλλάξει την απόφασή του και να αποβάλει τον ποδοσφαιριστή του «Τριφυλλιού», με τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει με 10 παίκτες, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του δεύτερου μέρους.

Αξίζει να σημειωθεί ότι πριν την αποβολή, ο Αγιούμπ ήταν έτοιμος να μπει στο ματς, με την κόκκινη που δέχθηκε ο Ισπανός αριστερός οπισθοφύλακας να αναγκάζει τον Μπόλονι δώσει εντολή να ακυρωθεί η αλλαγή που είχε δρομολογηθεί. Το αριθμητικό μειονέκτημα του Παναθηναϊκού οδήγησε τον Ρουμάνο τεχνικό στην απόφαση να περάσει τον Χατζηθεοδωρίδη ως αριστερό μπακ, στη θέση του αποβληθέντος Χουάνκαρ, με τους Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες να μένουν στον κεντρικό άξονα.

Στο 60′, ο Βιγιαφάνιες εκτέλεσε φάουλ, ο Βέλεθ πήρε την κεφαλιά χωρίς να βλέπει και ο Κλέιμαν μπλόκαρε εύκολα. Πέντε λεπτά αργότερα, κόντρα στη ροή του αγώνα ξανά, οι «πράσινοι» κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους. Σε αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Μαουρίσιο, η μπάλα έφτασε στον Αϊτόρ κι ο τελευταίος τροφοδότησε τον Ιωαννίδη, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα του Βόλου.

Στο 79′, ο Μπόλονι πραγματοποίησε την πρώτη του κίνηση, με τον Χατζηγιοβάνη να αντικαθιστά τον Αϊτόρ. Στο ίδιο λεπτό, ο Διούδης σταμάτησε με διπλή προσπάθεια το σουτ του Μπάλλα και δύο λεπτά αργότερα, ο Έλληνας τερματοφύλακας βγήκε γρήγορα και μάζεψε την κάθετη πάσα του Δουβίκα.

Στο 83′, ο Καρλίτος πέρασε στη θέση του Ιωαννίδη, ενώ στο 88′, ο Βόλος απείλησε ξανά,  με τον Ρένστρα να κάνει το σουτ στην κίνηση από την πίσω ζώνη, αλλά τον Διούδη να διώχνει με τα χέρια σε κόρνερ. Στο 90′, ο Αγιούμπ αντικατέστησε τον Μαουρίσιο, ενώ στα 5 λεπτά των καθυστερήσεων δε σημειώθηκε κάτι αξιόλογο, με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί τελικά του Βόλου με 2-0 στο Πανθεσσαλικό Στάδιο, φτάνοντας τις 5 συνεχόμενες νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα.