Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός 1-1: Στο Φάληρο ερχόμαστε να… προκριθούμε!

-

Παναθηναϊκός και Ολυμπιακός αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1, με τον Φώτη Ιωαννίδη να… λυτρώνει την ομάδα του και να αφήνει «ορθάνοιχτους» τους λογαριασμούς των δύο ομάδων ενόψει της ρεβάνς.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Λοντίγκιν, Αράο, Γεντβάι, Κώτσιρας, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν Πέρεθ, Τσέριν, Μπερνάρντ, Τζούρισιτς, Αϊτόρ, Ιωαννίδης.

Ολυμπιακός (Καρβαλιάλ): Πασχαλάκης, Ντόι, Ρέτσος, Ροντινέι, Ορτέγκα, Αλεξανδρόπουλος, Έτσε, Καρβάλιο, Μασούρας, Ρίτσαρντς, Ναβάρο.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο γήπεδο της Λεωφόρου με μεγάλη σκοπιμότητα και αμφότερες έδωσαν μεγαλύτερη βάση στα ανασταλτικά του καθήκοντα, με το «Τριφύλλι» να προσπαθεί να πάρει τον έλεγχο και την κυκλοφορία, δίχως όμως να μπορεί να πλησιάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Η πρώτη… υποψία ευκαιρίας ήρθε στο 14′, όταν ο Λοντίγκιν έκανε σωτήρια έξοδο και πρόλαβε να απομακρύνει την μπάλα πριν γίνει επικίνδυνος ο παίκτης του Ολυμπιακού.

Δύο λεπτά μετά ήρθε και η πρώτη επίσκεψη των «πράσινων» στα αντίπαλα καρέ, με τον Μλαντένοβιτς να κάνει μια εξαιρετική σέντρα από αριστερά και την μπάλα να καταλήγει από κόντρα στον Μπερνάρ, ο οποίος σούταρε πολύ ψηλά. Ο ρυθμός ήταν γενικά κακός, με τον Ολυμπιακό να πλησιάζει πάντως στο γκολ στο 25′, όταν ο Μασούρας εκμεταλλεύτηκε το λάθος των Κώτσιρα και Γεντβάι, αλλά ο Λοντίγκιν απέκρουσε το τελείωμά του.

Στο 29′ ο Κώτσιρας… ρέφαρε το λάθος του κάνοντας σωτήρια προβολή και προλαβαίνοντας το γύρισμα του Μασούρα, με τον Παναθηναϊκό να επανακτά σταδιακά τα ηνία. Βέβαια οι διάδρομοι προς την αντίπαλη περιοχή ήταν καλά κλειστοί και ο Αϊτόρ προσπάθησε να βρει λύση με ένα μακρινό σουτ στο 39′, το οποίο πέρασε πάνω απο τα δοκάρια του Ολυμπιακού. Ένα λεπτό νωρίτερα είχε γίνει αναγκαστική αλλαγή ο Τζούρισιτς, με τον Μαντσίνι να παίρνει την θέση του.

Το σουτ του Ιωαννίδη στο 42′ κατέληξε στην αγκαλιά του Λοντίγκιν, με τους Πειραιώτες να ανοίγουν τελικά το σκορ στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου με τον Αλεξανδρόπουλο, ο οποίος τελείωσε μια φάση μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ και δεν πανηγύρισε το τέρμα του.

Με την έναρξη της επανάληψης ο Τερίμ προχώρησε σε διπλή αλλαγή, βάζοντας Σπόραρ και Βέρμπιτς αντί των Αϊτόρ και Μπερνάρ. Ο Σλοβένος εξτρέμ μάλιστα ήταν δραστήριος και στο 53′ έχασε καλή ευκαιρία, όταν πήρε την μπάλα από εκτέλεση κόρνερ, απέφυγε τους αντιπάλους του και έκανε το σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ. Πέντε λεπτά μετά πήρε και κεφαλιά μέσα από την περιοχή, κερδίζοντας το κόρνερ.

Στο 60′ ο Τούρκος προπονητής έβαλε και τον Βαγιαννίδη αντί του Πέρεθ, βάζοντας τον Κώτσιρα σε ρόλο αμυντικού μέσου και κάνοντας σαφώς πιο επιθετική την ομάδα του. Η βελτίωση του «Τριφυλλιού» πάντως… καρποφόρησε στο 65′, όταν ο Μαντσίνι εκτέλεσε ένα κόρνερ στην «καρδιά» της αντίπαλης περιοχής και ο Ιωαννίδης με εκπληκτική κεφαλιά δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Πασχαλάκη, διαμορφώνοντας το 1-1.

Το γκολ αυτό επανέφερε τις ισορροπίες, όμως η εικόνα του αγώνα στην συνέχεια θύμιζε και πάλι το πρώτο ημίχρονο, αφού δεν δημιουργήθηκαν ουσιαστικά καθόλου ευκαιρίες. Το «Τριφύλλι» είχε στο μεγαλύτερο διάστημα τον έλεγχο, όμως οι ενέργειες των Βέρμπιτς και Μαντσίνι έμεναν ημιτελείς, ενώ από την άλλη μεριά η «πράσινη» άμυνα έκανε την δουλειά της στα μετόπισθεν.

Το 1-1 λοιπόν διατηρήθηκε αρκετά εύκολα μέχρι το 90′, με τους «πράσινους» να χάνουν τεράστιες ευκαιρίες στις καθυστερήσεις! Στο 90+1′ ο Ιωαννίδης σούταρε άουτ από πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή, ενώ στην τελευταία φάση του ματς ο Πασχαλάκης απέκρουσε το πλασέ του Βέρμπιτς.

Έτσι όπως εξελίχθηκε η αναμέτρηση, η ισοφάριση του Φώτη Ιωαννίδη αποτελεί και την πιο κρισιμη φάση του αγώνα. Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί στην λήξη του ημιχρόνου, όμως οι «πράσινοι» έπαιξαν πιο επιθετικά στην επανάληψη, ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν με κεφαλιά του… συνήθη υπόπτου να φέρουν το ντέρμπι στα ίσα.

Καλό ματς από τον Βαϊνμπέργκερ, που δεν είχε ιδιαίτερα δύσκολες φάσεις. Σίγουρα έκανε κάποια λάθη, όμως δεν επηρέασε κάπου την έκβαση του αγώνα και συνολικά η παρουσία του είχε θετικό πρόσημο.