ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 0-1: Έκανε… έρωτα στην Τούμπα ο Παναθηναϊκός!

-

Ο Παναθηναϊκός έκανε εξαιρετικό ματς στην Τούμπα, κυριάρχησε στο μεγαλύτερο μέρος απέναντι στον ΠΑΟΚ και με γκολ του Σπόραρ πήρε τεράστιο «διπλό» με 0-1 στον πρώτο ημιτελικό! Αποβλήθηκε ο Μπακασέτας.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Koτάρσκι, Ότο, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβάμπ, Τσιγγάρας, Α. Ζίβκοβιτς, Μάρκος Αντόνιο, Ντεσπόντοφ, Μπράντον.

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Παλάσιος, Σπόραρ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν σαφώς καλύτερος στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, πήρε την κατοχή στο ξεκίνημα και προσπάθησε αρκετές φορές να προσεγγίσει την αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη… επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ ήρθε με μια κάθετη στον Σπόραρ που δεν έκανε καλό κοντρόλ, ενώ στο 8′ ο Μπερνάρ πήρε την μπάλα από το γύρισμα του Μλαντένοβιτς, αλλά ενώ ήταν σε σημείο να εκτελέσει έκανε μια αχρείαστη προσποίηση και κλείστηκε.

Στο 12′ ο Μλαντένοβιτς έκανε το βολέ σε φάση που ξεκίνησε από κόρνερ αλλά έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά, ενώ αμέσως μετά ήρθε η πρώτη ευκαιρία του ΠΑΟΚ. Ο Σέρβος μπακ δεν κατάφερε να κόψει τον Ζίβκοβιτς, ο οποίος έκανε την σέντρα και βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Ντεσπόντοφ, με την προβολή του να καταλήγει άουτ. Δύο λεπτά μετά, στο 15′, ο Μλαντένοβιτς είχε ξανά κακή επιστροφή και ο Ζίβκοβιτς έβγαλε την κάθετη για τον Τόμας, με τον Ντραγκόφσκι να προλαβαίνει να βγει και να μπλοκάρει.

Ο ΠΑΟΚ είχε πάρει τα ηνία και στο 21′ ο Ντραγκόφσκι έκανε μεγάλη επέμβαση με τα πόδια στο σουτ του Μπράντον Τόμας, στην πρώτη πραγματικά πολύ μεγάλη ευκαιρία της αναμέτρησης. Ο Μπακασέτας προσπάθησε να αιφνιδιάσει τον Κοτάρσκι με ένα επικίνδυνο κόρνερ στο 28′, χωρίς επιτυχία, με τους «πράσινους» πάντως να ισορροπούν και πάλι την κατάσταση, σε ένα ματς όπου αμφότερες οι ομάδες έδιναν έμφαση στα ανασταλτικά τους καθήκοντα.

Στο 32′ ο Παλάσιος πήρε την μπάλα από τον Μπερνάρ και είχε χώρο, όμως άργησε λίγο και τελικά επιχείρησε ένα σουτ από μακριά, με την μπάλα να κοντράρει στα σώματα. Η μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 35′, με τον Μπερνάρ να σουτάρει μέσα από την περιοχή και να κερδίζει τελικά κόρνερ, μετά από κόντρα. Στην εξέλιξη της φάσης ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να βγάλει τετ-α-τετ μετά από άουτ του Κοτάρσκι, όμως ο Μλαντένοβιτς έκανε φοβερή κούρσα και πρόλαβε να πάρει την μπάλα και να κερδίσει το φάουλ. Αξίζει βέβαια να σημειωθεί πως όταν ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ έκανε το βολέ, η μπάλα βρισκόταν σε κίνηση, επομένως έπρεπε να δοθεί επανάληψη.

