«Πάτησε» τη Χάποελ Μπερ Σεβά με ωραία ανατροπή ο Παναθηναϊκός!

-

Καλές εντυπώσεις άφησε ο Παναθηναϊκός στους φίλους του στο πρώτο του φιλικό ματς επί κυπριακού εδάφους, με τους «πράσινους» να νικούν με σκορ 3-1 τη Χάποελ Μπερ Σεβά, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Είμαστε όλοι εδώ, είμαστε όλοι Stoiximan

Παναθηναϊκός (Ι. Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Σάρλια, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσοκάι, Μπερνάρ, Κυριόπουλος, Σαβιέρ, Καμπετσής

Χάποελ Μπερ Σεβά (Ε. Μπάρντα): Χάρους, Νταντιά, Αμπού, Μπλόριαν, Αβίβ, Γκορντάνα, Ελίας, Ανσά, Παούν, Γιοσέφι, Σελμανί

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης δεν είχε να επιδείξει απολύτως τίποτα σε επίπεδο φάσεων για γκολ, με την πρώτη καλή στιγμή στο ματς να σημειώνεται στο 11′. Τότε, μετά από ωραία ανάπτυξη και μετάβαση από τη δεξιά στην αριστερή πλευρά, ο Μπερνάρ έστρωσε στον Χουάνκαρ, αλλά το σουτ του, από διαγώνια θέση εκτός περιοχής, πέρασε άουτ.

Λίγα λεπτά αργότερα, στο 14′, έγινε η παράλληλη σέντρα του Μπερνάρ από αριστερά, όμως ο Καμπετσής άργησε, δεν σούταρε και έχασε την μπάλα έξω από την μικρή περιοχή.

Παρότι οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που είχαν τις ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ, εν τέλει η Χάποελ Μπερ Σεβά ήταν αυτή που… χαμογέλασε πρώτη. Στο 27ο λεπτό, οι Ισραηλινοί έκαναν το 0-1, με τον Γκορντάνα να διανύει πολλά μέτρα με τη μπάλα και να πασάρει στον Σελμανί, ο οποίος γύρισε, εκτέλεσε από το σημείο του πέναλτι και βρήκε στόχο.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τοσ κορ στο 0-1, οι «πράσινοι»… έσπασαν το ρόδι στο 40′ και ισοφάρισαν. Συγκεκριμένα, το «Τριφύλλι» διαμόρφωσε το 1-1, με τον Κυριόπουλο να κλέβει την μπάλα, τον Πέρεθ να πασάρει στον Σαβιέρ, ο οποίος με σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Χαρμους, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Η τελευταία φάση για το 1ο ημίχρονο ανήκε στην Χάποελ, με τον Γκορντάνα να εκτελεί το κόρνερ από τα αριστερά, με τον Αμπαΐντ να κάνει την σκαστή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και τον Λοντίγκιν να μπλοκάρει εύκολα στο 43′.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, ο Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να κάνει αρκετές αλλαγές. Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Κρυπαράκος και Τσέριν στο ματς, αντί των Λοντίγκιν, Κώτσιρα, Χουάνκαρ, Μάγκνουσον, Μπερνάρ και Πέρεθ.

Όπως και στο 1ο ημίχρονο, έτσι και στην επανάληψη, τα πρώτα 10 λεπτά δεν επιφύλασσαν ιδιαίτερες συγκινήσεις, με τον Παναθηναϊκό να δημιουργεί την πρώτη του απειλητική κατάσταση στο 56′. Σουτ του Καμπετσή στο όριο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Μπλοριάν για να καταλήξει στον Χαρμούς.

Περίπου 9 λεπτά αργότερα, ήρθε μια πολύ καλή στιγμή για το «Τριφύλλι» με την ατομική ενέργεια του Σάντσες και το μακρινό σουτ του, που πέρασε λίγο πάνω από το τέρμα.

Η απάντηση στις ευκαιρίες δεν άργησε να έρθει από τη Χάποελ, με τον Χεμέτ να γυρίζει επικίνδυνα στο ύψος του πέναλτι και τον Σουλεϊμάνοφ να κάνει το σουτ, αλλά ο Μπρινιόλι έπεσε και μπλόκαρε στο 67′.

Πλέον, ο ρυθμός του αγώνα είχε ανέβει αισθητά, με το τελευταίο 25λεπτο του παιχνιδιού να αποδεικνύεται εξαιρετικό. Στο 68′ ο Λόπες χτύπησε τον Κυριόπουλο στο πρόσωπο μέσα στην περιοχή, σε διεκδίκηση της μπάλας, αλλά δεν καταλογίστηκε πέναλτι από τον διαιτητή Ιωάννου, ενώ στο 69′ έγινε η σέντρα σουτ από τον Σουλεϊμάνοφ, η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.

Τελικά, στο 72′ ο Παναθηναϊκός κατάφερε να γυρίσει το ματς! Το «Τριφύλλι» έκανε το 2-1, με τον Τσέριν να εκτελεί το φάουλ από δεξιά και τον Σιδερά να πατάει καλά, στέλνοντας με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Γκλέιζερ, κάνοντας την ανατροπή.

Πλέον, οι «πράσινοι» έπαιζαν με μεγάλη αυτοπεποίθηση και έτσι στο 76′ και στο 82′ απείλησαν εκ νέου με τους Κρυπαράκο και Σπόραρ να φτάνουν μια ανάσα από νέο γκολ, το οποίο έμελλε να σημειωθεί από τον Πούγγουρα λίγο αργότερα. Στο 83ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-1, με τον Σιδερά να παίρνει την κεφαλιά-πάσα στο δεύτερο δοκάρι και τον Πούγγουρα με νέα κεφαλιά, στο πρώτο αυτή την φορά, να δίνει σαφές προβάδισμα για τη νίκη στην ομαδα του.

Αν και επρόκειτο για φιλικό ματς, ο κ. Ιωάννου δεν φάνηκε να αδικεί τον Παναθηναϊκό, κυρίως στη φάση του 67ου λεπτού. Τότε, ο Κυριόπουλος δέχθηκε χτύπημα στο πρόσωπο από τον Λόπεζ, όμως κακώς δεν υποδείχθηκε η παράβαση, με τα replays να μη δικαιώνουν τον Κύπριο ρέφερι.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.