ΠΑΟΚ προσκύνα, ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΑΘΗΝΑ!

-

Σε έναν άτυπο… τελικό για τον Παναθηναϊκό, που τα είχε όλα, οι «πράσινοι» κατάφεραν να «λυγίσουν» τον ΠΑΟΚ στη «φλεγόμενη» Λεωφόρο με σκορ 2-1 για την 3η αγωνιστική των Play-Offs της Super League, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την κατάληψη της 4ης ή της 3ης θέσης!

Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Βέλεθ, Σένκεφελντ, Πέρεθ, Γκατσίνοβιτς, Βιγιαφάνιες, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Σάστρε, Βιεϊρίνια, Βαρέλα, Ίνγκανσον, Κούρτιτς, Τσιγγάρας, Ελ Καντουρί, Ζαμπά, Α. Ζίβκοβιτς, Άκπομ.

Με μεγάλη αγωνιστική ένταση και πολύ καλό ρυθμό ξεκίνησε το παιχνίδι στη Λεωφόρο. Από τη μία, ο Παναθηναϊκός με το «καλημέρα» πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ από την άλλη ο ΠΑΟΚ περίμενε τον αντίπαλό του στο δικό του μισό, όντας συμπαγής, με σκοπό να απειλήσει στην αντεπίθεση.

Μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα, ο «Δικέφαλος του Βορρά» λίγο έλειψε να βρεθεί μπροστά στο σκορ, κόντρα στη ροή του ματς. Έπειτα από αντεπίθεση, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τελική προσπάθεια, με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Βέλεθ, το οποίο, όμως, ήταν κολλημένο στο σώμα του. Ο διαιτητής Πελίτο αρχικά έδειξε την άσπρη βούλα, αλλά κλήθηκε από το VAR να ξαναδεί τη φάση. Τελικά, στη συνέχεια αναθεώρησε ορθά την αρχική του απόφαση και δεν υπέδειξε παράβαση.

Μετά την παρολίγον ψυχρολουσία, οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και ξεκίνησαν να αυξάνουν την πίεση προς τα καρέ του Πασχαλάκη. στο 12′ ο Παλάσιος ανακόπηκε στα όρια της περιοχής από τον Έλληνα γκολκίπερ, ενώ αμέσως μετά, ύστερα από φάση διαρκείας οι γηπεδούχοι έφτασαν σε 3 τελικές, δίχως αποτέλεσμα.

Λίγο αργότερα οι Θεσσαλονικείς επιχείρησαν να απαντήσουν, όταν στο 20′, και πάλι έπειτα από αντεπίθεση, έγινε η σέντρα στο 2ο δοκάρι, με τον Ζαμπά να κάνει το γυριστό στον αέρα, αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ, όντας εντελώς αμαρκάριστος εντός περιοχής.

8 λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός στάθηκε πολύ άτυχος. Στο 28′ ο Βιγιαφάνιες έπεσε στο χορτάρι, δείχνοντας να πονάει, και αναγκάστηκε να γίνει αλλαγή από πολύ νωρίς, δίνοντας τη θέση του στον Αλεξανδρόπουλο, με την Γιοβάνοβιτς να… πονοκεφαλιάζει. Την ίδια στιγμή, οι συνεχείς διακοπές στο ματς έριξαν αισθητά τον γρήγορο ρυθμό που υπήρχε προηγουμένως.

Κι ενώ η ατυχία είχε κάνει την εμφάνισή της στο «πράσινο» στρατόπεδο, η ομάδα του Γιοβάνοβιτς κατάφερε να πάει… κόντρα στη γκίνια και να προηγηθεί στο σκορ! Συγκεκριμένα, στο 34ο λεπτό ο Παλάσιος επιχείρησε μια φοβερή σέντρα – «ξυράφι», βρίσκοντας ιδανικά τον Αϊτορ στο 2ο δοκάρι. Εκεί, δεν μπορούσε κανείς να παρεμποδίσει τον Ισπανό εξτρέμ, που πετάχτηκε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του εμβρόντητου Πασχαλάκη, για το 1-0 μέσα σε κλίμα αποθέωσης στη Λεωφόρο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο ρυθμός στο ματς είχε ανέβει ξανά αισθητά, με τη μπάλα να μεταφέρεται συνεχώς από τη μία εστία στην άλλη. Ο Παναθηναϊκός είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του λίγα λεπτά αργότερα, όμως το πλασέ του Αϊτόρ εντός περιοχής δεν ήταν δυνατό, με αποτέλεσμα να μπλοκαριστεί σταθερά από τον Πασχαλάκη. Ο ΠΑΟΚ είχε κι αυτός μια σπουδαία ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 40′, με τον Άκπομ να αστοχεί απελπιστικά από πάρα πολύ κοντά, σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής, απογοητεύοντας τον Λουτσέσκου.

Μέχρι το τέλος του 1ου ημιχρόνου δεν υπήρξε κάτι το αξιοσημείωτο, με τον Παναθηναϊκό να οδηγείται στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0.

Παρότι «έκλεισε» ιδανικά το 1ο ημίχρονο, το «Τριφύλλι» εμφανίστηκε… μουδιασμένο στο πρώτο 10λεπτο στο 2ο ημίχρονο. Έτσι, ο ΠΑΟΚ κατά τη διάρκεια αυτού του χρονικού διαστήματος δημιούργησε τρεις πολύ μεγάλες ευκαιρίες για γκολ.

