Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 4-0: «Σκότωσε» τον ΟΦΗ με τετραπλή… μπαλωθιά!

-

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα απέναντι στον ΟΦΗ, δημιούργησε ευκαιρίες και κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 4-0, κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα. Ιωαννίδης (2), Αϊτόρ και Παλάσιος οι σκόρερ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Μλαντένοβιτς, Σένκεφελντ, Αράο, Βαγιαννίδης, Πέρεθ, Βιλένα, Τζούρισιτς, Αϊτόρ, Παλάσιος, Ιωαννίδης.

ΟΦΗ (Νταμπράουσκας): Μπάουμαν, Βούρος, Πασαλίδης, Τοράρινσον, Μαρινάκης, Αμπάντα, Μεγιάδο, Γκλάτζερ, Γκαγιέγος, Ντίκο, Φελίπε.

Ο ΟΦΗ θέλησε να αιφνιδιάσει τους «πράσινους» στο ξεκίνημα και έχασε μεγάλη ευκαιρία στο δεύτερο λεπτό, με τον Ντίκο να κάνει το πλασέ μέσα από την περιοχή και τον Λοντίγκιν να απομακρύνει. Αμέσως μετά από αυτή την φάση το «Τριφύλλι» πήρε τον πλήρη έλεγχο του ματς, έχοντας κατοχή κοντά στο 75% στο πρώτο 25λεπτο!

Στο 6′ ο Τζούρισιτς είχε την πρώτη τελική για το «Τριφύλλι», με τον Μπάουμαν να μπλοκάρει εύκολα το σουτ του. Η μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό ήρθε στο 10′, όταν ο Μλαντένοβιτς εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά και ο Παλάσιος σούταρε πάνω στην κίνηση, με την μπάλα όμως να κοντράρει σε αμυντικό. Ένα λεπτό μετά ο Αϊτόρ πήρε την μπάλα από αριστερά, αλλά η σέντρα που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του αντίπαλου γκολκίπερ.

Ο Παναθηναϊκός συνέχισε να πιέζει και στο 16′ ο Βιλένα εκτέλεσε το φάουλ, με τον Αράο να παίρνει την κεφαλιά αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Δύο λεπτά μετά ο Ιωαννίδης σούταρε μετά από πάσα του Αϊτόρ στην κόντρα αλλά ένας αμυντικός του έβαλε κόντρα, ενώ το δυνατό σουτ του Βιλένα στο 27′ πέρασε λίγο άουτ.

Η φάση που… ξεκλείδωσε το ματς ήρθε στο 31′, όταν ο Ιωαννίδης ανατράπηκε από τον Πασαλίδη εντός περιοχής, με τον Τζήλο να δείχνει αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Έλληνας επιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, με τους «πράσινους» να βγάζουν νέα ωραία επίθεση στο 38′, όταν το σουτ του Αϊτόρ μετά την πάσα του Τζούρισιτς κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.

Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους δεν άλλαξε κάτι, με τον Παναθηναϊκό να απειλεί μια ακόμα φορά με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ στο 45+4′, η οποία πέρασε άουτ.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν διαφορετική, με τον ΟΦΗ να ανεβάζει την απόδοσή του, να παίρνει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και να δυσκολεύει πάρα πολύ την «πράσινη» κυκλοφορία. Στο 55′ μάλιστα ο Λοντίγκιν χρειάστηκε να κάνει επέμβαση στο πλασέ του Λουίς Φελίπε, ενώ 3 λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης πήρε κεφαλιά, με τον Ρώσο γκολκίπερ να εκτοξεύεται στην γωνία του και να διώχνει.

Στο διάστημα λοιπόν που το… πάλευαν οι φιλοξενούμενοι, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να βρει το δεύτερο γκολ του, με «δράστη» τον Αϊτόρ! Ο Ισπανός εξτρέμ πήρε την μπάλα από τον Παλάσιος στο 61′, απέφυγε εκπληκτικά τον Βούρο και με δεξί πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο.

Αμέσως μετά, στο 64′, ο Αϊτόρ άφησε την θέση του στον Μαντσίνι, ενώ στον αγωνιστικό χώρο πέρασε και ο Μπερνάρ αντί του Τζούρισιτς. Η φάση που έβαλε οριστικά «τέλος» στο ματς ήρθε στο 69′, με τον Ιωαννίδη να κρατάει εντυπωσιακά την μπάλα παρά την πίεση και να την «σπάει» στον Παλάσιος, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Μπάουμαν και διαμόρφωσε το 3-0 για την ομάδα του.

Αμέσως μετά το γκολ μπήκε στο ματς και ο Χουάνκαρ, αντί του Μλαντένοβιτς, ενώ το «Τριφύλλι»… άγγιξε νέο γκολ στο 73′, όταν ο Βιλένα σούταρε με πολλή δύναμη μέσα από την περιοχή, με τον τερματοφύλακα του ΟΦΗ να αποκρούει εντυπωσιακά. Ο Μπάουμαν πραγματοποίησε τεράστια επέμβαση και στο 76′, στο εξ’ επαφής πλασέ του Ιωαννίδη μετά το γύρισμα του Παλάσιος.

Στο 78′ μπήκαν στο ματς και οι Ζέκα και Βέρμπιτς αντί των Πέρεθ και Παλάσιος, με τον Παναθηναϊκό να διατηρεί τον έλεγχο, να σπαταλά κάποιες επιθέσεις που έγιναν με καλές προϋποθέσεις και τελικά να διαμορφώνει το τελικό 4-0 στις καθυστερήσεις, με τον Ιωαννίδη να σημαδεύει αρχικά το δοκάρι σε τετ-α-τετ από βολέ του Λοντίγκιν αλλά στο «ριμπάουντ» να σκοράρει.

Η φάση που… ξεκλείδωσε το ματς για το «Τριφύλλι» ήρθε στο 31′, όταν από την κάθετη του Αϊτόρ ο Ιωαννίδης ανατράπηκε από τον Πασαλίδη και κέρδισε το πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα και ανοίγοντας τον δρόμο για τη νίκη.

Καλή η διαιτησία του Τζήλου, ο οποίος χειρίστηκε σωστά ένα εύκολο ματς. Έκανε καλή χρήση του πλεονεκτήματος, έδωσε αμέσως το πέναλτι πάνω στον Ιωαννίδη και γενικά δεν υπέπεσε σε κάποιο… κραυγαλέο λάθος.