Πειραιώτικο «χειρουργείο» και ήττα στο Φάληρο!

Σε ήττα υποχρεώθηκε ο Παναθηναϊκός στο “Γ. Καραϊσκάκης” κόντρα στον Ολυμπιακό (1-0), κυρίως εξαιτίας των διαιτητικών αποφάσεων του Φινλανδού Γκεστράνιους. Καλοί οι “πράσινοι” στο 1ο ημίχρονο, παρουσίασαν κακό πρόσωπο στην επανάληψη.

-

Η ενδεκάδα

Το παιχνίδι

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε στο ντέρμπι το “Τριφύλλι”, το οποίο κόντεψε να προηγηθεί στο σκορ από νωρίς. Συγκεκριμένα, μόλις στο 7o λεπτό του αγώνα επικράτησε πανικός στην “ερυθρόλευκη” άμυνα, με τον Σα να σώζει με το δεξί χέρι και τον Μπουζούκη να ανατρέπεται εντός περιοχής, δίχως ο διαιτητής Γκεστράνιους να κρίνει πως υπήρξε κάτι επιλήψιμο, βλέποντας τη φάση στο VAR.

Έπειτα, ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να αντεπιτεθεί. Οι “ερυθρόλευκοι” με δύο σχεδόν πανομοιότυπες φάσεις προβλημάτισαν τον Διούδη, με τον Μασούρα όμως να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι.

Στο 25ο λεπτό ήρθε η μεγαλύτερη ευκαιρία του Παναθηναϊκού μέχρι εκείνο το χρονικό σημείο, με τον Χρήστο Δώνη να εξαπολύει έναν “κεραυνό” από την αριστερή πλευρά της μεγάλης περιοχής, αλλά η μπάλα προσέκρουσε στο δοκάρι και έφυγε άουτ με αρκετή δύναμη.

Η εν λόγω φάση έδωσε αυτοπεποίθηση στους “πράσινους”, οι οποίοι στο 27′ κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο τελείωμα του Γιόχανσον από τα δεξιά, όμως ο Σουηδός μπακ τροφοδοτήθηκε κάθετα από θέση οφσάιντ, με το τέρμα να ακυρώνεται από τον ρέφερι Γκεστράνιους (δείτε τις φάσεις εδώ).

Ύστερα, χρειάστηκε να φτάσουμε στο 42′ για να σημειωθεί νέα μεγάλη φάση για γκολ. Τότε, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του Σεμέδο, αλλά ο Διούδης κατάφερε και απέκρουσε εντυπωσιακά.

Τελικά, η τελευταία φάση του 1ου ημιχρόνου ανήκε στο “Τριφύλλι”, αφού στο 43′ ο Γιόχανσον πάτησε περιοχή, όντας απέναντι στον Σα, αλλά ο δεύτερος βγήκε νικητής αποκρούοντας.

Το 2ο ημίχρονο στο ξεκίνημά του δεν είχε φάσεις για γκολ, είχε όμως φάσεις που σηκώνουν αρκετή συζήτηση.

Συγκεκριμένα, στο 51′ ο Μακέντα φάνηκε να ανατρέπεται εντός μεγάλης περιοχής των “ερυθρόλευκων” από τον Μπα, με τον σέντερ μπακ του Ολυμπιακού να πατά ξεκάθαρα το πόδι του Ιταλού επιθετικού προτού διώξει τη μπάλα. Ο διαιτητής Γκεστράνιους θέλησε να δει το τι ακριβώς συνέβη στο VAR, ωστόσο για μια ακόμη φορά θεώρησε ότι δεν υπάρχει λόγος να δείξει την άσπρη βούλα (δείτε τη φάση εδώ).

Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 61′, ώστε στην επανάληψη μία από τις δύο ομάδες να φτάσει μια ανάσα από το γκολ. Δράστης ο νεοεισελθών Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος βρέθηκε ολομόναχος με τον Διούδη σε τετ α τετ, αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια των “πράσινων”, χάνοντας μια ανεπανάληπτη ευκαιρία.

Τελικά, αν και τη… γλίτωσε στο 61′, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 74′, με τον Βαλμπουενά να γεμίζει και τον Ελ Αραμπί να «πιάνει» το σουτ πάνω στην κίνηση, νικώντας τον Διούδη, που δεν μπορούσε να επέμβει, και κάνοντας το 1-0.

Μετά το γκολ οι “πράσινοι” δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν ουσιαστικά, ενώ παράλληλα ο Ολυμπιακός είχε ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία να σημειώσει γκολ, όταν στο 82‘ ο Ελαμπντελαουί πήρε την μπάλα από δεξιά από πάσα του Λάζαρου και σούταρε με το δεξί, όμως ο Διούδης έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Μέχρι και το 94′ αυτή φαινόταν ότι θα είναι η τελευταία ευκαιρία στο ματς, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να απειλήσει από στημένη φάση με κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να ολοκληρωθεί βρίσκοντας τους “πράσινους” ηττημένους με σκορ 1-0.