Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 2-0: «Πράσινος» ΕΠΙΒΗΤΟΡΑΣ!

-

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε εξαιρετική εικόνα και νίκησε «καθαρά» με 2-0 τον Ολυμπιακό, παραμένοντας στο… κυνήγι της κορυφής και ξεφεύγοντας με 6 πόντους από τους Πειραιώτες! Μπερνάρ και Γερεμέγεφ οι σκόρερ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Χουάνκαρ, Γεντβάι, Αράο, Κώτσιρας, Πέρεθ, Τσέριν, Μπακασέτας, Μπερνάρ, Παλάσιος, Γερεμέγεφ.

Ολυμπιακός (Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ρόντινεϊ, Ντόι, Κάρμο, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος, Χέσε, Τσικίνιο, Ρίτσαρντς, Μασούρας, Ναβάρο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν προσεκτικές στον αγωνιστικό χώρο, με την πρώτη καλή στιγμή να έρχεται μέσω μιας στημένης φάσης και να ανήκει στον Παναθηναϊκό. Ο Μπερνάρ εκτέλεσε ένα φάουλ με πάτημα προς τον Μπακασέτα και ο αρχηγός της Εθνικής σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει και τον Πασχαλάκη να διώχνει σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης ο Αράο πήρε την κεφαλιά, όμως έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πατήσουν με αξιώσεις την «πράσινη» περιοχή στο 13′, με τον Ναβάρο να μπαίνει στην περιοχή, αλλά τον Γεντβάι να τον κλείνει πάρα πολύ αποτελεσματικά. Ο επιθετικός του Ολυμπιακού βρήκε τελικά να κάνει την σέντρα, όμως ο Αράο έδιωξε σε κόρνερ, με τον Κροάτη στόπερ να έχει κάνει την πιο δύσκολη δουλειά. Στο 20 πάντως ο Ολυμπιακός έφτιαξε «καθαρή» ευκαιρία, με τον Ροντινέι να παίρνει την κεφαλιά από σέντρα, αλλά να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

Τελικά ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που κατάφερε να βρει δίχτυα στο 25′, με πρωταγωνιστή τον Μπερνάρ! Μετά από όμορφη επίθεση, ο Παλάσιος έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Βραζιλιάνος αρχικά σημάδεψε το δοκάρι, όμως στο… ριμπάουντ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Πασχαλάκη, δίνοντας το έναυσμα για έξαλλους πανηγυρισμούς. Μετά το γκολ πάντως το «Τριφύλλι» δεν είχε κάποια άλλη επιθετική ενέργεια στο πρώτο μέρος, δίνοντας έμφαση στο να διατηρήσει το προβάδισμα.

Ο Ολυμπιακός από την άλλη προσπάθησε να βγει μπροστά, με το σύνολο του Φατίχ Τερίμ να κλείνει αποτελεσματικά τους χώρους. Το γυριστό του Αλεξανδρόπουλου στο 36′ έφυγε άουτ και η μοναδική ουσιαστικά ευκαιρία ήρθε στην εκπνοή του ημιχρόνου, όταν ο Ναβάρο έκανε το ανάποδο ψαλίδι από την σέντρα του Μασούρα, όμως ο Ντραγκόφσκι μπλόκαρε εύκολα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός βγήκε σαφώς βελτιωμένος στον αγωνιστικό χώρο και έδειξε από τα πρώτα λεπτά διάθεση να βρει ένα δεύτερο γκολ και να «σφραγίσει» τη νίκη. Το σουτ του Μπακασέτα στο 46′ κατέληξε στον Πασχαλάκη, ενώ 3 λεπτά μετά ο Μπερνάρ έκανε μια έξυπνη σέντρα με εξωτερικό φάλτσο, αλλά η μπάλα πέρασε και από τον Γερεμέγεφ, και από τον Παλάσιος.

Η τρίτη… προειδοποίηση ήρθε στο 50′, με τον Γερεμέγεφ να μην μπορεί να νικήσει τον Πασχαλάκη αλλά να δείχνει το τι έρχεται! Δέκα λεπτά μετά, με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Μπακασέτας έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Σουηδός επιθετικός με εξαιρετική κεφαλιά «έγραψε» το 2-0 και έδωσε τεράστιο προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Μετά το γκολ ήρθε και η πρώτη αλλαγή του Φατίχ Τερίμ, που πέρασε τον Μλαντένοβιτς αντί του Χουάνκαρ.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 64′ ο Ελ Κααμπί βρέθηκε σε θέση βολής, όμως ο Ντραγκόφσκι στον σταμάτησε, διατηρώντας το 2-0. Γενικά ο Παναθηναϊκός είχε τον έλεγχο και δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερα προβλήματα, ενώ στο 79′ ο Τερίμ έκανε διπλή αλλαγή, με τους Μαντσίνι και Τζούρισιτς να μπαίνουν αντί των Παλάσιος και Γερεμέγεφ.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο τελευτάιο δεκάλεπτο έκαναν απόπειρες να ξαναμπούν στο ματς, με την κεφαλιά του Μασούρα στο 82′ να περνάει άουτ και το σουτ του Φορτούνη στο 85′ να σταματάει στον Ντραγκόφσκι. Ενδιάμεσα, στο 84′, απείλησε και ο Παναθηναϊκός, με τον Τσέριν να μην μπορεί να νικήσει τον Πασχαλάκη.

Στο τελευταίο λεπτό μπήκαν και οι Βιλένα και Ακαϊντίν, αντί των Μπερνάρ και Μπακασέτα, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί άνετα το προβάδισμα μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Το 2-0 του Γερεμέγεφ είναι αυτό που «σφράγισε» την μεγάλη νίκη του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» είχαν ένα… εύθραυστο προβάδισμα από το πρώτο μέρος, όμως η κεφαλιά του Σουηδού φορ μετά την άψογη σέντρα του Μπακασέτα έβαλε οριστικά τέλος στο ματς και απέβαλε το όποιο άγχος από τους γηπεδούχους.

Αρκετά καλή εμφάνιση από τον Γερμανό, Σβεν Γιαμπλόνσκι, που δεν υπέπεσε σε κανένα μεγάλο λάθος. Το ντέρμπι δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολες φάσεις, ο ίδιος άφησε καλό ρυθμό και γενικά παίρνει σίγουρα υψηλό βαθμό, δίχως να έχει αφήσει κάποια ομάδα με παράπονα.

Το «Όλα Πράσινα» απέκτησε Viber Channel! Πάτα ΕΔΩ, μπες στην κοινότητα και λάβε πρώτος στο κινητό σου τα νέα του «Τριφυλλιού» από το site όλων των Παναθηναϊκών.