ΠΑΟΚάκι, μια ζωή θα σε… γλεντώ!

-

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αλλά ο κυνικός Παναθηναϊκός του Λάζλο Μπόλονι είχε ξανά τον… τρόπο για να πάρει αυτό που θέλει κόντρα στον «Δικέφαλο» (2-1) και να παραμείνει «ζωντανός» στη «μάχη» της πρώτης τετράδας, πριν από την έναρξη των play-off.

Γάντια βασικού φόρεσε ο Διούδης. Ως δεξί μπακ αγωνίστηκε ο Μολό, ενώ ως αριστερό ο Χουάνκαρ. Κεντρικό αμυντικό δίδυμο αποτέλεσαν οι Σένκεφελντ και Πούγγουρας.

Στη μεσαία γραμμή βρέθηκαν οι Αγιούμπ, Μαουρίσιο και Νιάς.

Τέλος, στην γραμμή κρούσης του Παναθηναϊκού επιλέχθηκαν οι Βιγιαφάνιες και Χατζηγιοβάνης στα «φτερά», με τον Μακέντα στην κορυφή.

Ο ΠΑΟΚ ήταν στη σέντρα του ντέρμπι και είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, προσπαθώντας να γίνει απειλητικός απ’ την αρχή. Επιτιθέμενος κυρίως από τα αριστερά, ο «Δικέφαλος» πίεζε ψηλά και προσπαθούσε να κλείσει τον Παναθηναϊκό, ο οποίος δυσκολευόταν να κυκλοφορήσει την μπάλα στο δικό του μισό.

Στο 13′, ένα σουτ του Ελ Καντουρί, από… ριμπάουντ σε προσπάθεια του Σβιντέρσκι, κατέληξε ψηλά. Στο 17′, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με το γέμισμα από αριστερά του Σβαμπ και την… άτσαλη προσπάθεια του Ζίβκοβιτς, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Διούδη.

Στο 27′, έπειτα από λάθος του Χουάνκαρ και προώθηση του Ελ Καντουρί, ο Ζίβκοβιτς από δεξιά έκανε κίνηση κεντρικά, έφερε την μπάλα στο αριστερό, σούταρε με εσωτερικό φάλτσο, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, στο 30′, ο Κρέσπο έφτασε μέχρι την περιοχή του Παναθηναϊκού, σούταρε, αλλά αστόχησε για… εκατοστά.

Στο 33′, ο ΠΑΟΚ εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, με τον Βιεϊρίνια, ο Πούγγουρας έδιωξε, η μπάλα κατέληξε στον Τζόλη, με το σουτ του τελευταίου να είναι άστοχο, ενώ τέσσερα λεπτά μετά, μια κεφαλιά του ίδιου παίκτη πέρασε εκτός εστίας.

Κόντρα στην ροή του αγώνα, στην πρώτη του τελική προσπάθεια στο ματς, ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ στο 39′, έπειτα από σέντρα ακριβείας του Χατζηγιοβάνη από δεξιά και κεφαλιά του Μακέντα, που νίκησε στον αέρα τον Ίνγκασον κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ζίβκοβιτς. Κάπως έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια, με τον Παναθηναϊκό να προηγείται του ΠΑΟΚ με 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες επανήλθαν στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου χωρίς αλλαγές.

Στο 48′, ένα σουτ του Τζόλη, μέσα από την περιοχή και πλάγια αριστερά, ήταν εντελώς άστοχο και στο 51′, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πολύ κοντά στο 2-0 σε φάση που τελικά ο Μακέντα υποδείχθηκε σε θέση οφσάιντ. Από πάσα του Αγιούμπ, ο Ιταλός έφυγε προς την αντίπαλη περιοχή, έκανε το γύρισμα στον Χατζηγιοβάνη, ο 24χρονος εξτρέμ δεν πρόλαβε την μπάλα, όμως ο ρέφερι υπέδειξε τελικά τον Ιταλό σε θέση οφσάιντ.

Στο 54′, ο Μακέντα ζήτησε αλλαγή κι αποχώρησε με πόνους στο αριστερό του πόδι, με τον Ιωαννίδη να τον αντικαθιστά. Στο 56′, ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει, με τον Σβιντέρσκι να μην απλώνει το πόδι σε πάσα του Τζόλη από αριστερά. Δύο λεπτά αργότερα, ο Σβιντέρσκι σούταρε η μπάλα κόντραρε στον Πούγγουρα και κατέληξε κόρνερ, με τον Διούδη να μπλοκάρει εύκολα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 61′, έπειτα από νέο κόρνερ του «Δικεφάλου», ο Διούδης έκανε κακή έξοδο, η μπάλα έμεινε «ζωντανή» στην περιοχή του Παναθηναϊκού, με τον Έλληνα τερματοφύλακα να επανέρχεται στην φάση και να την «καθαρίζει».

Στο 69′, το «Τριφύλλι» λίγο έλειψε να διπλασιάσει τα τέρματά του με φοβερό γκολ του Αγιούμπ. Από δεύτερο γέμισμα του Χατζηγιοβάνη μετά από κόρνερ και απομάκρυνση της μπάλας από την άμυνα, ο Αγιούμπ επιχείρησε ένα εξαιρετικό σουτ με το αριστερό, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ζίβκοβιτς.

Στο 74′, ο Παναθηναϊκός υποχρεώθηκε σε νέα αναγκαστική αλλαγή, με τον Ενγκμπακοτό να περνάει στη θέση του τραυματία Αγιούμπ και επτά λεπτά αργότερα, ο Μπόλονι προχώρησε σε τρίτη (!) αναγκαστική αλλαγή, με τον Καρλίτος να αντικαθιστά τον Χατζηγιοβάνη.

Στο 82′, το «Τριφύλλι» διπλασίασε τα τέρματά του! Ο Χουάνκαρ από αριστερά άνοιξε στον Καρλίτος, αυτός κατάφερε στην περιοχή να φέρει στο δεξί και να γυρίσει στον Ενγκμπακοτό, εκείνος ολομόναχος έχασε την ευκαιρία μπροστά από τον Ζίβκοβιτς, όμως ο Ιωαννίδης από δεξιά με το «ριμπάουντ» σκόραρε για το 2-0.

Στο 84′, το ματς… πήρε φωτιά. Από κακή έξοδο του Διούδη, ο Σβιντέρσκι με το κεφάλι πήρε την μπάλα κι έφυγε από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Κρμέντσικ σκόραρε με προβολή.

Στη συνέχεια του αγώνα, ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να κυνηγήσει την ισοφάριση, πάτησε περιοχή και απείλησε, ωστόσο οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν την απαραίτητη ψυχραιμία και το απαιτούμενο καθαρό μυαλό, κράτησαν το υπέρ τους 2-1 κι έβαλαν… φωτιά στη «μάχη» για την πρώτη τετράδα, πριν από την έναρξη των play-off.