Αρχικά, στο 48′ ο Μπρινιόλι χρειάστηκε να πραγματοποιήσει μια τρομερή εκτίναξη για να αποσοβήσει το γκολ έπειτα από δυνατό μακρινό σουτ του Κούρτιτς, ενώ στη συνέχεια μετά την εκτέλεση του κόρνερ ο Τσιγγάρας έκανε το σουτ από κοντινή απόσταση, όμως έστειλε τη μπάλα άουτ, καθώς δεν τη βρήκε καλά.

Έπειτα, στο 52′ η άμυνα του Παναθηναϊκού βρέθηκε εντελώς εκτεθειμένη, με τον Ελ Καντουρί να γίνεται κάτοχος της μπάλας στην καρδιά της «πράσινης» περιοχής, έχοντας… πιάτο την εστία, αλλά το πλασέ του έφυγε μόλις λίγα χιλιοστά δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μπρινιόλι.

Αφότου πέρασε το πρώτο 10λεπτο αναίμακτα για τον Παναθηναϊκό, οι παίκτες του Γιοβάνοβιτς ανέβασαν την απόδοσή τους, ισορρόπησαν το ματς και τελικά δικαιώθηκαν, αφού στο 65′ ευτύχησαν να πανηγυρίσουν το 2-0 με εξαιρετικό τρόπο. Ειδικότερα, μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα πήρε ύψος και έφτασε στον Χουάνκαρ, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής πραγματοποίησε ένα ασύλληπτο σουτ στην κίνηση, με τη μπάλα να «καρφώνεται» με δύναμη στα δίχτυα του Πασχαλάκη, που δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα!

Έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους, οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερα τρεξίματα και πίεζαν αρκετά. Όμως, κόντρα στη ροή του ματς σε εκείνο το χρονικό σημείο, ο ΠΑΟΚ βρήκε τον τρόπο να μειώσει. Έπειτα από μια ακόμη αντεπίθεση, ο Κούρτιτς στο 70′ έκανε τη σέντρα προς το 2ο δοκάρι, με δύο παίκτες των φιλοξενούμενων να μην καταφέρνουν να βρουν τη μπάλα, παρότι κινήθηκαν προς αυτή. Τελικά, εκείνη έφτασε στον Ζίβκοβιτς, που έκανε το κοντρόλ και το δυνατό σουτ από πολύ κοντά, αλλά γωνιακά, με τον Μπρινιόλι να επεμβαίνει αλλά να μην καταφέρνει να αποτρέψει το 2-1. Μάλιστα, η φάση εξετάστηκε από το VAR για οφσάιντ.

To γκολ του ΠΑΟΚ φάνηκε να αποσυντονίζει αρκετά τους «πράσινους», που έδειχναν φοβισμένοι στο χορτάρι, στην προσπάθεια να διαφυλάξουν το εύθραυστο προβάδισμά τους μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Από την δική του πλευρά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» είχε ανεβάσει αισθητά στροφές και προσπαθούσε με κάθε δυνατό τρόπο να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ασκώντας μεγάλη πίεση στα «πράσινα» καρέ.

Πάντως, μέχρι το 85ο λεπτό όλα κυλούσαν ομαλά για τον Παναθηναϊκό, παρότι βρισκόταν υπό πίεση. Τότε, οι «μελανόλευκοι» ζήτησαν πέναλτι για χέρι, με τον διαιτητή Πελίτο να διακόπτει το ματς για να συμβουλευτεί το VAR μέσω ενδοεπικοινωνίας, δείχνοντας εν τέλει κόρνερ κι όχι πέναλτι, ορθώς.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 5, με την ομάδα του Λουτσέσκου να τα παίζει όλα για όλα για το 2-2. Οι «πράσινοι» μετά από πάρα πολύ ώρα βρήκαν τον τρόπο να απειλήσουν και πάλι. Στο 93′ έπειτα από αντεπίθεση η μπάλα έφτασε στον Βιτάλ, που είχε μπει ως αλλαγή, με τον Βραζιλιάνο να εξαπολύει ένα σουτ… δυναμίτη, με τον Παναθηναϊκό να κερδίζει κόρνερ.

Τελικά, μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Πελίτο δεν άλλαξε κάτι στον πίνακα του σκορ, με το «Τριφύλλι» να αντέχει στην πίεση, να διατηρεί το υπέρ του 2-1 και να παίρνει μια άκρως σημαντική, αλλά συνάμα και αγχωτική νίκη στη Λεωφόρο!

Το γκολ του ΠΑΟΚ, με το οποίο μείωσε σε 2-1, άγχωσε πάρα πολύ τους γηπεδούχους, που μετά το δικό τους γκολ είχαν αποκτήσει το μομέντουμ. Για παραπάνω από 20 λεπτά, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε υπό σφοδρή πίεση, ενώ αν ο Ζίβκοβιτς δεν ευστοχούσε, όλα θα ήταν πολύ πιο απλοϊκά για τους παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς.

Καλή σε γενικές γραμμές η διαιτησία του Πελίτο στη Λεωφόρο. Σφύριξε στο λεγόμενο 50-50 στο μέτρο του δυνατού, ενώ στις κρίσιμες και δύσκολες φάσεις συμβουλεύτηκε το VAR. Ορθώς δεν καταλόγισε πέναλτι υπέρ του ΠΑΟΚ σε δύο περιπτώσεις, οι οποίες θα μπορούσαν να άλλαζαν τα πάντα αν γινόταν λάθος.