Ο Γεντβάι δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής στο 40′ αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Ντραγκόφσκι δεν έδιωξε καλά την μπάλα με τις γροθιές του, όμως το σουτ που έκανε ο Τόμας στο «ριμπάουντ» πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο μέρος, με το 0-0 να «σφραγίζει» τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών των δύο ομάδων.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο δεύτερο μέρος χωρίς αλλαγές, με τον Αράο να χάνει μεγάλη ευκαιρία στο 47′, όταν βρέθηκε μέσα στην περιοχή του ΠΑΟΚ και έκανε το δυνατό σουτ, με τον Μιχαηλίδη να παρεμβαίνει στην πορεία της μπάλας και να την διώχνει σε κόρνερ. Το «Τριφύλλι» πάντως ήταν πολύ ανώτερο στα πρώτα λεπτά της επανάληψης και στο 53′ κατάφερε να βρει το γκολ που άξιζε.

Σε μια φάση που ξεκίνησε από τον Ντραγκόφσκι, το «Τριφύλλι» ξεδίπλωσε όλες τις επιθετικές του αρετές. Η κυκλοφορία της μπάλας ήταν υποδειγματική και οι Μπακασέτας, Τσέριν, Σπόραρ, Μπερνάρ και Κώτσιρας έπαιξαν την μπάλα με την μία, με τον Έλληνα μπακ να κάνει την σέντρα από δεξιά. Ο Μπερνάρ πήρε την κεφαλιά, ο Κοτάρσκι απέκρουσε, αλλά ο Σπόραρ στο… ριμπάουντ δεν δυσκολεύτηκε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

Με την συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Σλοβένος φορ «άγγιξε» και το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, όταν με εκπληκτική ντρίμπλα απέφυγε δύο αμυντικούς και σούταρε δυνατά στην γωνιά, με τον Κοτάρσκι να πετάγεται στην γωνία του και να αποκρούει. Στο 66′ ο Σπόραρ έκανε ένα νέο μακρινό σουτ, όμως και πάλι ο αντίπαλος τερματοφύλακας έδιωξε με δυσκολία.

Στο 74′ ο Τερίμ έβαλε τον Ζέκα αντί του Σπόραρ, με τον Μπακασέτα να ανεβαίνει στην κορυφή της επίθεσης, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ντραγκόφσκι έκανε σπουδαία απόκρουση σε κεφαλιά του Σαμάτα. Στο 80′ Μπακασέτας και Τάισον είχα… κοκκορομαχία, με τον Ολλανδό διαιτητή να αποβάλει σωστά και τους δύο και να αφήνει και τις δύο ομάδες με 10 παίκτες, με το «Τριφύλλι» να χάνει έτσι και το… ψευτοεννιάρι του.

Λίγο μετά ο Τερίμ έβαλε Σένκεφελντ, Χουάνκαρ και Βαγιαννίδη, αντί των Τσέριν, Μπερνάρ και Μλαντένοβιτς, με τον Παναθηναϊκό να χάνει μεγάλες ευκαρίες με τον Μαντσίνι στο 88′ και το 89′!

Ο ΠΑΟΚ πήγε να ισοφαρίσει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με ένα σουτ του Μεϊτέ που κόντραρε σε δύο παίκτες, άλλαξε πορεία και τελικά κατέληξε στο δοκάρι, με τον Παναθηναϊκό να κρατάει το 0-1 μέχρι το σφύριγμα της λήξης και να κάνει τεράστιο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου.

Το ΥΠΕΡΟΧΟ γκολ του Αντράζ Σπόραρ, μετά από ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΗ συνεργασία σχεδόν όλης της ομάδας, ήταν αυτό που… ξεκλείδωσε το ματς και οδήγησε σε μια τεράστια νίκη, που φέρνει την ομάδα πολύ κοντά στον τελικό του Κυπέλλου.

Μέτριος ο Ολλανδός, Άλαρντ Λίντχαουτ, που έκανε λάθη και στις υποδείξεις του αλλά και στον πειθαρχικό έλεγχο. «Χάρισε» κάποιες κάρτες και στις δύο ομάδες, δεν είδε ότι η μπάλα κινούταν στο άουτ του Κοτάρσκι που πήγε να βγάλει τετ-α-τετ και γενικά ήταν διστακτικός και δεν κατάφερε να επιβληθεί. Οι δύο κόκκινες που έδωσε ήταν σωστές, όμως και μετά από εκεί έχασε εντελώς το ματς και έκανε τεράστια λάθη όσον αφορά τις κάρτες.