Πετάξτε τις φανέλες και φύγετε από ‘δω!

-

Ο Παναθηναϊκός του Λάζλο Μπόλονι κατάφερε να χάσει για τρίτη φορά σε διάστημα δεκαέξι ημερών (!) από τον ΠΑΣ Γιάννινα, σε τρίτη διαφορετική πόλη (Αγρίνιο, Αθήνα, Ιωάννινα), γνωρίζοντας την ήττα (και) στους «Ζωσιμάδες» με 1-0.

Παρά την προβληματική εικόνα του «Τριφυλλιού» στα τελευταία παιχνίδια, ο Λάζλο Μπόλονι δεν αποχωρίστηκε το αγαπημένο του 4-3-3.

Κάτω από τα δοκάρια βρέθηκε ο Διούδης. Ως δεξί μπακ αγωνίστηκε ο Σάντσες, ενώ ως αριστερό ο Χουάνκαρ. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σένκεφελντ και Πούγγουρας.

Στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Σανκαρέ, Μαουρίσιο και Βιγιαφάνιες.

Τέλος, στην γραμμή κρούσης του Παναθηναϊκού επιλέχθηκαν οι Καμπετσής και Αϊτόρ στα «φτερά», με τον Ιωαννίδη στην κορυφή.

Στα πρώτα λεπτά, ο αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων ήταν ισορροπημένος. Στο 4′, ο Μπρένερ έπεσε στην περιοχή, με τον διαιτητή να δείχνει – σωστά – «παίζετε». Πέντε λεπτά αργότερα, ήρθε η πρώτη τεράστια χαμένη ευκαιρία για τους γηπεδούχους. Στο 9ο λεπτό, λοιπόν, ο Πίρμσαν «άδειασε» τον Σάντσες, έκανε το παράλληλο γύρισμα αλλά ο Σάλιακας, προ κενής εστίας, πλάσαρε άουτ.

Δίχως να σημειωθεί κάτι άξιο αναφοράς ενδιάμεσα, στο 19′, ο ΠΑΣ Γιάννινα «άνοιξε» το σκορ. Ο Αϊτόρ προσπάθησε να αλλάξει παιχνίδι, αλλά ο Πίρσμαν έκανε την προβολή κι έκοψε, βγάζοντας… ασίστ, έστω και άθελά του, στον Μιλιντσεάνου, που έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Παναθηναϊκού για να πλασάρει τον Διούδη για το 1-0.

Στο 24′, ήρθε η πρώτη… υποψία ευκαιρίας για το «Τριφύλλι». Έπειτα από ωραία κυκλοφορία της μπάλας, ο Σάντσες δεν έκανε καλή σέντρα κι ο Ιωαννίδης δεν μπόρεσε να πιάσει καλή κεφαλιά, με την μπάλα να φεύγει παράλληλα με την εστία. Έπειτα από 35 λεπτά παιχνιδιού, ο Παναθηναϊκός έκανε την πρώτη του τελική. Μετά από εκτέλεση φάουλ του Βιγιαφάνιες, ο προωθημένος Πούγγουρας έπιασε την κεφαλιά που βρήκε λίγο στον Παντελάκη και πέρασε περίπου ένα μέτρο πάνω από το δοκάρι. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα, ο Αϊτόρ σούταρε, χωρίς να απειλήσει.

Στο 37′, ήρθε η πρώτη (αναγκαστική) αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, με τον Ενγκμπακοτό να περνάει στη θέση του τραυματία Σανκαρέ, με τον Κονγκολέζο να τοποθετείται σε ελεύθερο ρόλο πίσω απ’ τον Ιωαννίδη και τους Βιγιαφάνιες και Μαουρίσιο να αγωνίζονται ως εσωτερικοί μέσοι.

Τα επόμενα λεπτά συνεχίστηκαν χωρίς να καταγραφεί κάποια ευκαιρία για τις δύο ομάδες, με τον Παναθηναϊκό να φωνάζει – αδίκως – για πέναλτι στο 45+2′, σε μια φάση που η μπάλα βρήκε στην κοιλιά κι όχι στο χέρι του Παντελάκη. Κάπως έτσι, «Τριφύλλι» και «Άγιαξ της Ηπείρου» οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες συνέχισαν με τους ίδιους ποδοσφαιριστές που ολοκλήρωσαν το πρώτο 45λεπτο. Στο 49′, το σουτ του Βιγιαφάνιες κόντραρε και κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν, ενώ στο 62′, ο ΠΑΣ «ξεχύθηκε» στην αντεπίθεση, ο Καρτάλης έπιασε το πλασέ από τα όρια της περιοχής αλλά η μπάλα βρήκε στον Σένκεφελεντ.

Στο 67′, ο Μπόλονι αποφάσισε να ρίξει στον αγώνα τους Μακέντα και Χατζηγιοβάνη αντί των Ιωαννίδη και Αϊτόρ αντίστοιχα. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μαουρίσιο θα μπορούσε να απειλήσει από πλεονεκτική θέση, ωστόσο το «τσαφ» που έκανε, γλίτωσε τους γηπεδούχους απ’ τα χειρότερα. Στο 70′, ο ίδιος παίκτης σούταρε, ο Λοντίγκιν έδιωξε, αλλά κανένας παίκτης του Παναθηναϊκού δεν κατάφερε να πάρει το «ριμπάουντ».

Στο 72′, η κεφαλιά του Κάργα δεν ανησύχησε τον Διούδη, ενώ στο 74′, ο Χουάνκαρ πρόλαβε τον Παμλίδη, ο οποίος ερχόταν σαν… τρέιλερ για να σκοράρει, έπειτα από σέντρα του Πίρσμαν. Στο 77′, ο Ρουμάνος τεχνικός προχώρησε σε νέα αλλαγή, περνώντας τον Καρλίτος αντί του Καμπετσή.

Στο 82′, ο ΠΑΣ Γιάννινα λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Ντομίνγκες μοίρασε στον Παμλίδη που «άδειασε» τον Χουάνκαρ με τρομερή κοφτή ντρίμπλα και έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε σύριζα από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Στα τελευταία λεπτά, ο Παναθηναϊκός έδειξε διάθεση να απειλήσει, αλλά με εξαίρεση ένα πολύ μακρινό σουτ του Μαουρίσιο κι ένα του Καρλίτος που κατέληξε στο… κέντρο της πόλης, δεν κατάφερε τίποτα παραπάνω, με την αναμέτρηση να ολοκληρώνεται με σκορ 1-0 και τους «πράσινους» να γράφουν νέα… κατάμαυρη σελίδα, μέσα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα.