Παναθηναϊκός στον… αυτόματο, δεν κερδίζει ΚΑΝΕΝΑΝ!

-

Τι κι αν προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τον Τετέ; Ο μίζερος Παναθηναϊκός του Αλόνσο δεν κατάφερε να κερδίσει ούτε τον Άρη στην έδρα του, πετώντας ξανά στα «σκουπίδια» τα… δώρα που του έκαναν ΑΕΚ και Ολυμπιακός.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Ντιέγκο Αλόνσο): Ντραγκόφσκι, Ίνγκασον, Γεντβάι, Βαγιαννίδης, Μλαντένοβιτς, Αράο, Τσέριν (73′ Ουναΐ), Μπακασέτας, Τετέ, Πελίστρι (72′ Τζούριτσιτς), Γερεμέγεφ (61′ Ιωαννίδης).

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Βέλεθ (75′ Φαμπιάνο), Μπράμπετς, Μάγιο, Φρίντεκ (57′ Χουάνκαρ), Μόντσου, Σιφουέντες, Μανού Γκαρθία (75′ Νταρίντα), Ντιαντί, Σίστο (57′ Σαβέριο), Μορόν (83′ Κουάισον).

Η πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού ήρθε στο 4′, όταν ο Γερεμέγεφ επιχείρησε σουτ, το οποίο κατέληξε στα χέρια του Κουέστα. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός συνέχισε να έχει τον έλεγχο της μπάλας, ενώ ο Άρης προσπαθούσε να ανακόψει την επιθετική ανάπτυξη των γηπεδούχων με βαθιές μπαλιές και οργανωμένη άμυνα.

Στο 10′, μια όμορφη συνεργασία στα δεξιά για τον Παναθηναϊκό οδήγησε σε σουτ του Μπακασέτα, που όμως κόντραρε στα σώματα των αμυντικών. Ο Άρης είχε τη δική του καλή στιγμή στο 31′ με γρήγορη αντεπίθεση, αλλά η τελική πάσα του Μανού Γκαρθία ήταν κακή και η ευκαιρία χάθηκε.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει, κερδίζοντας διαδοχικά κόρνερ και φάουλ σε καλές θέσεις, αλλά δεν κατάφερε να βρει τη μεγάλη φάση μέχρι το 38′. Τότε, ο Τετέ, με μια εξαιρετική ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή και εκτέλεσε με το εξωτερικό φάλτσο τον Κουέστα για να γράψει το 1-0, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε κιόλας το πρώτο ημίχρονο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Άρης είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο 46′, όταν το σουτ του Σίστο βρήκε πάνω στον Ίνγκασον, που έβαλε σωτήρια την κόντρα, αποτρέποντας το γκολ. Ο Παναθηναϊκός απάντησε άμεσα και στο 54′ έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Μπακασέτας έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα, βρίσκοντας τον Γερεμέγεφ σε θέση βολής, αλλά ο Σουηδός επιθετικός δεν κατάφερε να πλασάρει τον Κουέστα, που απέκρουσε καθοριστικά, κρατώντας το σκορ στο 1-0.

Ο νεοεισελθόντας Ιωαννίδης στο 64′ απείλησε για πρώτη φορά έπειτα από φανταστική κάθετη πάσα του Μπακασέτα (εξαιρετικός σε όλο το ματς ο υπαρχηγός), ενώ νέα καλή στιγμή ήρθε στο 69′ με το συρτό πλασέ του Τετέ μέσα από την περιοχή να αναγκάζει σε επέμβαση τον Κουέστα.

Τα πάντα στράβωσαν στο 72ο λεπτό, όταν ο Άρης ισοφάρισε με άπιαστο τελείωμα του Μορόν, βάζοντας για τα καλά δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Στο 80′ οι «πράσινοι» έχασαν τρομερή ευκαιρία για το 2-1 με πλασέ του Ιωαννίδη, όμως ο Κουέστα ήταν ξανά εκεί για να του πει «όχι». Δυστυχώς για το «Τριφύλλι» το σκορ δεν άλλαξε ποτέ μέχρι το φινάλε, παρά την τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 90+6′ με τον Τζούριτσιτς.

Η στιγμή που ο Μορόν με το τρομερό τελείωμά του ισοφαρίζει, σ’ ένα σημείο ειδικά που ο Άρης δεν έμοιαζε καθόλου απειλητικός στην εστία του Ντραγκόφσκι.

Ο Γερμανός Σβάιερ ήταν δίκαιος στην κρίση του, επιβλήθηκε στο ματς από την αρχή και γενικώς είχε μια παρουσία που, όπως πάντα κανονικά θα έπρεπε, πέρασε απαρατήρητη.