«Πράσινη»… κανονιά στο Περιστέρι!

Στις νίκες επέστρεψε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος νίκησε τον Ατρόμητο στο Περιστέρι για την 7η αγωνιστική της Superleague με σκορ 0-1 χάρη σε γκολ του τρομερά ανεβασμένου Τάσου Χατζηγιοβάνη στο 43′!

-

Η ενδεκάδα

Το παιχνίδι

Εξαιρετικά κλειστό και… βαρετό αποδείχθηκε το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται πλήρως στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά τα αναγνωριστικά λεπτά στο Περιστέρι, ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που απείλησε πρώτος την εστία του Ατρομήτου, με τον Χατζηγιοβάνη στο 18′ να εξαπολύει ένα πολύ δυνατό σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής, αστοχώντας μόλις για λίγα εκατοστά.

Όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι… ξεθάρρευαν ολοένα και περισσότερο, με τους γηπεδούχους να διατηρούνται σε θέση άμυνας, προσπαθώντας να δημιουργήσουν προβλήματα μέσω αντεπιθέσεων.

Μετά το 25′ ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε ξανά αισθητά, με την εικόνα της αναμέτρησης να θυμίζει το πρώτο τέταρτο.

Τελικά, ύστερα από περίπου 15 λεπτά ποδοσφαιρικής… ανομβρίας, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να “σπάσει το ρόδι” και να προηγηθεί στο Περιστέρι. Συγκεκριμένα, ο Τάσος Χατζηγιοβάνης βγήκε φάτσα με το τέρμα έπειτα από πάσα του Μπουζούκη και δίχως να κάνει κοντρόλ εξαπέλυσε έναν… κεραυνό, με τη μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 0-1 (δείτε το γκολ εδώ) υπέρ του “Τριφυλλιού”.

Στο 2ο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε στον αγωνιστικό χώρο πιο συγκεντρωμένος και πιο αποφασισμένος από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος αντιμετώπισε ορισμένα αμυντικά προβλήματα, τα οποία στο ξεκίνημα της επανάληψης δεν του στοίχισαν.

Με το “καλημέρα”, ο Ταλόκα λίγο έλειψε να κάνει τη ζημιά, όταν έπειτα από ωραία ομαδική συνεργασία μπήκε στην καρδιά της “πράσινης” περιοχής, για να ανακοπεί τελευταία στιγμή από τον Γιόχανσον, ενώ λίγο αργότερα ο Μανούσος με δυνατό σουτ από κοντά αστόχησε στο 65′, με το 0-1 να παραμένει.

Από την πλευρά του, ο Παναθηναϊκός λίγα λεπτά πριν είχε πατήσει στην αντίπαλη περιοχή, με τον Χατζηγιοβάνη να ολοκληρώνει μια ωραία ατομική ενέργεια, όμως ο Μανδάς κατάφερε να αποσοβήσει τον κίνδυνο στη δεξιά πλευρά της εστίας του.

Στη συνέχεια, οι “πράσινοι” απείλησαν ξανά στο 74′, με τον Μπουζούκη να πραγματοποιεί ένα πονηρό μακρινό σουτ, το οποίο εξουδετέρωσε με δυσκολία στην αριστερή γωνία του ο γκολκίπερ των Περιστεριωτών.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα το “Τριφύλλι” κλείστηκε ακόμη περισσότερο στα καρέ του, με την ομάδα του Αναστασίου να πιέζει και να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο φινάλε του ματς.

Τελικά, αυτό δεν ήρθε ποτέ και έτσι ο Παναθηναϊκός πέρασε νικηφόρα με σκορ 0-1 από μια έδρα που παραδοσιακά τον δυσκολεύει αρκετά, επιστρέφοντας στις νίκες.