Παναθηναϊκός – Λαμία 2-2: ΑΠΟΛΥΤΟ σοκ και στα… σκουπίδια 2 βαθμοί!

-

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να παίζει από το πρώτο ημίχρονο με παίκτη παραπάνω, όμως… κόλλησε στο 2-2 με την Λαμία και «πέταξε» δύο υπερπολύτιμους βαθμούς στην «μάχη» του τίτλου. Μπερνάρ και Γερεμέγεφ οι σκόρερ.

Παναθηναϊκός και Stoiximan μαζί για τα 3 επόμενα χρόνια! Μάθε περισσότερα

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Ούγκο, Ακαϊντίν, Βαγιαννίδης, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Βιλένα, Μπερνάρ, Βέρμπιτς, Μαντσίνι, Σπόραρ.

Λαμία (Βόκολος): Κοσέλεφ, Τζανετόπουλος, Τζανδάρης, Νούνιες, Καρλίτος, Ρούμπεν Μαρτίνεθ, Σλίβκα, Σίμον, Σίντκλεϊ, Παπαδόπουλος, Τσιλούλης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατότερα στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να απειλήσει από τα πρώτα λεπτά, ζητώντας μάλιστα πέναλτι για μια πτώση του Βέρμπιτς στο τέταρτο λεπτό. Εκεί βέβαια ξεκίνησε και το πρόβλημα για τον Σλοβένο, ο οποίος έδιεξε ότι δεν πατούσε καλά στον αγωνιστικό χώρο και λίγα λεπτά μετά έπεσε στο χορτάρι και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Αϊτόρ να τον αντικαθιστά στο 14′.

Ενδιάμεσα, το «Τριφύλλι» έχασε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία στο 8′, όταν ο Μαντσίνι έκανε εξαιρετική ενέργεια και άνοιγμα στον Σπόραρ, όμως ο Σλοβένος φορ σημάδεψε το δοκάρι. Στο 17′ ο Ακαϊντίν πήρε μια κεφαλιά από φάουλ του Μπερνάρ, με τον Κοσέλεφ να μπλοκάρει, ενώ 6 λεπτά μετά ήρθε και δεύτερη αναγκαστική αλλαγή, με τον Μλαντένοβιτς να αντικαθιστά τον Χουάνκαρ!

Ο Κοσέλεφ σταμάτησε το σουτ του Αϊτόρ στο 26′, η νέα κεφαλιά του Ακαϊντίν από φάουλ του Μπερνάρ στο 30′ πέρασε άουτ και η φάση που άλλαξε τις ισορροπίες ήρθε στο 39′. Ο Μαρτίνεθ έκανε ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στον Ακαϊντίν, με τον Ζαμπαλά να του βγάζει την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα και να αφήνει την Λαμία με 10 παίκτες, σε ένα ματς που χαρακτηριζόταν από την μεγάλη ένταση.

Τα λεπτά των καθυστερήσεων ήταν 8 λόγω των πολλών διακοπών και στο πρώτο εξ’ αυτών ο Καρλίτος έκανε μια φοβερή ατομική ενέργεια, απέφυγε… όλη την άμυνα του Παναθηναϊκού και έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους. Ο Ισπανός φορ δεν πανηγύρισε, σεβόμενος το παρελθόν του στον Σύλλογο, όμως… πάγωσε την Λεωφόρο σε ένα πολύ κομβικό χρονικό σημείο.

Οι παίκτες του Τερίμ όμως έβγαλαν αμέσως αντίδραση και κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα πριν την ανάπαυλα, με τον Μπερνάρ να σκοράρει στο 45+4′. Ο Βραζιλιάνος πήρε την ασίστ του Μλαντένοβιτς και σούταερ με δύναμη, με την μπάλα να κοντράρει σε αμυντικό, να αλλάζει πορεία και να καταλήγει στα δίχτυα του Κοσέλεφ.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους ο Τερίμ πέρασε στο ματς τον Γερεμέγεφ αντί του Βιλένα και έπαιξε με δύο επιθετικούς, με την ομάδα του να έχει τον απόλυτο έλεγχο. Ο Σουηδός επιθετικός… προειδοποίησε στο 49′, με την κεφαλιά του από την σέντρα του Αϊτόρ να φεύγει άουτ, όμως στο 60′ «χτύπησε» ξανά και με άψογο πλασέ μετά το γύρισμα του Βαγιαννίδη «έγραψε» το 2-1, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο.

Το «Τριφύλλι» είχε δύο ακόμα απειλές με σουτ από Μλαντένοβιτς και Μαντσίνι, όμως στο 68′ η Λαμία κατάφερε α ισοφαρίσει! Ο Τόσιτς, που μόλις είχε περάσει στον αγωνιστικό χώρο, έκανε την σέντρα και ο Τσιλούλης με κεφαλιά από κοντά νίκης στον Ντραγκόφσκι, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν έτσι δύο τέρματα με αριθμητικό μειονέκτημα μέσα στην Λεωφόρο.

Αμέσως μετά το γκολ ο Παναθηναϊκός ανέλαβε ξανά τα ηνία και στο 73′ έχασε μεγάλη ευκαιρία, με το σουτ του Μπερνάρ να αναγκάζει τον Κοσέλεφ σε μεγάλη απόκρουση. Λίγο πριν το 80′ ο Τερίμ ολοκλήρωσε τις αλλαγές του, βάζοντας τους Κώτσιρα και Λημνιό αντί των Βαγιαννίδη και Μαντσίνι.

Η μεγάλη ευκαιρία βέβαια ήρθε για τους Φθίωτες στην αντεπίθεση, με τον Τσιλούλη να βγαίνει από οριακή θέση σε τετ-α-τετ, αλλά να πλασάρει άουτ. Στα τελευταία λεπτά έγιναν και εσωτερικές ανακατατάξεις, με τον Ούγκο να προωθείται μαζί με τους δύο επιθετικούς και τον Πέρεθ να παίρνει θέση πιο πίσω.

Το σουτ του Λημνιού στο 90+1′ πέρασε άουτ, ο Κώτσιρας στο 90+5′ σημάδεψε το δοκάρι, με τον Παναθηναϊκό να μην βρίσκει το γκολ που έψαχνε μετ’ επιτάσεως και να «πετάει» δύο πολύτιμους βαθμούς!

Η ισοφάριση του Τσιλούλη στο 68′ είναι αυτή που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα και επέτρεψε στην Λαμία να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την Λεωφόρο. Μπορεί ο Παναθηναϊκός να ήταν σαφώς ανώτερος και να έπαιζε από το πρώτο μέρος με παίκτη παραπάνω, όμως δεν κατάφερε να βρει «απάντηση» σε αυτό το τέρμα και έμεινε στο 2-2.

Ο Ζαμπαλάς έκανε λάθη, ειδικά στον πειθαρχικό έλεγχο, επιτρέποντας το σκληρό παιχνίδι της Λαμίας στο πρώτο ημίχρονο. Σωστά πάντως έβγαλε την κόκκινη κάρτα στον Μαρτίνεθ, με τον Παναθηναϊκό να έχει τον απόλυτο έλεγχο στην επανάληψη και το έργο του ρέφερι να γίνεται σαφώς πιο εύκολο. Ακόκα κι εκεί όμως εκνεύρισε τους «πράσινους» με κάποια σφυρίγματα, αλλά και με τα λίγα λεπτά των καθυστερήσεων.