Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-2: ΠΟΛΩΝΟΣ ΘΕΟΣ ΤΟΝ ΕΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ!

-

Ο Παναθηναϊκός πήγε το ματς με τον ΠΑΟΚ στα πέναλτι με γκολάρα στην εκπνοή της παράτασης, παρά την τραγική του εικόνα και την άθλια διαιτησία, και εκεί με ΗΡΩΑ τον Ντραγκόφσκι πήρε ΕΠΙΚΗ πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου!

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα, Βιλένα, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου):  Κοτάρσκι, Ότο, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα, Μεϊτέ, Σβαμπ, Α. Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Τάισον, Τόμας.

Το ματς ξεκίνησε με τραυματισμό για τον ΠΑΟΚ στο δεύτερο λεπτό, αφού ο Μιχαηλίδης αντιεμτώπισε ένα μυϊκό πρόβλημα και ένα λεπτό αργότερα αντικαταστάθηκε από τον Κουλιεράκη. Ο ρυθμός πάντως δεν ήταν καλός, με την βροχή να μην ευνοεί τις προσπάθειες των δύο ομάδων και το θέαμα να είναι κακό στο πρώτο τέταρτο.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» έδειχνε διάθεση να πιέσει περισσότερο, με την πρώτη… καθαρή ευκαιρία να έρχεται στο 14′, όταν ο Σβαμπ βρέθηκε αμαρκάριστος στην περιοχή του Παναθηναϊκού και πήρε την κεφαλιά, με τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει εντυπωσιακά. Ένα λεπτό μετά το πρέσινγκ του «Τριφυλλιού» είχε αποτέλεσμα, με τον Ιωαννίδη να στρώνει με το κεφάλι στον Παλάσιος και τον τελευταίο να κερδίζει κόρνερ, αφού το σουτ του κόντραρε.

Μέχρι το 30′ δεν υπήρξε τίποτα αξιοσημείωτο, με τους «πράσινους» να βγάζουν σε εκείνο το σημείο μια ωραία συνεργασία με Ιωαννίδη και Παλάσιος, όμως ο Αργεντινός ήταν σε θέση οφσάιντ, με το τελείωμά του πάντως να καταλήγει ούτως ή άλλως άουτ. Η μεγάλη ευκαιρία που είχαν οι γηπεδούχοι να απειλήσουν ήρθε στο 36′, όταν ο Παλάσιος άνοιξε στον Ιωαννίδη, όμως ο Έλληνας φορ έκανε ένα αχρείαστο κοντρόλ και δεν κατάφερε να πλασάρει όπως θα ήθελε.

Στο επόμενο λεπτό ο Κοτάρσκι μπλόκαρε το πλασέ του Μπακασέτα έξω από την περιοχή, ενώ στο 39′ ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει. Ο Τόμας έκανε την ενέργεια και εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, όμως ο Ζέκα με σωτήριο τάκλιν έστειλε την μπάλα κόρνερ. Στην τελευταία καλή στιγμή του πρώτου μέρους, ο Ζίβκοβιτς έκανε το σουτ στο 45+1′, όμως η μπάλα πέρασε αρκετά άουτ.

Ανάλογο ήταν το ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος, με τον ΠΑΟΚ να είναι πιο επιθετικός και στο 49′ να χάνει νέα καλή στιγμή. Αρχικά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε το πλάγιο σουτ του Μπράντον Τόμας, ενώ στο… ριμπάουντ ο Γεντβάι έκανε σωτήρια παρέμβαση και έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ, με τους «πράσινους» να μην έχουν πάντως καλή παρουσία στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 57′ ήρθε και ο τραυματισμός του καλύτερου παίκτη της ομάδας, με τον Γεντβάι να βγαίνει εκτός αγώνα αναγκαστικά και τον Σένκεφελντ να παίρνει την θέση του, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο. Δύο λεπτά μετά πάντως κανονικά θα έπρεπε να έχουν αλλάξει οι αριθμητικές ισορροπίες, με τον Σβαμπ να κάνει προβολή στον Μπακασέτα, αλλά τον ρέφερι να μην του βγάζει την κίτρινη κάρτα, όπως είχε κάνει και για την αγκωνιά του στον Ιωαννίδη. Κάπως έτσι, ο Αυστριακός χαφ συνέχισε να παίζει χωρίς κανένα άγχος, ενώ θα έπρεπε να έχει αποβληθεί με δύο ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΕΣ κίτρινες.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως ήταν ανώτεροι στον αγωνιστικό χώρο και στο 72′ κατάφεραν να βρουν το γκολ που έψαχναν. Ο Ότο έκλεψε και έδωσε στον Τάισον, αυτός βρήκε ξανά τον Ότο που έκανε την σέντρα, με τον Ζίβκοβιτς να ξεφεύγει από τον Μλαντένοβιτς και με ωραίο τελείωμα να νικά τον Ντραγκόφσκι, βάζοντας μπροστά τον ΠΑΟΚ και ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο Τερίμ «απάντησε» στο γκολ με διπλή αλλαγή, αφού στο 76′ έβαλε τον Σπόραρ αντί του -εκτός κλίματος- Ιωαννίδη και τον Βαγιαννίδη αντί του Ζέκα, με τον Κώτισρα να προωθείται στην μεσαία γραμμή. Στο 85′ βγήκαν και οι Παλάσιος και Βιλένα, με τους Μαντσίνι και Λημνιό να περνούν στον αγωνιστικό χώρο.

Ο ΠΑΟΚ έχασε μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Οζντόεφ από την μικρή περιοχή να καταλήγει άουτ, ενώ ο Ζίμπερτ χάρισε στο 86′ αποβολή και στον Μεϊτέ, που έκοψε αντεπίθεση με φράγμα, έχοντας ήδη κάρτα. Στο 90+3′ ο Παναθηναϊκός κέρδισε ένα φάουλ λίγο έξω από την περιοχή, με τον Μπερνάρ να εκτελεί και την μπάλα να κοντράρει στο τείχος και να καταλήγει κόρνερ. Μέχρι το σφύριγμα της λήξης δεν άλλαξε κάτι, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση και τον Ζίμπερτ να έχει αλλοιώσει ΑΠΟΛΥΤΑ την κατάσταση, αφού οι φιλοξενούμενοι θα έπρεπε να παίζουν με 9 παίκτες!

Το πρώτο δεκάλεπτο της παράτασης πέρασε χωρίς τίποτα άξιο αναφοράς, με τον Παναθηναϊκό πάντως να έχει ανεβάσει ρυθμούς, να κρατάει πολύ περισσότερο την μπάλα στα πόδια του και να πλησιάζει αρκετές φορές την εστία του Κοτάρσκι. Η εικόνα ήταν αρκετά διαφορετική σε σχέση με το 90λεπτο, όμως κάποια «καθαρή» φάση δεν δημιουργήθηκε, με το 0-0 να παραμένει. Αξίζει να αναφερθεί πως ο Ζίμπερτ έβγαλε κίτρινη στον Κουλιεράκη, στον οποό είχε «χαρίσει» άλλη νωρίτερα, κάτι που σημαίνει ότι θα έπρεπε και αυτός να έχει αποβληθεί.

Από πλευράς ΠΑΟΚ ο Κωνσταντέλιας δοκίμασε ένα σουτ στο 103′, όμως η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ. Τελικά, στο 105′ ο «Δικέφαλος του Βορρά» εκμεταλλεύτηκε ένα κόρνερ και με κεφαλιά του Κεντζιόρα έφτασε στο 0-2, την στιγμή που ο Παναθηναϊκός σπατάλησε όλες του τις στημένες φάσεις με πολύ άσχημα χτυπήματα.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους μπήκε και ο Γερεμέγεφ αντί του Μπερνάρ, σε μια προσπάθεια του Τερίμ να βρει γκολ. Οι «πράσινοι» απείλησαν στο 108′, με τον Λημνιό αρχικά να μην καταφέρνει να πλασάρει και τον Μπακασέτα στην συνέχεια να σουτάρει άουτ εκτός περιοχής. Στο 117′ άπαντες… πάγωσαν, καθώς οι Βαγιαννίδης και Μπαμπά συγκρούστηκαν στον αέρα, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ να μένει στο έδαφος. Αμέσως έσπευσε ο γιατρός του Παναθηναϊκού και μπήκε ασθενοφόρο, ενώ όλο το γήπεδο χειροκρότησε τον αθλητή των φιλοξενούμενων.

Στα εναπομείναντα λεπτά ο Παναθηναϊκός βγήκε μαζικά μπροστά, έχοντας και αριθμητικό πλεονέκτημα (αφού ο Μπαμπά έφυγε για το νοσοκομείο), με την τεράστια ευκαιρία να έρχεται στο 120+5′. Μετά από κακή έξοδο του Κοτάρσκι, ο Μαντσίνι έπιασε κεφαλιά από την γραμμή της μικρής περιοχής χωρίς τερματοφύλακα, με τον Κουλιεράκη να απομακρύνει πάνω στην γραμμή.

Η «λύτρωση» για το «Τριφύλλι» ήρθε στο 120+7′, με τον Λημνιό να κάνει ένα άψογο πλασέ μέσα από την περιοχή, να νικά τον Κοτάρσκι και να στέλνει σε… νεκρό χρόνο το ματς στην διαδικασία των πέναλτι.

Σαμάτα 6-5 (άουτ)

Το γκολ του Λημνιού σε… νεκρό χρόνο έστειλε το ματς στα πέναλτι και έδωσε από το… πουθενά στον Παναθηναϊκό την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση, την στιγμή που όλα έμοιαζαν χαμένα.

Πάρα πολλά τα λάθη του Γερμανού Ζίμπερτ, αφού ανέχτηκε σε ανεπίτρεπτο βαθμό το σκληρό παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Σε τρεις χαρακτηριστικές περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο, δεν έδωσε κάρτα για αγκωνιά σε Ιωαννίδη, σπρώξιμο σε Ντραγκόφσκι και πάτημα με τις τάπες στον Βιλένα. Στο δεύτερο μέρος ο Σβαμπ έμεινε ατιμώρητος και για προβολή στον Μπακασέτα, ενώ θα έπρεπε να δει κανονικά δεύτερη κίτρινη (δεν πήρε ούτε πρώτη), ενώ ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗ ασυλία είχε και ο Μεϊτέ, που θα έπρεπε επίσης να αποβληθεί! «Χαρισμένη» κάρτα υπήρχε και στον Κουλιεράκη, που δέχτηκε τελικά μία στην παράταση και θα έπρεπε ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ να αποβληθεί.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.